Bir Deli Ayaz - Zeynep Saraç Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Deli Ayaz kimin eseri? Bir Deli Ayaz kitabının yazarı kimdir? Bir Deli Ayaz konusu ve anafikri nedir? Bir Deli Ayaz kitabı ne anlatıyor? Bir Deli Ayaz PDF indirme linki var mı? Bir Deli Ayaz kitabının yazarı Zeynep Saraç kimdir? İşte Bir Deli Ayaz kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 30.01.2023 00:00
Bir Deli Ayaz - Zeynep Saraç Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Zeynep Saraç

Yayın Evi: Arunas Yayıncılık

İSBN: 9786052287033

Sayfa Sayısı: 464

Bir Deli Ayaz Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

“Sen içimdeki rüzgardan korumak zorunda olduğum, buna rağmen bazen sadece senin üzerine estiğimsin.”

Karakterleri, istekleri ve hayatları apayrı ancak kalplerinin derinlikleri tastamam aynı iki insan. Birbirlerinden uzak kalmak için çabaladıkları haldeen derinler kördüğümlerle sımsıkı bağlanıyor.

“Sevdiğin insanı bu dünyada en iyi anlayan insan olmak…

Muhteşem bir duygu. Aynı zamanda öldürüyor değil mi?”

Deli bir ayaz vurur bazen hayatına. Alır, savurur, atar sahip olduğun her şeyi.

Şiddetini en çok hissettiğin an, yazgının yol ayrımlarından bir tanesine vardığın andır. Deli bir ayaz…

Ya seni kışta bırakır ya da içinden sana bir bahar doğurur.

“Hayat kadar gerçek, hayaller kadar muhteşem, aşk kadar yakıcı.”

-Nevra Karataş/Yazar-

Bir Deli Ayaz Alıntıları - Sözleri

 • Hiç hata yapmadan yaşamaya çalışıyordu. "Bu beni çok yoruyor. Bir şeylerin tam çizgisinde gitmesi için o kadar çok çaba sarf ediyorum ki bazen..." Yutkundu "O çabanın beni tükettiğini düşünüyorum."
 • "Sanki etrafında böyle bir rüzgar varken çiçek olduğu yerde kalabilirdi. Esmişti bir kere artık rüzgar ve çiçek rüzgara aşıktı. Hüküm de karar da çiçeği aşmıştı."
 • "Sanki etrafında böyle bir rüzgar varken çiçek olduğu yerde kalabilirdi. Esmişti bir kere artık rüzgar ve çiçek rüzgara aşıktı. Hüküm de karar da çiçeği aşmıştı."
 • "Sevdiğini günler sonra görebilmenin reddedilmesi zor bir özgürlük olduğunu, en iyi bilenler özleme tutsak olanlardı."
 • "Nefesinin onun tenine değdiği yerler var ya, saklıyor nefesinle yaktığın yerleri. Tenin içinde ten saklayıp oraları sonsuza kadar sen sayıyor. Dokundurtmuyor asla.."
 • "Bu kaçıncı sarsılma, tenine karışmakta tıpkı sıcak bir güneş gibi? Bu kaçıncı cehennem, cennetin gelişini haber vermekte? Ve bu kaçıncı hoyratlık seni de onu da depremlerle sarstığı halde, gayesi sizi ayakta tutmakta..."

Bir Deli Ayaz İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitapta iki zıt karakterin bir okadar da ruhen birbirini tamamlayan Ayaz ve Yasemin in kavuşması anlatılıyor. Olaylar silsilesi pek yok ama hayatta amaçlara odaklanıp mutlu olmakla ilgili duruma değinilmiş. Ayaz küçük yaşta anne ve babasını trafik kazasında kaybeder ve dedesiyle yaşamaya başlar. büyük elçilik yapan dedesiyle ülke ülke gezer ve sonunda Almanya da yatılı okuyarak endüstri mühendisi olur amacı ün yapıp dışarıdan kendi hesabına çalışıp Fethiye ye yerleşerek otel işletmektir. Yasemin bir yaşında annesini kaybetmiş üç yaşında öz annesi gibi bir anne tarafından yetiştirilmiş hayat dolu yardım sever çalışkan zeki bir kızdır. Amacı ise doktor olup sinir tanımayan doktorlara katılarak ülke ülke gezmektir. Fethiye ye dönmek istememektedir. İşte burada amaçlar mi aşk mı sorusu devreye giriyor. İki zıt hedef iki güzel yürek birbirini bulunca ne olur o anlatılıyor. Tabi hayatın onlara oynadığı bazı kötü oyunlarda yok değil. Aile, sevgi, bağlılık, aşk güzel şeyler. (Fobc)

Zeynep Saraç'ın kitaplarını severim. Ama bu kitap bana göre felaketti. Yazarın Zeynep Saraç olduğuna inanasım gelmedi. Çok zor okuyup bitirdim. Sırf bitirmek için okudum. Keşke almasaydım diye hemen hemen her sayfa da söyledim. (Persephone)

Nasıl başlasam ne yazsam bilemedim. Konusunu yazsam ne yazayım bilemedim. Karakterlerimiz Ayaz ve Yasemin. İkiside küçük yaşlarda kendilerine bir yol çizmiş ve hayalleri için çok çabalamış. Hayallerine de kavuşmak üzere olan iki genç. Birbirlerine çok benzeyen ve bir o kadar da farklılar. Ayaz'a genel olarak sinir oldum. Yasemin'in fedakarlığı, yardımseverliği, ailesine olan bağlılığı, zekası ile sevilesi bir karakter olmuş. Yaşadıkları derinden etkiledi. Yazar duyguları bizlere güzel aktarmış. Hissettim açıkçası. Ama gerisini beğenmedim. Çok sıkıldım. Çok fazla tekrar ve betimleme vardı. Her buluşmalarında hangi kıyafet giydiklerini, arabaların markasına kadar... Her detay vardı. Birde inişli çıkışlı ilişkilerini okumak beni biraz yordu. Gençlerin okuyabileceği bir kitap olmuş daha çok. Belkide o yüzden pek beğenemedim. Keyifli akşamlar... (funda özbek)

Bir Deli Ayaz PDF indirme linki var mı?

Zeynep Saraç - Bir Deli Ayaz kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bir Deli Ayaz PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Zeynep Saraç Kimdir?

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Zeynep Saraç, ilk ve orta öğrenimini yurdun farklı şehirlerinde tamamladıktan sonra yükseköğrenimini Eskişehir’de gördü ve bir süre özel sektörde çalıştı. İlkokulda okuduğu bir kitabın sayfalarında betimlenen ormanın kuru yapraklarının, neredeyse sesinin bile kitaplar sayesinde okura aktarılabildiğini düşündüğü o günden beri, okumanın büyüsüne, yazmanın gücüne inanıyor. Bir yıl önce internetteki en büyük kitap okuma ve hikâye paylaşım sitesi olan Wattpad’de Eyyana takma ismiyle yazdıklarını paylaşmaya başladıktan sonra hatırı sayılır bir takipçi ve okunma oranına ulaşan yazar, Bir Parça Masal adlı eseriyle yazma tutkusunu raflara taşıyor.

Zeynep Saraç Kitapları - Eserleri

 • Nar Çiçeği
 • Ceylan
 • Bir Parça Masal
 • Bir Deli Ayaz
 • Deniz
 • Gri Mavi

Zeynep Saraç Alıntıları - Sözleri

 • "Nefesinin onun tenine değdiği yerler var ya, saklıyor nefesinle yaktığın yerleri. Tenin içinde ten saklayıp oraları sonsuza kadar sen sayıyor. Dokundurtmuyor asla.." (Bir Deli Ayaz)
 • Senin mutluluğun acın başkasının olamaz buna tahammül edemem ve edemiyorum Rüya... (Bir Parça Masal)
 • ''Ölmeni asla istemem Eyşan'' dedi. ''Bunu gerçekten istemem, o yüzden arabamdan uzak dur.'' (Gri Mavi)
 • Uzaklık değil bu sevgili, içinde kopan fırtınalar başka yerde yaşayıp seni kendimden sakınmak... Sana geleceği güne rüzgarın zerresini taşımamak. (Deniz)
 • "Sabretmeyi öğren." (Bir Parça Masal)
 • "Kimsesizlik, sadece ailesizlik olamazdı, değildi. Kimsesizlik, içine sinmiş korkuların seni hesapsız tepkilere zorlamasıydı aynı zamanda." (Bir Parça Masal)
 • Hiç hata yapmadan yaşamaya çalışıyordu. "Bu beni çok yoruyor. Bir şeylerin tam çizgisinde gitmesi için o kadar çok çaba sarf ediyorum ki bazen..." Yutkundu "O çabanın beni tükettiğini düşünüyorum." (Bir Deli Ayaz)
 • "Aras, bu neyi değiştirir ki? Sen sevmeyi bilmiyor değilsin, sen sevmeyi sevmiyorsun.” (Bir Parça Masal)
 • Bir insanın kalbini sevebilirsin, değer verebilirsin, ama ona hayran kalmak çok farklıdır. O gün senin kalbinin güzelliğine önce hayran kaldım, sonrada aşık oldum. Aynı, yüzünün güzelliğine olduğu gibi…” (Gri Mavi)
 • Sadece varlığın değil senin yokluğunda bana ait ! (Bir Parça Masal)
 • “Evet, her şey, her renk, olması gerektiği yerde olunca ortaya başka güzellikler çıkıyor. Tıpkı resim gibi.” (Bir Parça Masal)
 • "Sen tam da sana söylediğim gibi ürkek ve masum bir ceylansın. Sadece çenen ve kafan, olması gerekenden fazla çalışıyor o kadar" Fermuarımı açmaya çalışırken epey zorlanıyordu ve o zorlandıkça parmakları tenime değiyor, ben ben tam anlamı ile alev alıyordum. Sanırım içtiğim şarabın etkisiydi. Hadi ordan Ceylan! Düpedüz Karahanlı etkisi! (Ceylan)
 • Aynı gündü. Birbirine benzeyen yıldızların arasından, dünyanın iki uzak ucunda var olan iki insanın aynı yıldızı seçmesi gibi bir şeydi bu. Biz, onlarca gün, hafta ve yıl sayısız defa bir araya gelmiştik ve birbirimize aynı gün mü aşık olmuştuk? (Deniz)
 • Sana bakarken aklım sana şiirler yazıyor, Ama ben onları dile getiremiyorum; Çünkü sözlerim güzelliğine çarparak dağılır diye korkuyorum. (Ceylan)
 • "Hayata karşı duyduğun bu tutkuna, hayallerine bayılıyorum, beni çok sinirlendirse de hiç vazgeçmeme huyunu bile çok seviyorum. Bu söylediklerinin hepsini ben de seninle yapabilirim, hem de seve seve..." "Seninle dağlara çıkar, yamaç paraşütü yaparız. Şimdiye kadar hiç fırsatım olmadı. Ama neden olmasın? Hatta beraber Karayiplere dalmaya bile gideriz Ceylan." Sonra sırtımı saran kolunu oraya iyice bastırarak, bana daha sıkı ve içten sarıldı. Kulağıma yakıcı nefesi ile fısıldadı, tek kelime ile sarıldım." Ama önce Bayan Karahanlı olman gerek." (Ceylan)
 • " Yaşamak için önce öl" (Nar Çiçeği)
 • Bir şeyler değişmeden öfkem dinmeyecek (Ceylan)
 • "Bir şeyi çok istiyorsan, üşümeyi de yanmayı da göze almalısın." (Bir Parça Masal)
 • "Bu, sen meselesi! Sadece sen..." (Ceylan)
 • Bazı anlar vardır,tekrarı yaşanacak olursa,o anı tekrar yaşamak konusunda aynı cesareti gösterip gösteremeyeceğinizi bilemeyebilirdiniz. (Deniz)

Yorum Yaz