tatlidede

Bütün Şiirleri - Catullus Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bütün Şiirleri kimin eseri? Bütün Şiirleri kitabının yazarı kimdir? Bütün Şiirleri konusu ve anafikri nedir? Bütün Şiirleri kitabı ne anlatıyor? Bütün Şiirleri PDF indirme linki var mı? Bütün Şiirleri kitabının yazarı Catullus kimdir? İşte Bütün Şiirleri kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 04.02.2023 02:00
Bütün Şiirleri - Catullus Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Catullus

Çevirmen: Çiğdem Dürüşken

Çevirmen: Erdal Alova

Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

İSBN: 9786053601982

Sayfa Sayısı: 200

Bütün Şiirleri Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Catullus (MÖ 87- MÖ 54): Eski Roma’nın aşk ve nefreti en etkileyici biçimde işleyen lirik şairidir. Şiirlerinde insan ruhunun en gizli, en uç yanlarını, karşıt duyguların karmaşasını, bireysel ve toplumsal yaşamın etkileyici olaylarını konu edinmiştir. Iulius Caesar ve başka devlet adamları hakkında yazdığı sert yergiler mizah gücünün de dikkat çekici örnekleri arasında yer alır. Catullus şiirlerinde lirik tonunu koruyan konuşma ritmi ile özenilecek bir dolaysız anlatıma ulaşmıştır. Horatius’un eleştirmekle birlikte öykündüğü şair, Ovidius, Propetius ve Martialis’i tarafından da sevgiyle anılır.

Çiğdem Dürüşken: İÜ Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı öğretim üyesidir. Augustinus, Seneca, Ovidius ve Cicero’dan, Alciatus, Erasmus, More, Campanella ve Bacon’a kadar birçok ünlü yazar ve şairin başyapıtlarını Türkçeye kazandırmıştır. Pek çok telif eserinin arasında Roma’nın Gizem Dinleri, Paulus’un Kutsal Görev Gezileri Ve Anadolu Halklarına Mektupları da bulunmaktadır.

Erdal Alova (1952): Şiirleri ve çevirileriyle tanınan Alova’nın ilk kitabı En Son Çıkan Şarkılar 1980’de yayımlandı. Bunu Giz Dökümü, Bitik Kent ve Tensemeler izledi. Şiirleri Cemal Süreya, Nâzım Hikmet ve Behçet Necatigil şiir ödüllerine layık görüldü. Semonides, Hipponaks gibi klasik şairlerin yanı sıra Lorca, Neruda ve Kavafis’in şiirlerini Türkçeye çevirdi.

Bütün Şiirleri Alıntıları - Sözleri

 • Her şey mahvolup gitti Değer bilmez bir yüreğe Emanet edilen Öyleyse neden Kendini daha çok Kahrediyorsun?
 • Yine de gözlerimi örtmeyecek ölüm, Can çıkmayacak yorgun bedenimden.
 • Artık istemiyorum sevgime Karşılık vermesini.
 • Seni hiç göremeyeceğim Bir daha, ama kuşkusuz Hep seveceğim seni,
 • Dağıtıp geçiyor Havadaki rüzgarlar Bütün boş sözleri
 • Kederimden sana armağan yollamam,
 • Ah, zalim kader!
 • “Ah, kaygılardan uzak olmaktan başka nedir daha büyük mutluluk veren”
 • Nefret ediyorum ve seviyorum. Neden diye sorarsan, bilmiyorum, böyle geçiyor içimden, ve kahroluyorum.

