Büyük Ressamlar - Renoir - David Spence Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Büyük Ressamlar - Renoir kimin eseri? Büyük Ressamlar - Renoir kitabının yazarı kimdir? Büyük Ressamlar - Renoir konusu ve anafikri nedir? Büyük Ressamlar - Renoir kitabı ne anlatıyor? Büyük Ressamlar - Renoir PDF indirme linki var mı? Büyük Ressamlar - Renoir kitabının yazarı David Spence kimdir? İşte Büyük Ressamlar - Renoir kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 14.08.2022 09:00
Büyük Ressamlar - Renoir - David Spence Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: David Spence

Çevirmen: İlker Sevinç

Yayın Evi: Beta Yayınları

İSBN: 9786053333388

Sayfa Sayısı: 31

Büyük Ressamlar - Renoir Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Renoir'in dünyasını, eserlerini ve onun sanatından neler öğrenebileceğinizi keşfedin. Yaşadığı dönemdeki toplum ve sanatın onun eserlerini nasıl etkilediğini, ailesi ve dostlarının sanatı üzerindeki etkilerini, eserlerindeki aşk, yaşam ve ölümle ilgili ipuçlarını... 100'ün üzerinde kaliteli renkli resim ve illüstrasyonla herkes için Renoir'in yaşamının ve sanatının derinliklerine büyüleyeci bir bakış..

Büyük Ressamlar - Renoir Alıntıları - Sözleri

 • “Bu dünyada yeterince güzel olmayan şey var.Bir de bunları resmetmemize gerek yok.”

Büyük Ressamlar - Renoir İncelemesi - Şahsi Yorumlar

ışık, yansıma ve asla pes etmeyen bir ömür: Pierre-Auguste Renoir Temple sokağında Dir porselen fabrikasına çırak olarak giriyordu. On üç yaşındaydı. Bir süre sonra porselen fabrikası kapanınca Renoir misyonerler için yelpazeler ve ıstorlar resimlemeğe başladı. Çok çalışıyordu. Bütün amacı biraz para biriktirmekti. Para biriktirip “gerçek bir ressam” gibi resimler yapmak istiyordu. Renoir “Moulin de la Galette” adındaki üstün yapıtını ta­mamladığı zaman otuz beş yaşındaydı. Bu tabloda en ufak renk lekesi bile pırıl pırıldır. Ve vals yapan kadınlar içindeki en güzel kadına da ressam âşık olmuştur. Daha sonra evleneceği bu kadın Aline-Victorine Charigot’dur. Renoir’a “devrimci” olduğunu söyledikleri zaman büyük res­samın her zaman parlayan gözleri gülümsermiş: “Ben mi devrimci? Ne kadar yanlış… Başkalarının ben­den daha iyi yaptığı şeyleri ben sadece sürdürmeğe çalıştım, o kadar…” Mükemmel bir Fransız ressam, heykeltıraş,Pierre Auguste Renoir, uzun ve verimli bir yaşam sürdü. Hayatı boyunca, müzayedede fiyatı bugün onlarca ila birkaç yüz milyon dolar arasında değişen binden fazla resim yarattı. Acının üstesinden gelen Renoir, hayatının son gününe kadar çalışmaya devam etti. Sanatçı 2 Aralık 1919'da öldü. Film ise,sinematografi tarzında, kendinizi canlı bir Renoir resminde hissetmenizi amaçlamış.Sanki güzel tabloları art arda koyup film yapmışlar. Bol renkli sahneler,model kadının doğa gibi çıplaklığı,renoirin bilge lafları ve yemyeşil bir mekânın gölgesinde savaş gerçeği.. (BbeyazKuĞu)

Büyük Ressamlar - Renoir PDF indirme linki var mı?

David Spence - Büyük Ressamlar - Renoir kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Büyük Ressamlar - Renoir PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı David Spence Kimdir?

David Spence Kitapları - Eserleri

 • Büyük Ressamlar - Van Gogh
 • Büyük Ressamlar - Rembrandt
 • Büyük Ressamlar - Manet
 • Büyük Ressamlar - Cezanne
 • Büyük Ressamlar - Picasso
 • Büyük Ressamlar - Degas
 • Büyük Ressamlar - Renoir
 • Büyük Ressamlar - Michelangelo
 • Büyük Ressamlar - Gauguin
 • Büyük Ressamlar - Monet

