Kaza Kırım Ne Demek? Kaza Kırıma Uğradı Ne Demek? Kaza Kırım Ne Anlama Gelir? Kaza Kırım Raporu Ne Demek?

Kaza kırım, kaza kırıma uğradı ne demek? Helikopterin, uçağın kaza kırıma uğraması ne anlama gelir? Kaza kırım raporu ne demek? Kaza kırım ekibi nedir? Kaza kırım nedir, ne demek, anlamı kısaca cevapları...

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bitlis Tatvan kırsalındaki helikopter kazasında 11 asker şehit oldu. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin "kaza kırıma uğradığı" tespit edildi. Düşen askeri helikopter Cougar tipi Fransız – Alman ortak tasarımı. Cougar helikopterlerinin ülkemizde daha önce karıştığı 3 kazada 28 asker şehit olmuştu.

Ülkemizi yasa boğan bu kaza haberi ve sonrasında yapılan açıklamaları takip edenler "Kaza kırım ne demek? kaza kırıma uğradı ne demek? Ne anlama gelir?" gibi sorular sormaya başladı. İşte askeri litteratürde "kaza kırım veya kaza kırıma uğradı ne demek?"

KAZA KIRIM NE DEMEK? KAZA KIRIMA UĞRAMAK NE DEMEK?

Kırım, helikopterin tekrar onarılmasına müsaade edecek düzeyde hasar görmesidir. Bu tarz olaylarda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybının olması durumunda olay 'kırım' değil 'kaza' şeklinde ifade edilir. 

Uçakların kırıma uğraması kelime anlamı bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir. Bu çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Örneğin bir motor arızası yaşanmış olabilir. Benzer şekilde çeşitli teknik veya fizikler aksaklıklar veya hava koşulları dolayısı ile yanlış veya hatalı yapılan inişlerde ve kalkış denemelerinde de hasar gerçekleşebilir.

Uçak kazasında ölüm durumu varsa 'kırım ifadesi kullanılmaz. Bu durumda olay için kaza ifadesi tercih edilir.

KAZA KIRIM RAPORU NE DEMEK?

Kaza kırım raporu kısaca hasar raporudur, daha çok havacılık kazalarını ilgilendirir. , İşin uzmanları, bu raporla kaza öncesi dönem ile ilgili bulabildikleri düzensizlikleri, anomalileri birleştirip kazanın sebebini açıklarlar.

HELİKOPTERİN KAZA KIRIMA UĞRAMASI NE ANLAMA GELİR?

Uçak kazasında ölüm durumu varsa 'kırım ifadesi kullanılmaz. Bu durumda olay için kaza ifadesi tercih edilir. Havacılıktaki terimler şu şekilde özetlenebilir;

Kaza : En az bir kişinin hayatını kaybettiği, hayati tehlike atlattığı ya da bir donanımın tamamen zarar gördüğü hadiselerdir.

UÇAKTA KIRIM NEDİR?

Uçağın kırıma uğraması da donanımın geri döndürülebilir hasara uğraması anlamına gelir. Uçağın kırıma uğraması ifadesi can kaybının olmadığı bir kaza anlamını taşıyabilir. Uçağın kısmen iyi durumda olduğu durumlarda kırım kelimesi kullanılır. Uçağın iniş ve kalkışında ya da hava koşullarındaki olumsuzluklarla uğradığı hasarı anlatabilir.

KAZA KIRIM EKİBİ NE YAPAR?

Uçak ve helikopter kazalarının nedenini, nasıl geliştiğini, ortaya çıkan hasarı herkes ve her şeyden önce inceleyen ekip. Havacılıkta tüm kazalara ilk müdahale eden, her havacılık biriminde (havaalanı, üs, teknik bakim merkezi) bulunan, yetkili kişilerden oluşan ekiptir. Kaza mahallini ilk inceleyip raporu veren bu birimdir.

KAZA KIRIMA UĞRAYARAK TATVAN'DA DÜŞEN ASKERİ HELİKOPTERİN ENKAZINDAKİ İNCELEMELERİ SÜRÜYOR

Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde dün kaza kırıma uğrayan askeri helikopterin düştüğü bölgedeki incelemeler sürüyor.

Askeri helikopterin düştüğü Çekmece köyü kırsalına sabah saatlerinde çok sayıda askeri personel ve AFAD ekibi geldi.

Köy çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan askerler, inceleme yapacak ekibin dışında kazanın olduğu bölgeye geçişe izin vermedi.

Kazanın olduğu yere giden askeri personel de enkazda incelemelerini sürdürdü.

Türk Kızılay Bitlis Şubesi ekipleri de köyde görev yapan askeri personel ile arama kurtarma ve sağlık ekiplerine çorba ve çay ikramında bulundu.

Kaza kırım ekibinin incelemelerinin ardından enkazın bölgeden kaldırılacağı belirtildi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle