Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek - Sun-mi Hwang Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek kimin eseri? Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek kitabının yazarı kimdir? Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek konusu ve anafikri nedir? Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek kitabı ne anlatıyor? Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek PDF indirme linki var mı? Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek kitabının yazarı Sun-mi Hwang kimdir? İşte Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 25.09.2022 14:00
Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek - Sun-mi Hwang Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Sun-mi Hwang

Çevirmen: Sanem Üner

Orijinal Adı: 푸른 개 장발

Yayın Evi: Timaş Yayınları

İSBN: 9786050837001

Sayfa Sayısı: 120

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Okuyacağınız bu kitap, Pasaklı adında bir köpeğin hikâyesidir. Kendine özgü görünüşü nedeniyle doğduğu yerde, evinde bile dışlanan Pasaklı vaktinin çoğunu sahibinin evinin güneşli bahçesinde geçirir. Pasaklı’nın da tıpkı bizim gibi hayalleri ve özlemleri vardır. Ancak her kış kara bulutlar çöktüğünde Pasaklı, üstesinden gelmesi gereken zorluklarla karşılaşır. Pasaklı, kara bulutların arasından sahibinin bahçesinin ötesinde yatan arkadaşlık, annelik ve mutluluk ihtimallerinin peşine düşer. Eğer onlara tutunabilir ve çaresizce arzuladıklarını inşa edebilirse hak ettiği, hayalini kurduğu hayata kavuşabilecektir.

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek, köpek ve insan arasındaki ilişkiye ayna tutan gerçekçi bir öykü olmasının yanı sıra cesurca yaşanmış bir hayatın kutlamasıdır.

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek Alıntıları - Sözleri

 • "Kimse bir ağacın sahibi değildir."
 • "Hayatta birçok şey istediğin gibi gitmez."
 • Ve sonra dünya bunca acı olaydan sonra, akıl sır ermez bir şekilde yeniden sessiz ve sakin bir hale geliverdi.
 • Dişi olması uysal bir şekilde boyun eğmesini ve sesini çıkarmadan dayak yemesini mi gerektiriyordu?
 • Ağacın sahibi dışlandığını hissetmemeli. Eğer ağacı diken kendini daha iyi hissederse ağaç da daha iyi ve sağlıklı büyür.
 • Kendini çok yalnız hissediyordu.
 • "Gençler büyür, yaşlılar ise gitgide bitkin düşer. Ancak soğuk kışı atlatabilenler onun neyi gizlediğini fark eder. Kış mevsimi, sırlarla doludur."
 • Bir köpek sahibinin kaderini takip eder.
 • Sen kesinlikle onlardan daha güçsüz değilsin. Neden seni itip kakmalarına izin veriyorsun.
 • "Gençler büyür, yaşlılar ise gitgide bitkin düşer. Ancak soğuk kışı atlatabilenler onun neyi gizlediğini fark eder. Kış mevsimi, sırlarla doludur."

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek İncelemesi - Şahsi Yorumlar

"Bir köpek sahibinin kaderini takip eder." Kitaptaki bu alıntı kitabı özetliyor diyebilirim. Bir köpeğin yaşadıklarını, sahibi ile olan ilişkisi, yaşlı kedi ve tavuk (görümce) ile olan diyaloglarını neredeyse kusursuz bir dille anlatıyor. Ayrıca okurken zaman zaman "Çirkin ördek yavrusu" hikayesini anımsattı. Animasyon tadında, fabl türü, olan bu güzel hikâyeyi bir solukta okudum. Kesinlikle tavsiye ederim. Her yaşa uygun. Çocuklara da okutun derim. (Gülüzar Yıldırım)

Yine güzel bir hikaye okudum. Yazarın diğer kitabında olduğu gibi dişi bir karakteri yazması beni mutlu etti. İnsan ve köpek arasındaki ilişkiyi, anneliği, dostluğu anlatıyor kitap bize. Aşırı aşırı gerçekçi bir anlatım var ve benim hayvanlara olan düşkünlüğüm okurken fazlasıyla etkilenmeme sebep oldu. Yer yer güldürse de üzücü bir hikaye. Önce anneden ve kardeşlerden daha sonra yavrularından ayrı düşen bir köpek.. Her yaşa uygun bir kitap olmasına karşın özellikle çocukların gelişim dönemlerinde kesinlikle okuması gereken kitaplardan biri olabilir nitelikle. Tavsiye edilir. (Rabia)

Bu iki kitabın birbiriyle bağlantılı tek yanı bir tavuk ve bir köpek üzerinden sembolize edilerek, annelik üzerine bir anlatım yapılması. Bir seri değil ama yine de ikisini birbirinden ayırarak paylaşmak istemedim. Zira konu bakımından birbiriyle ortak noktaları bulunmakta. Her iki kitabın da ayrı ayrı konusundan bahsedip daha sonra bana hissettirdiklerini yazacağım. Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek Bir çiftlikte kalabalık bir abiye ve ablaya sahip bir ailede doğar Pasaklı. Ailenin en küçük ve çelimsiz olan çocuğudur. Bu yüzden de çok fazla sevilmez kardeşleri arasında. Bu sevgisizlik de onu daha hırçın, daha huysuz yapar. Ailesinden geriye bir tek Pasaklı'nın kalması da manidardır bu durumda. Gün gelir o da yetişkin olur ve annelikle tanışır. Çiftlik sahibi onu damızlık olarak kullanmaktadır ve yavrularını tek tek satar. Önce çocukluğundaki ayrımcılıkla savaşır, sonra da yavrularının kendisinden alınmasıyla... Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk Bir çiftlikte yalnızca yumurtlamak için kullanılan Filiz'in tek isteği kuluçkaya yatıp bir civciv sahibi olmaktır. Ancak yumurtlar yumurtlamaz elinden alınmaktadır yumurtaları. Bu duruma isyan eder ve yumurtlamaktan vazgeçer. Çiftlik sahibi de tavuğu gelinciğe yem olması için doğaya bırakır. Ancak Filiz büyük bir cesaret gösterir ve gelinciğin elinden kurtulur. Yolda tanıştığı bir ördek onu yaşadığı çiftliğe götürür. Ördekle olan arkadaşlığı da bir ördek yumurtasına kuluçkaya yatmasını sağlar. Sonunda da bir ördeğe annelik yapar. Çok keyifli bir süreçti bu iki kitabı okumak. Her iki kitap da bence çok duygusaldı. Kadınların, toplum içerisinde hangi bakış açısıyla görüldüğünü ve bu bakış açısıyla savaşını o kadar güzel bir dille anlatmış ki sevmemek mümkün değil. Pasaklı öz evlatlarından ayrılmanın acısını yaşarken Filiz öz evladı olmayan bir yumurtaya annelik yapıyor. Tabi kitabı okurken aynı zamanda da hayvanların gördüğü muameleye de üzülüyorsunuz. Sadece sembolizm olarak okumamak gerek. Hayvanlara yapılan bir çok zalimliği de gözler önüne sermiş. Bir yumurtlama makinesi olarak kullanılan tavuklar ve damızlık olarak kullanılan köpekler... Doğaları bu mu acaba diye düşünüyor insan. Bu iki keyifli kitabı herkeain okumasını tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar... (Zeynep Aksümer)

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek PDF indirme linki var mı?

Sun-mi Hwang - Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Sun-mi Hwang Kimdir?

Güney Kore'de başarılı bir animasyon filmi de yapılan The Hen Who Dreamed She Could Fly (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk) adlı masalıyla tanınan Güney Koreli profesör ve yazar.

1963 yılında beş çocuğun ikincisi olarak dünyaya gelen Hwang, yoksulluk nedeniyle ortaokula gidemedi, ancak ona sınıfın anahtarını veren bir öğretmen sayesinde istediği zaman okula gidebiliyor ve kitap okuyabiliyordu. Liseye sertifika sınavına girerek kaydoldu ve Seul Sanat Enstitüsü ve Gwangju Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık bölümlerinden ve Chung-Ang Üniversitesi'nde yüksek lisans okulundan mezun oldu. Güney Kore, Seul'de yaşıyor.

