Kırmızı Beyaz - İlyas Salman Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kırmızı Beyaz kimin eseri? Kırmızı Beyaz kitabının yazarı kimdir? Kırmızı Beyaz konusu ve anafikri nedir? Kırmızı Beyaz kitabı ne anlatıyor? Kırmızı Beyaz PDF indirme linki var mı? Kırmızı Beyaz kitabının yazarı İlyas Salman kimdir? İşte Kırmızı Beyaz kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: İlyas Salman

Yayın Evi: İleri Yayınları

İSBN: 9789944109406

Sayfa Sayısı: 111

Kırmızı Beyaz Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

1968'de, ağabeylerimiz, ablalarımız 'sol' dediklerinde "Solcuyuz, yanınızdayız." dediklerinde "Sol nedir?" diyecek kadar cesaretim yoktu. O zaman el yordamıyla anladığım şey: Sol tamamlanmış bir şey değildi. Zamanla "Tamam budur." diyeceğimiz bir şey de değildi. Başlangıçsız ve sonsuzdu. Tıpkı deli bir nehirdi. Zaman zaman menderesler çizerdi. Yoluna çıkan kayanın tepesinden aşamazsa etrafından dolaşırdı. Sulayacağı çimeni, çiçeği insanı, hayvanı, börtü böceği bulana kadar Leyla'yı arayan Mecnun, Ehf'i arayan yaralı Mahmut, Aslı'sına ulaşamadığı için ahından yanan Kerem'di. Sol; aşk, şiir ve kavgaydı. Çünkü evrende aşık olacak çok güzel, uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt vardı. Türksolu'nda ilk yazım çıktı. Arkasından telefon ablukasına alındım; "Senin Türksolun'da ne işin var?"... Türksolu benim rengim, sol renklerden biri. Ve içimde kendi rengimi açıkça tartıştığım, özgür olabildiğim bir yer. "Benim solum seninkinden iyidir" gibi kısır zibidiliklerin içinde değilim. Herkesin sol yanımdan alacağı doğrular var. Tüm sola sesleniyorum. Deniz Gezmiş idama giderken şöyle diyordu: "Baba sana teşekkür ediyorum; çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni. Küçüklüğümden beri evde Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm. Baba biz Türkiye'nin İkinci Kurtuluş Savaşçılarıyız." Ya "Deniz gerçekten Türk halkının Birinci Kurtuluş Savaşının onuruna inanmıştı, o yolda canını verdi." deyin ya da "Deniz takiyye yapıyordu, sahtekârdı, Mustafa Kemal'in tam bağımsız Türkiye düşüncesinin düşmanıydı." deyin. Sağa sola sesleniyorum: Hodri Meydan!

-İlyas Salman-

(Tanıtım Bülteninden)

Kırmızı Beyaz Alıntıları - Sözleri

 • ‘’Kendine saygı duymayan başkasına da saygı duyamaz.’’
 • ‘’Yaşamın içerisinde çok iyi bir seyirci olacağıma, kötü bir oyuncu olmayı tercih ederim.’’
 • ‘’Biz çok çalışmış, az gelişmiş bir ülkenin çocuklarıyız.’’
 • Gün ola devran döne... Umut yetişe...
 • Emeğin, ekmeğin ne olduğunu babamdan öğrendim.
 • Açıkça görmek lazım. Her bakan göremez, görmek için bakmak lazım..
 • Altı tane puşt bir adamı dövüyor, sen yanından hiçbirşey yapmadan geçiyorsan, yedinci puşt sen olursun.
 • Bir insanın en onurlu, en namuslu zamanı; kendi kendisiyle baş başa kaldığı zamandır.
 • " İnsanoğlu düşünebildiğini ve düşündüğünün yardımıyla yaşamı kolaylaştırmak için doğayı, doğalı değiştirme gücü olduğunu anladığı zamandan bu yana; bu iki sözcük, yani ben ve biz sözcükleri ya birbirine karıştırıldılar ya da yarıştırıldılar. Kimilerimiz ben olmayı seçerken kimileri biz olmayı tercih ettiler. Ya hep beraber ya hiç birimiz!

Kırmızı Beyaz İncelemesi - Şahsi Yorumlar

İyi ki okudum dediğim kitaplar arasına girmeyi başardı. Eleştiri türünde bir eser ama bana göre haksız bir eleştiri de değil. Yazdıkları, söyledikleri her şey bence çok doğru. Okuduğum ve bu kitapla tanıştığım için kendimi şanslı hissediyorum.. Tavsiye ediyorum bence okumalısınız.. (Murat)

Yazarın yapmak isteyipte izin verilmediği için yapamadıklarından söyleyemediklerinden oluşan bir kitap. Türk solu diye başlıyor aynı şekilde bitiyor nalınanada vuruyor mıhınada vuruyor derler ya işte öyle ... Ellerine sağlık hemşehrim.. (SIDIKA TOPAL)

Kitabın adı:Kırmızı Beyaz Yazrın adı:İlyas Salman Okuyanın adı:Nezaket Topal Sayfa sayısı:111 Kitapta belli bir konu ve karakter yok . Yazarın Türk Solu isimli dergideki köşe yazılar içeriğinde herşey var siyaset,aşk,sevgi din dil ırk....vb.gibi .Hatta hayatından kesitler de var bu birinci kitap.... (Nezaket topal)

Kırmızı Beyaz PDF indirme linki var mı?

