tatlidede

C.G. Jung & Hermann Hesse - Miguel Serrano Kitap özeti, konusu ve incelemesi

C.G. Jung & Hermann Hesse kimin eseri? C.G. Jung & Hermann Hesse kitabının yazarı kimdir? C.G. Jung & Hermann Hesse konusu ve anafikri nedir? C.G. Jung & Hermann Hesse kitabı ne anlatıyor? C.G. Jung & Hermann Hesse PDF indirme linki var mı? C.G. Jung & Hermann Hesse kitabının yazarı Miguel Serrano kimdir? İşte C.G. Jung & Hermann Hesse kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 27.01.2023 17:00
C.G. Jung & Hermann Hesse - Miguel Serrano Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Miguel Serrano

Çevirmen: Barış İlhan

Yayın Evi: Barış İlhan Yayınevi

İSBN: 9789757029120

Sayfa Sayısı: 159

C.G. Jung & Hermann Hesse Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Uzun yıllar Hindistan'da yoga ve Doğu felsefeleri üzerine incelemelerde bulunan Şili'li diplomat ve yazar Miguel Serrano Avrupa'nın iki bilge ismi C.G. Jung ve Hermann Hesse ile yaşamlarının son dönemlerinde yakın bir dostluk kurmuştur.Birçok mektup, özellikle Jung'un ölmeden kısa bir süre önce yazdığı, doğa üzerine düşüncelerini ve kendi çalışmalarının özünü açıklayan önemli bir döküman ve Hermann Hesse'nin Piktor'un Metamorfozu isimli öyküsü kitapta yer almaktadır.

C.G. Jung & Hermann Hesse Alıntıları - Sözleri

 • "Şair geçmişi çağrıştırmalı ve onu tekrar yaşamalı, fâni olanı zapt etmeli. Bu onun işinin önemli bir yanıdır." -Hermann Hesse
 • "Unutma, sözcükler maskelerdir..." -Hermann Hesse
 • "İnsan kendi doğasına göre yaşamalı; kendini tanımaya yoğunlaşmalı ve sonra kendi hakkındaki hakikate göre yaşamalı. Bir vejetaryen olan kaplan hakkında ne derdiniz? Elbette onun kötü bir kaplan olduğunu söylerdiniz. Dolayısıyla herkes hem bireysel hem de kolektif açıdan kendi doğasına uygun şekilde yaşamalı." -Carl Gustav Jung
 • 'Var olmak yapmaktır ve etmektir.' Fakat varlığımız yalnızca Ego'muzun isteğine bağlı olmadığından bizim yapıp etmemiz de büyük ölçüde bilinçdışının hâkimiyetine bağlıdır. Ben sadece Ego'mdan dolayı istekli değilim, aynı zamanda yaratıcı ve etkin olmak için de yaratılmışım. -Carl Gustav Jung
 • Bu arada herkes, herkese öğretmenlik yapıyor ve kimse iyileşmenin yolunun tam da kendinden başlaması gerektiğinin farkında değil gibi görünüyor. -Carl Gustav Jung
 • Kişi ancak kendini karşılaştırma şansına sahip olduğu ve kendiyle arasında ayrım yapabildiği bazı kişilerle -genel olarak pek çok kişiyle- derinlemesine ve koşulsuz ilişkide olduğu zaman kendini keşfedebilir. Son derece egoist olan biri Everest Dağı'nın ıssızlığına çekilecek olsaydı kibirli meskeninin rahatlığı hakkında birçok şey keşfederdi, fakat kendi hakkında neredeyse hiçbir şey -örneğin önceden bilemediği hiçbir şey- keşfedemezdi. -Carl Gustav Jung
 • "Doğaya yakın olduğunuzda Tanrı'nın sesini dinleyebilirsiniz." -Hermann Hesse
 • "Bazı insanlar hem Siddhartha'yı hem de Bozkırkurdu'nu yazmış olabildiğimi anlayamazlar. Fakat onlar birbirini tamamlıyor; onlar, aralarında gidip geldiğimiz iki kutup..." -Hermann Hesse
 • "Kendi evinde oturup doğru düşünceyi düşünen doğru adam yüz mil uzaktan duyulacaktır." -Eski bir Çin atasözü
 • Doğu her zaman ruhun ülkesi ve ışığın kaynağıdır.

C.G. Jung & Hermann Hesse İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitaplar mucizevi şeyler. Çünkü mümkün olamayacak şeyleri mümkün kılabiliyorlar. 2000'lerde yaşayan birini 1900'lere götürüp o zamanda yaşamış erişilmesi zor şahsiyetlerin huzuruna çıkarabiliyorlar. Onların önünde oturuyorsunuz, muhabbetlerine şahit olabiliyorsunuz hatta nasıl oturup kalktığını görebiliyor bakışlarını hissedebiliyorsunuz. Onların dingin havalarını soluyabiliyorsunuz. O atmosfere sizi çekip alabiliyor ve sizi orada misafir edebiliyorlar. Kitaplar ile her şey mümkün aslında... Kitapta Miguel Serrano'nun Jung ve Hesse ile olan konuşmalarını ve birbirlerine yazdıkları mektupları okuyorsunuz. (Nihal K.)

Miguel Serrano Şili’li bir diplomat imiş. Kitaptan çıkarımlarıma göre gezmeyi seven, anlamaya, görmeye meraklı bir insan. Önsözde Hesse hakkında bilgi vermiş. Ardından 1. ve 2. bölüm diye ayrılmış. İlk bölümde yazar Montagnola’da kalan Hesse’nin yanına öğlen yemeğine gidiyor ve orada ‘’Ne kadar şanslıyım,’ dedim, bugün kendimi sizinle yemek yerken buldum.’’ ‘’Hiçbir şey tesadüfen olmaz,’’ diye yanıtladı ‘’burada, sadece doğru misafirler buluşurlar,. Burası Hermetik Çemberdir’’ sözüyle etkileyici bir giriş yapmış. Ardından Hesse’nin eserlerine dair yorumlar, bilgilendirmeler, spoi niteliğinde sözlerle karşılaşıyoruz :)) ‘’Hesse’nin ilgilendiği kavramlar Hinduizm, Çin Taoizmi, Zen Budizm ve hatta matematikten etkilenmiştir’’ (21) güleç tavrı, gözlerindeki parlaklık ve dervişe ya da tövbekara benzetilmesini öğrenmek güzeldi. Doğayla iç içe olması, dağlık alanda huzuru yakalaması, Hintlilere duyduğu merakını yazar dile getiriyor. Hesse’nin Jung’a dair ‘’ Çok entelektüeldi ve sembollerin dünyasını yadsıyordu..Ama Jung’a geri dönersek, sembolleri yorumlamakta haklı olduğunu düşünüyorum. O çok büyük bir dağ, olağan dışı bir dahi..(29) diye söz edişi mevcut. Ardından ölümüne dair 6 yıl kan kanseri olduğunu öğrenip eşi Ninon Hesse’nin hüznüne tanık oldum.. Yazar Serrona’da ayrı bir hüzün duyup Hesse’nin sevdiği Bach’ın B minor misasını dinlemesi etkiledi.. Ben de o sıra birkaç dakika açıp dinledim .. 2. kısım Jung’a dair. Yazar Antartika’daki bir gezide Jung’un (Ego ve bilinçdışı) kitabını görüp okumasıyla çalışmalarına ilgi duymuş . O sıralar tanımak adına Jung’un Çin ve Tibet yogasına yönelik yorumları okuyarak tanımaya , görüşmeye başlıyor. Yazar’a göre Jung ‘un hareketleri, sözleri zarif ve ağırbaşlı. Ego ve benlikten, semboller, simya, büyü ve rüyalara dair Jung’un yorumları, yazarın meraklı sorularıyla harmanlaşmış. Sonlara doğru Jung’un yazarla mektuplaşmaları var birkaç tane. Mektuplarda Jung’un kişiliğe dair tespitleri, kendini bulma yolundaki anima, animus, kolektif bilinçdışı vs gibi kısa da olsa bilgiler mevcut. Bir de Jung’un gençliğinden beri Goethe hayranlığı da var imiş :) Kitabın anlatım tarzı biraz sıkıcı geldi. Bazı kısımları okuyup geçtim, üzerinde durmadan. Yer yer sıkıldım, terimlerin yoğunluğu, farklı isimler, tapınaklar vs yordu. Anlamadığım yerlerde oldu epey. Ama yine de iki sevdiğim yazarın olması ve onlara dair bir şeyler öğrenmek anlam kattı. Kitaplığımda Hesse’ye dair olması mesud edici. Pek inceleme gibi de olmadı, aktaramadım yeterince anlamadığım için bazı kısımları . Hikayem bu kadar.^_^ Hesse’nin sevdiği Bach’tan https://www.youtube.com/watch?v=MC44L5T0FVA esintisi eşliğinde huzurlu, keyifli okumalar dilerim. (Beyza)