Hwang, Seul Sanat Enstitüsü Edebiyat Fakültesi'nde yardımcı profesördür. Hwang'ın yazar olarak kariyeri 1995'te başladı ve o zamandan beri çeşitli türlerde yaklaşık 30 kitap yayınladı.

En çok tanındığı çalışması, Kore'de animasyon filmlerinde gişe rekorları kıran ve yayınlandığı ilk ayda yaklaşık 7 milyar won kazanan bir filme dönüşen, Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk adlı çalışmasıdır.

2000 yılında yayınlanmasının ardından, Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, on yıl boyunca en çok satanlar listelerinde kalarak, 2 milyonun üzerinde kopya satarak ve Kore tarihinin en yüksek hasılat yapan animasyon filmine ilham vererek anında bir klasik haline geldi. Ayrıca bir çizgi romana, bir tiyatro oyununa ve bir müzikale uyarlanmış ve 27 dile çevrilmiştir. Yazar bir röportajında, kitabını çiftçi babasının hüzünlü ve mücadele eden hayatı etrafında temellendirdiğini söylemiştir.

Hwang'ın çalışması gelenek ve modernite, ekoloji ve özgürlük arayışı arasındaki kesişme noktalarına hitap ediyor. SBS Medya Edebiyat Ödülü'nü (2001) ve 36. Sejong Çocuk Edebiyatı Ödülü'nü (2003) kazanmıştır.

Sun-mi Hwang Kitapları - Eserleri

 • Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
 • Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek
 • Miracle on Cherry Hill

Sun-mi Hwang Alıntıları - Sözleri

 • "Aynı türden olmanız büyük ve mutlu bir aile olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan birbirini anlamaktır. Bu, sevgidir!" (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • "Gençler büyür, yaşlılar ise gitgide bitkin düşer. Ancak soğuk kışı atlatabilenler onun neyi gizlediğini fark eder. Kış mevsimi, sırlarla doludur." (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Değerli zamanlar sonsuza dek sürmez. (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • Ve sonra dünya bunca acı olaydan sonra, akıl sır ermez bir şekilde yeniden sessiz ve sakin bir hale geliverdi. (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Sen kesinlikle onlardan daha güçsüz değilsin. Neden seni itip kakmalarına izin veriyorsun. (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Ağacın sahibi dışlandığını hissetmemeli. Eğer ağacı diken kendini daha iyi hissederse ağaç da daha iyi ve sağlıklı büyür. (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Her zaman kuluçkaya yatabilmek istedim. Bir kerecik! Tek bir yumurta, sadece benim için. Seni terk etmeyeceğim bebeğim, diye fısıldamak istedim. Hadi, kabuğunu kır. Seni görmek istiyorum ve yumurtadan çıkan bebeğimi kucaklamak. (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • "Hayatta birçok şey istediğin gibi gitmez." (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Aynı türden olmanız büyük ve mutlu bir aile olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan birbirini anlamaktır. Bu sevgidir! (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • "Gençler büyür, yaşlılar ise gitgide bitkin düşer. Ancak soğuk kışı atlatabilenler onun neyi gizlediğini fark eder. Kış mevsimi, sırlarla doludur." (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Bir köpek sahibinin kaderini takip eder. (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • "Aynı türden olmanız büyük ve mutlu bir aile olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan birbirini anlamaktır . Bu, sevgidir!" (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • Değerli zamanlar sonsuza dek sürmez. (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • Değerli zamanlar sonsuza dek sürmez. (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • Kendini çok yalnız hissediyordu. (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • "Kimse bir ağacın sahibi değildir." (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Dişi olması uysal bir şekilde boyun eğmesini ve sesini çıkarmadan dayak yemesini mi gerektiriyordu? (Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek)
 • Değerli zamanlar sonsuza dek sürmez. (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)
 • Aynı türden olmanız büyük ve mutlu bir aile olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan birbirini anlamaktır. Bu, sevgidir! (Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk)

Yorum Yaz