İlyas Salman - Kırmızı Beyaz kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kırmızı Beyaz PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı İlyas Salman Kimdir?

14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuvar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksoludergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

İlyas Salman Kitapları - Eserleri

 • Hasretim Sansürlüdür
 • Kırmızı Beyaz
 • Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!
 • Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!
 • Ben Tarafsız Değilim

İlyas Salman Alıntıları - Sözleri

 • Bir insanın en onurlu, en namuslu zamanı; kendi kendisiyle baş başa kaldığı zamandır. (Kırmızı Beyaz)
 • Fiyatından dolayı ete yaklaşamayan işçi-memur yani yoksul kesimi avutmak adına, "Mercimek , nohut ve fasulyede de etteki kadar protein var..." diyen bok püsür profesörlerimiz var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Eğer etrafımızda bir takım insanlar acı çekiyorlarsa ve sen gamsız yaşıyorsan buna yaşamak denmez. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Size önerilen kitapları okuyun ama okuduğunuz kitapları lanetleyen karşıt görüşlü insanların kitaplarını da okuyun. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Zarfı pullu bir tek mektup yollamadım Geleyim diye dünyaya. (Hasretim Sansürlüdür)
 • " İnsanoğlu düşünebildiğini ve düşündüğünün yardımıyla yaşamı kolaylaştırmak için doğayı, doğalı değiştirme gücü olduğunu anladığı zamandan bu yana; bu iki sözcük, yani ben ve biz sözcükleri ya birbirine karıştırıldılar ya da yarıştırıldılar. Kimilerimiz ben olmayı seçerken kimileri biz olmayı tercih ettiler. Ya hep beraber ya hiç birimiz! (Kırmızı Beyaz)
 • Aşkı,şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez.Çünkü üçü de bizim dostumuzdur.Aşk,şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel,uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Okuyalım arkadaşlar! (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Gün ola devran döne... Umut yetişe... (Kırmızı Beyaz)
 • Ama yaşamın yükünü paylaşmayı demokratik bir biçimde sürdürüyoruz. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Toplumsal yaralar da canlı organizma yaraları gibidir. Kimini kaşıyıp açmak gerekir. Kaşıyıp açmakla kokuşup depreşmesini engellersiniz. Ama öyle toplumsal yaralar vardır ki, el dokundurmak külliyen abesle iştigaldir. Kaşıdıkça kudurur. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Türk halkının emekçilerine, sermayenin alçak düzenine karşı örgütlü bir mücadele yılı diliyorum. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Hayret be anam babam Dilsizlere körlere acıyor. Bana sus diyorsunuz, Görme diyorsunuz. (Hasretim Sansürlüdür)
 • Aşkı, şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez. Çünkü üçü de bizim dostumuzdur. Aşk, şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel, uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Bencileyin Hem tavuskuşu yürekli hem Hamza pehlivanlığında. (Hasretim Sansürlüdür)
 • Ölüm ile ayrılığı tartmışlar ikisinden ağır gelmiş IHANET. (Hasretim Sansürlüdür)
 • İnsan ölüme hazırlanmak için yaşamaz. Yaşamak bir zorunluluktur. Ve yaşamak hiç kuşku götürmez bir biçimde kendi cevabını kendi içinde taşıyan büyülü bir zorunluluktur. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Yaşamımın ilk yıllarında çok yoksulluk çektiğim oldu.. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • ‘’Kendine saygı duymayan başkasına da saygı duyamaz.’’ (Kırmızı Beyaz)
 • Kuzey Irak'ta ve Güneydoğu Anadolu'daki kürt hareketi de aynı follukta yumurtlamıyor mu? Kandil dağlarında Amerikalı subaylarla enseye tokat , kıça parmak. İnanın açık söylüyorum. Bu Kürt hareketinin emperyalizm ve faşizm karşıtı bir hareket olması halinde tereddüt etmeden tebrik ederdim. Ama neylersin ki bu hareket; Kul doğdu, Köle ölecek. Şimdi de federasyon önerisi ile geliyorlar. Bir tek Pentagon' un imzası eksik. Erken doğum diye buna derler. "Rahat , hazır ol. Emret generalim." (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
loading...

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle