Ben, Earl ve Ölen Kız - Jesse Andrews Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ben, Earl ve Ölen Kız kimin eseri? Ben, Earl ve Ölen Kız kitabının yazarı kimdir? Ben, Earl ve Ölen Kız konusu ve anafikri nedir? Ben, Earl ve Ölen Kız kitabı ne anlatıyor? Ben, Earl ve Ölen Kız PDF indirme linki var mı? Ben, Earl ve Ölen Kız kitabının yazarı Jesse Andrews kimdir? İşte Ben, Earl ve Ölen Kız kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 20.07.2023 05:00
Ben, Earl ve Ölen Kız - Jesse Andrews Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Jesse Andrews

Çevirmen: Sevinç Seyla Tezcan

Orijinal Adı: Me and Earl and the Dying Girl

Yayın Evi: Pegasus Yayınları

İSBN: 9786053437086

Sayfa Sayısı: 328

Ben, Earl ve Ölen Kız Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ben

Adım, Greg Gaines. On yedi yaşındayım. Bu kitabı ben yazdım. Pek hoş göründüğüm söylenemez ve büyük olasılıkla bir mantar beynimi yiyor. İnsan olduğumdan bile emin değilim.

Earl

Earl Jackson, arkadaşım sayılabilecek tek kişi. Birlikte vasat filmler çekeriz. Werner Herzog en büyük ilham kaynağımız. Earl genellikle şiddetli bir öfkeyle doludur.

Ölen Kız

Son sınıfta, annem beni kanser hastası bir kızla arkadaş olmaya zorladı ve bu, tüm hayatımı mahvetti.

“Bunun komik bir kitap olduğunu anlamak için bölüm başlıklarına (Bu Utanç Verici Bölümü Aradan Çıkaralım Gitsin) bakmanız yeterli.” Booklist

“İnandırıcı ve sempatik… John Green’in Aynı Yıldızın Altında kitabıyla konu bakımından kaçınılmaz şekilde karşılaştırılacak olsa da yaratıcılık, mizah ve duygu yönünden benzerlerinden ayrılıyor.” Kirkus Reviews

“Komik, cesur, zaman zaman aksi ve sonuçta oldukça dokunaklı. Muhteşem bir hikâye; şiddetle tavsiye edilir.” Canberra Times

Jesse Andrews, tam tersine çabalamasına rağmen kalbinizi kazanacak, pişmanlık duymayan bir antikahraman yaratmış.”

Jon Skovron, Misfit’in yazarı

Ben, Earl ve Ölen Kız Alıntıları - Sözleri

 • Şimdi artık bir avuç harften başka bir şey değil.
 • her şey daha az anlamlı.
 • Sen de hayatta eziyet çekmenin göreceli bir kavram olduğuna, her hayatta insanın altına düştüğü zaman eziyet çektiğini söylenebileceği farklı bir sınır çizgisi, bir denge olduğuna katılıyor musun?
 • Lisenin berbat bir yer olduğu evrensel olarak kabul görmüş bir gerçektir.
 • Ekrandaki saçma ötesi döküntüye kelimenin tam anlamıyla tezahürat yapıyorlardı.
 • Aksan dediğin ağzın belli kısımlarını kullanmakla ilgilidir.
 • "Ama lise, üniversite derken hayatımızın bazı yıllarını, hiçbir ortak yanımızın olmadığı rastgele seçilmiş insanlardan oluşan gruplarla yaşamaya zorlanıyoruz. Tam bir kâbus. Aksini söyleyen herkes yalan söylüyordur."
 • "Ben senin kalbini kırdım."
 • İnsanlar hakkında öğrendiğim bir şey varsa o da kendinizi sevdirmenin en kolay yolunun çenenizi kapayıp konuşmayı onlara bırakmak olduğudur.
 • İnsanları ilginç bir şeyler öğrenmek için dinlemezsininz. Bunu kibarlık etmek ve kendinizi sevdirmek için yaparsınız çünkü konuşmayı herkes sever.

