Bin Yıllık Hemşehri - Halil Babilli Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bin Yıllık Hemşehri kimin eseri? Bin Yıllık Hemşehri kitabının yazarı kimdir? Bin Yıllık Hemşehri konusu ve anafikri nedir? Bin Yıllık Hemşehri kitabı ne anlatıyor? Bin Yıllık Hemşehri PDF indirme linki var mı? Bin Yıllık Hemşehri kitabının yazarı Halil Babilli kimdir? İşte Bin Yıllık Hemşehri kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 03.02.2023 04:00
Bin Yıllık Hemşehri - Halil Babilli Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Halil Babilli

Yayın Evi: April Yayıncılık

İSBN: 9786055162597

Sayfa Sayısı: 176

Bin Yıllık Hemşehri Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

"İlk elli yıl kiliseye, sonraki elli yıl sinagoga, ondan sonraki elli yıl da camiye gitti. Bir ara Konstantinopolis'e gelen Luther'in papazlarını da dinledi. Sonunda o gün nerede yemek dağıtılıyorsa oraya gitmeye karar verdi.

Büyük depremler, veba salgınları ve büyük yangınlar gördü. Bunların çoğundan ustalıkla sıyrılmayı bildi. Yakalandıklarının ise Theo'ya bir zararı dokunmadı. Büyük Kostantiniyye yangınlarının birinde, sucuk çalmak amacıyla girdiği ev alevlerin içinde kalınca kaçamadı, o da yandı. Ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi küllerin arasında uyandı." Hazırlanın, ölümsüz Theo'nun rehberliğinde zamanda yolculuğa çıkıyoruz.

Theo, henüz delikanlıyken ölümsüz bir gelincik bedenine hapsedilmiş bir Bizanslı. Çelebi, görmüş geçirmiş, nüktedan, kitap kurdu bir dedektif. Şehir Konstantinopolis iken doğdu, yüzlerce yıllık başkentin binlerce halini yaşadı. Koca kentin her noktasını avcunun içi gibi biliyor ve İstanbul'da yaşanan doğaüstü vakaları kendine özel yöntemlerle ustalıkla çözüyor.

İstanbul'un gizemlerinin hepsine vâkıf Theo'nun ölümsüzlüğünün sırrı belki de hemşehrilerine asırlar boyunca yardım etmesi... İşte burada yazılanlar, İstanbul'da yüzyıllar boyunca hayatta kalmış bu fevkâlade gelinciğin başından geçen olağanüstü olayların hikâyesidir. İstanbul'un dehlizlerinde saklı nice sır aydınlanmayı bekliyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Bin Yıllık Hemşehri Alıntıları - Sözleri

 • 'Hekimlikte, hasta yaşarsa Allah'tan ölürse hekimden bilinir' diye bir söz vardır.
 • "Arif krallar gökyüzündeki gezegenlerden daha az bulunur."
 • "Lakin ne derler bilirsiniz, bela insanı en beklemediği ve en keyifli olduğu anda bulurmuş. Benim gibi kendi belasını arayanlar ise, ne zaman işleri yolunda gitmeye başlasa, ne yapar ne eder bir yolunu bulur ve bir çuval inciri berbat edermiş."
 • "Çoğu insan hatalarını düzeltmek ve yeni bir hayata başlamak için fırsat arar. Akıllı insanlar bu fırsatları görür ve değerlendirir. Emin ol ki, hayatını değiştirmek ve yeni bir yol tutmak için hiçbir zaman geç bir zaman değildir."
 • Belki de İstanbul’a geri dönüş fikri İstanbul’un kendisinden daha güzeldi!
 • Kitap dolu bir sandık hem manevi hem de dünyevi açıdan hayli ağır olabilir ve herkes bu ağırlığı yüklenemez.
 • Limanın oldukça içinde ve meydanın kuzeyde bir caddeye kavuştuğu yerde bulunan tek katlı taş bir binadan yükselen kahkaha,müzik,bağırış çağrış,küfür ve kavga sesleri o binanın bir meyhane olduğunu hiçbir şüpheye yer bırakmadan işaret ediyordu.Dünyanın her yerinde meyhanelerin konuştuğu dil aynıdır.
 • Geçen yıllar ona ifritlerin, perilerin, cinlerin, gulyabanilerin de kavimleri ile beraber göç ettiklerini göstermişti. Bir kavim bir yerden bir yere göç ettiğinde sadece şahıslar göç etmez. Muhacirler, söylenceleri ile canavarlarını da beraberlerinde götürürlerdi.
 • Ben İsa olsam ve bir Hristiyan evine girsem beni öldüren işkence aletinin her evin baş köşesinde asılı olması beni küplere bindirir.
 • 'Hekimlikte, hasta yaşarsa Allah'tan ölürse hekimden bilinir' diye bir söz vardır.