David Spence Alıntıları - Sözleri

 • Takıntılı bir şekilde resim yapıyordu. Sağlığına pek dikkat etmiyordu ve elindeki az miktardaki parasını da yemek yerine resim yapmaya harcayınca dişlerinin çoğunu kaybetmişti. ... (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Yan yana konan renkler her birinin nasıl algılandığını etkiler. En çok da tamamlayıcı renklerin etkiyi tersine çevirdiği görülmektedir. Örneğin, kırmızının tamamlayıcı rengi olan yeşil renk kırmızının yanına konduğunda kırmızının daha da kırmızı görünmesini sağlar; benzer şekilde, yeşil de daha yeşil görünür. Diğer ana tamamlayıcı renkler ise turuncu ile mavi ve mor ile sarıdır. Monet resimlerinde bu etkiyi olabildiğince kullanmıştır. Kendisi şöyle söylemiştir: "... renkler parlaklıklarını zıtlıklara borçludurlar... Öncül renkler tamamlayıcılarıyla birlikte kullanıldıklarında en parlak hallerini gösterirler." Bu etki başka hiçbir yerde Monet'nin Impression, Sunrise (Etki, Gündoğumu) resminde olduğu kadar net bir şekilde gösterilmemiştir. (Büyük Ressamlar - Monet)
 • 'Cezanne, narin renklerle boyanan, ama gerçekçi yoğunluğa ve ağırlığa sahip olan meyveler çizmekten büyük zevk alırdı.' (Büyük Ressamlar - Cezanne)
 • “…hakaretler dolu gibi üzerime yağıyor…” (Büyük Ressamlar - Manet)
 • Diğer büyük sanatçı Vincent van Gogh, Amsterdam' daki Rijkmuseum'u 1885'te ziyaret etmiş ve Rembrandt'ın The Jewish Bride (Yahudi Gelin) tablosu hakkında şunları söylemiştir: 'Biliyor musun sadece bir parça kuru ekmek yiyerek bu resmin karşısında on beş gün kalabilmek için hayatımın on yılını feda edebilirim.' (Büyük Ressamlar - Rembrandt)
 • 1900 yılına gelindiğinde Paris dünyanın resim başkenti olarak ün salmıştı. Tüm uluslardan ressamlar, Claude Monet gibi ünlü izlenimcilerin yolundan gitmek için bu kente gelmekteydi. Bohem bir yaşantının hâkim olduğu Montmartre semtine doluşan bu yabancı ressamların, ucuz yemek ve eğlence olanakları sunan pek çok yerde canlı tartışmalara katıldıkları görülebiliyordu. (Büyük Ressamlar - Picasso)
 • “Bu dünyada yeterince güzel olmayan şey var.Bir de bunları resmetmemize gerek yok.” (Büyük Ressamlar - Renoir)
 • Fakir bir adam için vahşi doğa (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Belirli renk, ışık, gölge düzenlemesinden ortaya çıkan bir etki vardır. Buna, resmin müziği de denebilir. Resimden hiç anlamasanız da, bir katedrale girdiğinizde oradaki resmin temsil ettiği şeyi bilemeyecek kadar resimden kopuk olsanız da bu büyüleyici ahenk sizi çarpar. Resmin diğer sanatlara oranla üstünlüğü burada yatmaktadır, çünkü bu duygu ruhun en samimi tarafına hitap etmektedir. (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Gauguin'in karısı Mette kocasının bir sanatçı olarak kendisine ve beş çocuğuna bakabileceği umudunu yitirdiğinden, Danimarka'ya dönüp Fransızca öğretmenliği yaparak kendisinin ve çocuklarının geçimini sağlamıştır. (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Eleştirmenler son üç yüzyıldır Rembrandt'ın eserlerini değerlendiriyorlar ve bütün sanatçılarınki gibi Rembrandt'ın tabloları da zaman geçtikçe bazen beğeniliyor, bazen de beğenilmiyordu. Ancak, günümüzde bütün eleştirmenler Rembrant'ı sanat tarihinin en büyük ressamlarından biri olarak kabul etmektedirler. (Büyük Ressamlar - Rembrandt)
 • Özgürüz,tıpkı Van Gogh'un ayçiçekleri gibi.. (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Pissarro Franco-Prusya Savaşı'nın Paris'i çalkaladığı dönemde Londra'da yaşamıştır. Rivayetlere göre Paris'teki evinde bıraktığı 200 kadar resmi Alman askerler tarafından çamurlu bahçede yürümek için kullanılmıştır. (Büyük Ressamlar - Monet)
 • Monet karikatür hakkında, '... Kısa sürede karikatür yapmak kabiliyetimi geliştirdim. 15 yaşındayken tüm Le Havre'dw bir karikatürist olarak tanınmıştım... Portrelerimi kişi başı 10 ila 20 Frank arası bir fiyata satıyordum... Devam etmiş olsaydım şimdiye bir milyoner olmuştum,' demiştir. (Büyük Ressamlar - Monet)
 • Picasso, İspanya'nın güney kıyısında, Endülüs Bölgesinde bulunan, Malaga kasabasında 25 Ekim 1881'de doğmuştur. Efsaneye göre doğduğunda öldüğü zannedilip, burnuna puro dumanı üfleyen amcası tarafından hayata döndürülmüştür. (Büyük Ressamlar - Picasso)
 • "Onu ilk gördüğümde, oldukça vahşi bir biçimde yuvalarından fırlayan kocaman gözleriyle bir katile benziyordu. Daha da vahşi görünen, oldukça kırlaşmış sakalı ve tabaklara çarparak çınlayan heyecanlı konuşması... Sözcük anlamıyla tamamen kayıtsız görünmesine rağmen, buradaki hiçbir adamın olamayacağı kadar kibardı." (Büyük Ressamlar - Cezanne)
 • Gauguin, Cézanne'nın büyük bir hayranıydı ve onun tarzından etkilendiği açıkça belli olan tablolar yapmıştır. Gauguin, hakkında 'sıra dışı bir inci... Ondan ancak son gömleğimi de sattıktan sonra vazgeçebilirim,' dediği bir Cézanne natürmortunu satın almıştır. (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Vincent 1888'de Arles'te boyadığı yerel bir kafeye şunlari yazmıştır: Ben insanoğlunun korkunç tutkularını kırmızı ve yeşil kullanarak ifade etmeye çalıştım. (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Vincent ayçiçeklerinden ‘...kendimden olan bir şey, ’ diye bahsetmiştir. (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Evet, ilham perisi vardır. Ama o peri ancak siz çalışırken yanınıza gelebilir. (Büyük Ressamlar - Picasso)

Yorum Yaz