Ben, Earl ve Ölen Kız İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Okumasaydım birşey kaybetmezdim kaybetmezsiniz de kitaba çok da büyük beklentiyle başlamayın gereksiz çünkü bende hata yaptım kitap boyu ana karakterin yaptığı anlamsız aptalca şeyler kitabın sonunda anlamsız aptalca şeylerin sonuna eklenilen anlamsızlıklar serisi azıcık spoiler olabilir ama vallaha karakter iyi meslek sahibi falan olsaydı üzülürdüm (olmadı) çünkü haketmedi yani ve karakterin karakteri baya kötüydü sonuç olarak bana göre bazen gereksiz yere yapılan boş muhabbetler olur ya öyle tatsız öyle değişik bu kitapta öyle işte değmez paranıza bence (Birtuhafokuyucu)

Hayatımda okuduğum en anlamsız kitaptı. Çok samimi söylüyorum, yazar sizi kitap boyunca uyarıyor zaten. Okumayın bu kitabı, beyniniz mi yok, ne diye devam ediyorsunuz? Bunları gördükçe kitap beyinsizce ruh hâlinden kurtulacak sanıyorsunuz ama maalesef devam ediyor. Anlamsızlığın verdiği saçma bir kurgu seyreden amaçsız ama güzel denemeyecek ama çok kötü de denemeyecek bir kitaptı. Zorda kalmadığınız sürece tavsiye etmem :) (Hakan)

Üç, belki de dört yıldır kitaplığımda yarım bırakılmış şekilde duran bir kitaptı. Maalesef beğendiğimi söyleyemem. Kitap pek akıcı değildi zaten, ilk başladığımda da ilgimi çekmediği için kısa sürede bırakmıştım. Geçenlerde gözüme takıldı, tekrar bir şans vereyim dedim, bu sefer bitirmek için zorladım, sündü de sündü. Bunu kitapta konu bütünlüğü olmamasına mı, baş ve yan karakterlerin garip davranışlarına anlam veremiyor oluşuma mı bağlayayım bilmiyorum ama ciddi manada okumasanız da hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz bir kitaptı bence. (lirue)

Ben, Earl ve Ölen Kız PDF indirme linki var mı?

Jesse Andrews - Ben, Earl ve Ölen Kız kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Ben, Earl ve Ölen Kız PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Jesse Andrews Kimdir?

Pittsburgh'da doğmuş ve büyümüştür. Schenley High School ve Harvard Universitesini bitirmiştir ve Boston'da yaşamaktadır. Ben, Earl ve Ölen Kız adlı romanıyla 2012 Cybill Ödülü'nü almıştır. Kitaptan çekilen aynı adlı film 2015 Sundance Film Festivalinde Amerkan-Drama dalında hem Seyirci Özel Ödülü'nü hem de Büyük Jüri Ödülü'nü kazanmıştır.

Jesse Andrews Kitapları - Eserleri

 • Ben, Earl ve Ölen Kız
 • Gıcıklar

Jesse Andrews Alıntıları - Sözleri

 • Sen de hayatta eziyet çekmenin göreceli bir kavram olduğuna, her hayatta insanın altına düştüğü zaman eziyet çektiğini söylenebileceği farklı bir sınır çizgisi, bir denge olduğuna katılıyor musun? (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • Şimdi artık bir avuç harften başka bir şey değil. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • Lisenin berbat bir yer olduğu evrensel olarak kabul görmüş bir gerçektir. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • İnsanlar hakkında öğrendiğim bir şey varsa o da kendinizi sevdirmenin en kolay yolunun çenenizi kapayıp konuşmayı onlara bırakmak olduğudur. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • Aksan dediğin ağzın belli kısımlarını kullanmakla ilgilidir. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • İnsanları ilginç bir şeyler öğrenmek için dinlemezsininz. Bunu kibarlık etmek ve kendinizi sevdirmek için yaparsınız çünkü konuşmayı herkes sever. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • "Ben senin kalbini kırdım." (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • her şey daha az anlamlı. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • Ekrandaki saçma ötesi döküntüye kelimenin tam anlamıyla tezahürat yapıyorlardı. (Ben, Earl ve Ölen Kız)
 • "Ama lise, üniversite derken hayatımızın bazı yıllarını, hiçbir ortak yanımızın olmadığı rastgele seçilmiş insanlardan oluşan gruplarla yaşamaya zorlanıyoruz. Tam bir kâbus. Aksini söyleyen herkes yalan söylüyordur." (Ben, Earl ve Ölen Kız)

Yorum Yaz