Bütün Şiirleri İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Beğenemedim değil okuyamadım. Yani bu kadar eski şiirler bana şiir tadı vermiyor. Sadece anlamsızca dizilmiş sözler öbeği okuyor gibi hissettim. Özellikle Gaius Valerius Catullus 2000 sene öncenin italyasında yaşamış bir şairin şiirlerini bugün de yaşatmak bana zor geliyor. Şiiri bir ödev olarak gören sadece okumak için değil tarihine de meraklı bir kişi olsam ve İtalyanca bilseydim kesinlikle okurdum. Ama bu tip eski antik eserler günümüz diline çevrildiğinde şiirliğini yitiriyor bence. Bu sebepten devamını okumak gelmedi içimden. Orijinalini İtalyancadan okumak isterdim. İyi okumalar dilerim. Bu tarz inceleme yazılarıma, profilimde bulunan linklerden ulaşabilir ve devamı için beni takip edebilirsiniz fuurkaan (Muhammet Furkan Dolgun)

Merhaba kitap severler; Catullus ömrüne sığdırdığı lirik şiirleriyle insan ve toplum aşk/nefret karmaşası, kesimin sosyal yaşantısını atışmaları ve iğnelemelerden oluşuyor.Catullus şiirlerinde lirik tonunu koruyan konuşma ritmi idilaysız anlatıma ulaşmıştır. "Gel gör ki saf bir kızın tertemiz dudağının Şimdi senin iğrenç tükürüğünle birleşmesi bana acı veriyor.Cezasız kalmayacaksın ama:çünkü bütün yüzyıllar tanıyacak Yıllanmış dedikodular senin kim olduğunu anlatacak." turkiyeisbankasikulturyayinlar 'ından çıkan #Aristoteles 'ın kaleme aldığı #Hasanaliyücelklasikleridizisi #Catullus Bütün şiirleri kitabını okuyup inceledim. Kitap ve sevgiyle kalın... #fundaileheryerdeoku #heryerdeoku#books #kitap#fyp #benimkütüphanem #etamin (Funda Keskinsoy)

Bütün Şiirleri PDF indirme linki var mı?

Catullus - Bütün Şiirleri kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bütün Şiirleri PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Catullus Kimdir?

Hayatı hakkında pek az şey bilinmektedir. Suetonius, Ovidius da dahil olmak üzere önemli kaynaklara göre Verona, İtalya'da doğmuştur. Verona'nın önemli ailelerinden birinden birine mensuptur. Verona'daki nüfuzuna rağmen hayatının en önemli kısmını Roma'da geçirmiştir.

Catullus'un ailesinin (babasının Julius Sezar'ı ve Vali Gaul'ü ağırladığı) Garda Gölü mevkiinde Sirmio'da bir kırevleri vardı.[1] Burada Sezar ve Namurra hakkında yazdıkları için, sonraları özür dileyecektir, hatta pişmanlık duyacaktır.[2]

Catullus'un şair arkadaşları C. Licinius Macer Calvus, Marcus Furius Bibaculus ve C. Helvius Cinna hatip Hortensius ve tarihçi Nepos kitaplarının adandığı kişilerden bazılarıdır.

Catullus Kitapları - Eserleri

 • Bütün Şiirleri

Catullus Alıntıları - Sözleri

 • Nefret ediyorum ve seviyorum. Neden diye sorarsan, bilmiyorum, böyle geçiyor içimden, ve kahroluyorum. (Bütün Şiirleri)
 • Dağıtıp geçiyor Havadaki rüzgarlar Bütün boş sözleri (Bütün Şiirleri)
 • Artık istemiyorum sevgime Karşılık vermesini. (Bütün Şiirleri)
 • “Ah, kaygılardan uzak olmaktan başka nedir daha büyük mutluluk veren” (Bütün Şiirleri)
 • Yine de gözlerimi örtmeyecek ölüm, Can çıkmayacak yorgun bedenimden. (Bütün Şiirleri)
 • Seni hiç göremeyeceğim Bir daha, ama kuşkusuz Hep seveceğim seni, (Bütün Şiirleri)
 • Ah, zalim kader! (Bütün Şiirleri)
 • Her şey mahvolup gitti Değer bilmez bir yüreğe Emanet edilen Öyleyse neden Kendini daha çok Kahrediyorsun? (Bütün Şiirleri)
 • Kederimden sana armağan yollamam, (Bütün Şiirleri)

Yorum Yaz