Diplomat olan yazar Miguel belli ki iki meşhur ismin de tanışığı ve hayranı. Kitap arkasında "eşsiz bir başucu kitabı" deniyor. YOK ARTIK!!! Anlatımı akıcı değil ve açıkçası ele aldığı yazarların ne iç dünyasına ne günlük yaşantısına ne de öğretilerine fazladan ışık tutmuyor. Bu iki ismi bilenlere de yeni bir şey vadetmiyor. Bu anlamda kendi hesabıma zaman kaybı diyebilirim. (A.KIL)

C.G. Jung & Hermann Hesse PDF indirme linki var mı?

Miguel Serrano - C.G. Jung & Hermann Hesse kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de C.G. Jung & Hermann Hesse PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Miguel Serrano Kimdir?

Şilili emekli diplomat, kâşif ve şair.

Miguel Serrano Kitapları - Eserleri

 • C.G. Jung & Hermann Hesse

Miguel Serrano Alıntıları - Sözleri

 • "Bazı insanlar hem Siddhartha'yı hem de Bozkırkurdu'nu yazmış olabildiğimi anlayamazlar. Fakat onlar birbirini tamamlıyor; onlar, aralarında gidip geldiğimiz iki kutup..." -Hermann Hesse (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • "Doğaya yakın olduğunuzda Tanrı'nın sesini dinleyebilirsiniz." -Hermann Hesse (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • Bu arada herkes, herkese öğretmenlik yapıyor ve kimse iyileşmenin yolunun tam da kendinden başlaması gerektiğinin farkında değil gibi görünüyor. -Carl Gustav Jung (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • "İnsan kendi doğasına göre yaşamalı; kendini tanımaya yoğunlaşmalı ve sonra kendi hakkındaki hakikate göre yaşamalı. Bir vejetaryen olan kaplan hakkında ne derdiniz? Elbette onun kötü bir kaplan olduğunu söylerdiniz. Dolayısıyla herkes hem bireysel hem de kolektif açıdan kendi doğasına uygun şekilde yaşamalı." -Carl Gustav Jung (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • "Şair geçmişi çağrıştırmalı ve onu tekrar yaşamalı, fâni olanı zapt etmeli. Bu onun işinin önemli bir yanıdır." -Hermann Hesse (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • Kişi ancak kendini karşılaştırma şansına sahip olduğu ve kendiyle arasında ayrım yapabildiği bazı kişilerle -genel olarak pek çok kişiyle- derinlemesine ve koşulsuz ilişkide olduğu zaman kendini keşfedebilir. Son derece egoist olan biri Everest Dağı'nın ıssızlığına çekilecek olsaydı kibirli meskeninin rahatlığı hakkında birçok şey keşfederdi, fakat kendi hakkında neredeyse hiçbir şey -örneğin önceden bilemediği hiçbir şey- keşfedemezdi. -Carl Gustav Jung (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • "Unutma, sözcükler maskelerdir..." -Hermann Hesse (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • "Kendi evinde oturup doğru düşünceyi düşünen doğru adam yüz mil uzaktan duyulacaktır." -Eski bir Çin atasözü (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • 'Var olmak yapmaktır ve etmektir.' Fakat varlığımız yalnızca Ego'muzun isteğine bağlı olmadığından bizim yapıp etmemiz de büyük ölçüde bilinçdışının hâkimiyetine bağlıdır. Ben sadece Ego'mdan dolayı istekli değilim, aynı zamanda yaratıcı ve etkin olmak için de yaratılmışım. -Carl Gustav Jung (C.G. Jung & Hermann Hesse)
 • Doğu her zaman ruhun ülkesi ve ışığın kaynağıdır. (C.G. Jung & Hermann Hesse)

Yorum Yaz