Bin Yıllık Hemşehri İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Halil Babilli'yi Twitter'dan da takip ederim. Dünya üzerindeki birçok yeri görmüş, birçok ülkede yaşamış biri. Bu kitabı severek okudum. Eğlenceli, bilgili ve yardımsever Theo'yu siz de seveceksiniz eminim. Onun İstanbul maceraları çok hoşuma gitti ve her birini keyifle okudum. Babilli'nin sıradaki kitaplarını heyecanla bekliyorum. Eleştiri getirilecek pek bir durum yok bu arada. Kalemi çok keskin bir yazar beklemeyin zira yazar da bunu belirtmiş kitaba başlarken. Kendinizi sayfalardaki macera ve bilgilere bırakın yeter. Keyifli okumalar. (Ali Fidan)

Tesadüfen elime geçen bir kitap. Romanı okumadan önce ne roman hakkında ne de yazar hakkında bir bilgiye sahip değildim. Roman, Osmanlı ordularının İstanbul' u fethi sırasında tek hedefi yaşamak olan Teo' nun bir gelinciğe dönüştürülerek ölümsüzleşmesini ve ölümsüzlüzlüğü ile birlikte kendisine bahşedilen fevkalede gücü anlatıyor. Uzun yıllar boyunca hayatta kalmış esrarengiz gelinciğin İstanbul' da başından geçen olağanüstü olayların sade bir dille, okuru sıkmadan ve tarihle bütünleştirilerek anlatıldığı olayların hikayesi. (Adem AKSU)

Henüz delikanlıyken ölümsüz bir gelincik bedenine hapsedilmiş Theo ile kadim şehir İstanbul'un Konstantinopolis olduğu zamanlara, fantastik ve eğlenceli bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Yardımsever, çok okuyan, tütün düşkünü, çevresinde gelişen doğaüstü olayları kendine has yöntemlerle çözen eğlenceli  bir gelincik Theo. Her öyküsü kıssadan hisse niteliğinde keyifli bir kitap. (Özlem NURKAYA)

Bin Yıllık Hemşehri PDF indirme linki var mı?

Halil Babilli - Bin Yıllık Hemşehri kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bin Yıllık Hemşehri PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Halil Babilli Kimdir?

1979 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğu Bakırköy'de geçti. Tarih ve dillere olan merakı lisede başladı. Pasaport almaya hak kazandığı hafta İstanbul'dan yola çıktı, karayoluyla Tibet'e gitti. Yolda birkaç ay geçirdi, ilk uzun yol deneyimi bu oldu. 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümüne girdi. Okulda derslerinin durumu pek iç açıcı olmamasına rağmen teknoloji ve elektronikle arası hep iyi oldu.

2002 yılında yaptığı bir proje beğenilince (yazar hala bu duruma şaşırmaktadır) bir elektronik şirketi tarafından Münih'e davet edildi. Bir süre o şirketin araştırma-geliştirme merkezinde çalıştı ardından bir süre Fransa'da yaşadı. 2006 yılında Hollanda'ya göçtü. Bir süre sonra oradan da ayrılan yazar (iklimi konusunda sıkıntıları vardı), Hollanda'nın ardından sırasıyla Avustralya, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşadı. 2013 yılının sonunda artık yeni evi bellediği Avustralya'ya geri döndü. Yazar evli, iki kedi ve bir köpek babasıdır. En büyük hazinesi kitapları ve biriktirdiği uçuş milleridir.

Halil Babilli Kitapları - Eserleri

 • Bin Yıllık Hemşehri

Halil Babilli Alıntıları - Sözleri

 • "Lakin ne derler bilirsiniz, bela insanı en beklemediği ve en keyifli olduğu anda bulurmuş. Benim gibi kendi belasını arayanlar ise, ne zaman işleri yolunda gitmeye başlasa, ne yapar ne eder bir yolunu bulur ve bir çuval inciri berbat edermiş." (Bin Yıllık Hemşehri)
 • Limanın oldukça içinde ve meydanın kuzeyde bir caddeye kavuştuğu yerde bulunan tek katlı taş bir binadan yükselen kahkaha,müzik,bağırış çağrış,küfür ve kavga sesleri o binanın bir meyhane olduğunu hiçbir şüpheye yer bırakmadan işaret ediyordu.Dünyanın her yerinde meyhanelerin konuştuğu dil aynıdır. (Bin Yıllık Hemşehri)
 • "Çoğu insan hatalarını düzeltmek ve yeni bir hayata başlamak için fırsat arar. Akıllı insanlar bu fırsatları görür ve değerlendirir. Emin ol ki, hayatını değiştirmek ve yeni bir yol tutmak için hiçbir zaman geç bir zaman değildir." (Bin Yıllık Hemşehri)
 • Geçen yıllar ona ifritlerin, perilerin, cinlerin, gulyabanilerin de kavimleri ile beraber göç ettiklerini göstermişti. Bir kavim bir yerden bir yere göç ettiğinde sadece şahıslar göç etmez. Muhacirler, söylenceleri ile canavarlarını da beraberlerinde götürürlerdi. (Bin Yıllık Hemşehri)
 • 'Hekimlikte, hasta yaşarsa Allah'tan ölürse hekimden bilinir' diye bir söz vardır. (Bin Yıllık Hemşehri)
 • 'Hekimlikte, hasta yaşarsa Allah'tan ölürse hekimden bilinir' diye bir söz vardır. (Bin Yıllık Hemşehri)
 • "Arif krallar gökyüzündeki gezegenlerden daha az bulunur." (Bin Yıllık Hemşehri)
 • Ben İsa olsam ve bir Hristiyan evine girsem beni öldüren işkence aletinin her evin baş köşesinde asılı olması beni küplere bindirir. (Bin Yıllık Hemşehri)
 • Kitap dolu bir sandık hem manevi hem de dünyevi açıdan hayli ağır olabilir ve herkes bu ağırlığı yüklenemez. (Bin Yıllık Hemşehri)
 • Belki de İstanbul’a geri dönüş fikri İstanbul’un kendisinden daha güzeldi! (Bin Yıllık Hemşehri)

Yorum Yaz