Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! - İlyas Salman Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! kimin eseri? Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! kitabının yazarı kimdir? Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! konusu ve anafikri nedir? Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! kitabı ne anlatıyor? Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! PDF indirme linki var mı? Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! kitabının yazarı İlyas Salman kimdir? İşte Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 29.09.2022 13:00
Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! - İlyas Salman Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: İlyas Salman

Yayın Evi: İleri Yayınları

İSBN: 9789944109765

Sayfa Sayısı: 133

Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Altı yüz yıllık Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu'yu sömüremeyenler, Osmanlı'nın yıkılış döneminde Türkiye'ye göz diktiler. O zaman karşılarına akıllı bir güç çıktı. O'nun adı Mustafa Kemal'di. O yıllardan bu yıllara geldik. Şu günlerde tek ihtiyacımız olan tam bağımsız Türkiye. Bu özlemimi Mustafa Kemal Atatürk'ten devraldım. O 1919'lı yıllarda ne demişti? "Ne Amerikan mandası olmak istiyoruz, ne İngiliz mandası olmak istiyoruz. Biz tam bağımsız Türkiye olmak istiyoruz. " Ve üstüne basa basa söylüyorum. Mustafa Kemal'in beyninin içine nakış nakış işlediği bir sözü vardır: "Bağımsızlık benim karakterimdir!" Marksizmi yanlış yorumlayanlar, daha doğrusu Lenin'in "Doğu'da Ulusal Kurtuluş Hareketleri" adlı kitabını akıllı uslu okumayanlar, daha da doğrusu okuyamayanlar, bağımsız bir ulusun başka ulusların kulu kölesi olmadan yek vücut, tek vücut yaşayabileceğini anlamayanlar, daha doğrusu Türk halkının sünnet çocuğu gibi Amerikan emperyalizminin kucağına nasıl oturduğunun farkına varamayan solcular (ki onlar kendilerini devrimci diye nitelendiriyorlar), benim gözümde devrimci değil devirmecilerdir. Bu ülkeyi emperyalizmin kucağından kurtaran Mustafa Kemal ve arkasındaki halkı inkar edenler dünyanın en büyük sahtekarlarıdır. 

Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! Alıntıları - Sözleri

 • Zekai Özger demiş ki; Başını göğsüme yasla sinem sinene can olsun
 • Aşkı, şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez. Çünkü üçü de bizim dostumuzdur. Aşk, şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel, uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var.
 • Fiyatından dolayı ete yaklaşamayan işçi-memur yani yoksul kesimi avutmak adına, "Mercimek , nohut ve fasulyede de etteki kadar protein var..." diyen bok püsür profesörlerimiz var.
 • Eğer etrafımızda bir takım insanlar acı çekiyorlarsa ve sen gamsız yaşıyorsan buna yaşamak denmez.
 • Aşkı,şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez.Çünkü üçü de bizim dostumuzdur.Aşk,şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel,uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var.
 • Emeğin yanında olmak kaydıyla bütün mezheplerden, bütün ırklardan insanların ellerinden, gözlerinden öpüyorum.
 • Kuzey Irak'ta ve Güneydoğu Anadolu'daki kürt hareketi de aynı follukta yumurtlamıyor mu? Kandil dağlarında Amerikalı subaylarla enseye tokat , kıça parmak. İnanın açık söylüyorum. Bu Kürt hareketinin emperyalizm ve faşizm karşıtı bir hareket olması halinde tereddüt etmeden tebrik ederdim. Ama neylersin ki bu hareket; Kul doğdu, Köle ölecek. Şimdi de federasyon önerisi ile geliyorlar. Bir tek Pentagon' un imzası eksik. Erken doğum diye buna derler. "Rahat , hazır ol. Emret generalim."

Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitabın adı:Hem Sosyalistim Hem de Kemalist Yazarın adı:İlyas Salman Okuyanın adı:Nezaket Topal Sayfa sayısı:142 Yazarımızın Türk Solu isimli dergideki köşe yazılarını kitaplaştırdığı serini ikinci kitabı bu kitapta da siyaset din dil ırk mezhep ayrılığı ve özeleştiri var bahsettiğim konularda yapılan ayrılıkların yapılmaması hakkında yazılar var emeğine sağlık hemşerim... (Nezaket topal)

Güzel ve düşündürücü bir kitap okudum. O kadar haklı ama ne yazıkki aması var işte adam birlik diye diye bitiriyor birlikten başka çaremiz yok diyor da başka birşey demiyor. İlyas Salman'ı bilenler bilir ellerine sağlık (SIDIKA TOPAL)

Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! PDF indirme linki var mı?

İlyas Salman - Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Hem Sosyalistim Hem de Kemalist! PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı İlyas Salman Kimdir?

14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuvar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksoludergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

İlyas Salman Kitapları - Eserleri

 • Hasretim Sansürlüdür
 • Kırmızı Beyaz
 • Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!
 • Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!
 • Ben Tarafsız Değilim

İlyas Salman Alıntıları - Sözleri

 • Bir insanın en onurlu, en namuslu zamanı; kendi kendisiyle baş başa kaldığı zamandır. (Kırmızı Beyaz)
 • Fiyatından dolayı ete yaklaşamayan işçi-memur yani yoksul kesimi avutmak adına, "Mercimek , nohut ve fasulyede de etteki kadar protein var..." diyen bok püsür profesörlerimiz var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Eğer etrafımızda bir takım insanlar acı çekiyorlarsa ve sen gamsız yaşıyorsan buna yaşamak denmez. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Size önerilen kitapları okuyun ama okuduğunuz kitapları lanetleyen karşıt görüşlü insanların kitaplarını da okuyun. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Zarfı pullu bir tek mektup yollamadım Geleyim diye dünyaya. (Hasretim Sansürlüdür)
 • " İnsanoğlu düşünebildiğini ve düşündüğünün yardımıyla yaşamı kolaylaştırmak için doğayı, doğalı değiştirme gücü olduğunu anladığı zamandan bu yana; bu iki sözcük, yani ben ve biz sözcükleri ya birbirine karıştırıldılar ya da yarıştırıldılar. Kimilerimiz ben olmayı seçerken kimileri biz olmayı tercih ettiler. Ya hep beraber ya hiç birimiz! (Kırmızı Beyaz)
 • Aşkı,şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez.Çünkü üçü de bizim dostumuzdur.Aşk,şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel,uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Okuyalım arkadaşlar! (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Gün ola devran döne... Umut yetişe... (Kırmızı Beyaz)
 • Ama yaşamın yükünü paylaşmayı demokratik bir biçimde sürdürüyoruz. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Toplumsal yaralar da canlı organizma yaraları gibidir. Kimini kaşıyıp açmak gerekir. Kaşıyıp açmakla kokuşup depreşmesini engellersiniz. Ama öyle toplumsal yaralar vardır ki, el dokundurmak külliyen abesle iştigaldir. Kaşıdıkça kudurur. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Türk halkının emekçilerine, sermayenin alçak düzenine karşı örgütlü bir mücadele yılı diliyorum. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Hayret be anam babam Dilsizlere körlere acıyor. Bana sus diyorsunuz, Görme diyorsunuz. (Hasretim Sansürlüdür)
 • Aşkı, şiiri ve kavgayı bilmeyen insandan hayır gelmez. Çünkü üçü de bizim dostumuzdur. Aşk, şiir ve kavga... Çünkü dünyada aşık olacak çok güzel, uğruna şiir yazılacak çok güzellik ve kavga edecek çok puşt var. (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)
 • Bencileyin Hem tavuskuşu yürekli hem Hamza pehlivanlığında. (Hasretim Sansürlüdür)
 • Ölüm ile ayrılığı tartmışlar ikisinden ağır gelmiş IHANET. (Hasretim Sansürlüdür)
 • İnsan ölüme hazırlanmak için yaşamaz. Yaşamak bir zorunluluktur. Ve yaşamak hiç kuşku götürmez bir biçimde kendi cevabını kendi içinde taşıyan büyülü bir zorunluluktur. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • Yaşamımın ilk yıllarında çok yoksulluk çektiğim oldu.. (Faşo Ağalara Karşı Birleşelim!)
 • ‘’Kendine saygı duymayan başkasına da saygı duyamaz.’’ (Kırmızı Beyaz)
 • Kuzey Irak'ta ve Güneydoğu Anadolu'daki kürt hareketi de aynı follukta yumurtlamıyor mu? Kandil dağlarında Amerikalı subaylarla enseye tokat , kıça parmak. İnanın açık söylüyorum. Bu Kürt hareketinin emperyalizm ve faşizm karşıtı bir hareket olması halinde tereddüt etmeden tebrik ederdim. Ama neylersin ki bu hareket; Kul doğdu, Köle ölecek. Şimdi de federasyon önerisi ile geliyorlar. Bir tek Pentagon' un imzası eksik. Erken doğum diye buna derler. "Rahat , hazır ol. Emret generalim." (Hem Sosyalistim Hem de Kemalist!)

Yorum Yaz