tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Kozmos:Yeni Dünyalar - Ann Druyan Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kozmos:Yeni Dünyalar kimin eseri? Kozmos:Yeni Dünyalar kitabının yazarı kimdir? Kozmos:Yeni Dünyalar konusu ve anafikri nedir? Kozmos:Yeni Dünyalar kitabı ne anlatıyor? Kozmos:Yeni Dünyalar PDF indirme linki var mı? Kozmos:Yeni Dünyalar kitabının yazarı Ann Druyan kimdir? İşte Kozmos:Yeni Dünyalar kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 24.11.2022 08:00
Kozmos:Yeni Dünyalar - Ann Druyan Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Ann Druyan

Editör: Alper K. Ateş

Yayın Evi: Beta Kitap

İSBN: 9786052426593

Sayfa Sayısı: 384

Kozmos:Yeni Dünyalar Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Kozmos: Yeni Dünyalar, Carl Sagan ve Ann Druyan’ın birlikte başladıkları destanın heyecan verici yeni halkasıdır. Druyan’ın Emmy ve Peabody ödüllü Kozmos: Bir Uzay Serüveni adlı belgeseli, 181 ülkede gösterilmiş küresel bir fenomendir. Druyan şimdi de Yeni Dünyalar’la sizi, 14 milyar yıllık kozmik evrimin ve doğanın en mahrem girintilerine sürükleneceğiniz bu çarpıcı maceraya davet ediyor.

Bu kitapta, bize yeni yeni anlamaya başladığımız devasa evreni korkusuzca sorular sorarak ve büyük bedeller ödeyerek sunan araştırmacıların daha önce anlatılmamış hikâyelerini bulacaksınız. Druyan bu büyüleyici eserinde, zamanında uyanabilirsek hâlâ erişebileceğimiz, bilimi ve yüksek teknolojiyi erdemli bir şekilde kullanacağımız o muhteşem geleceğin vizyonunu bizimle paylaşıyor.

Yıldızlara yelken açmaya hazırlanın!

KEŞİFLER SİZİN SAYENİZDE GERÇEKLEŞİYOR

Kitaplarımızı okuduğunuzda, birlikte çalıştığımız kâşiflerin, bilim insanlarının ve eğitimcilerin gelecek çalışmalarına katkıda bulunuyorsunuz.

Kozmos:Yeni Dünyalar Alıntıları - Sözleri

 • Günümüzde çocuklarımızın akıllarını doldurduğumuz ninniler veya masallar gibi şeyler yerine onlara evrenin oluşum hikayesinin anlatıldığı bir dünya düşünün. Çocuklarımızın tam gelişme çağında akıllarını masallarla ve saçma hikayelerle doldurarak ne kadar çok taze nöronu ve değerli zamanı boşa harcıyoruz.
 • Hayaller aslında birer haritaydı.
 • Baştan beri gezginlerdik. Yüzlerce kilometre içindeki her koruluğun yerini bilirdik. Meyveler ve yemişler olgunlaştığında oradaydık. Yıllık göçleri sırasında sürüleri takip ettik... Birbirimize bağımlıydık. Sahiplenmek , yerleşmeyi hayal etmek kadar akıl dışıydı.
 • Uzayın uzak yerlerindeki cisimlere bakarken onların geçmişteki hallerini görürsünüz. Bunun sebebi ışık hızının bir limiti olmasıdır. Sabahları Güneş'e baktığınızda aslında onun 8 dakika 20 saniye önceki halini görürsünüz. Bundan farklı bir şekilde görme şansınız yoktur. Çünkü Güneş'ten gelen ışığın 150 milyon kilometrelik mesafeyi katetme süresi budur. Teleskopla herhangi bir gezegene baktığımızda onun geçmişini görmüş oluruz.
 • Avcı toplayıcı atalarımız arasında en çok değer verilen erdem alçak gönüllülüktü
 • Tıpkı çift yarık deneyinde olduğu gibi bir ışık ışınını, onu oluşturan fotonlarına kadar böldüğünüzde dram başlıyor. 1 fotona ışığın kuantum paketinde kilitlenin ve onun enerjisini bölerek iki parçaya ayırın. İki foton fiziksel anlamda birbirleriyle evdedir veya kuantum fizikçilerinin söylediği şekliyle birbirlerinde "dolanmışlardır." Zaman ve mekânda ne kadar birbirlerinden uzağa gitseler de aralarındaki bağ hiçbir şekilde bozulmaz. Biraz eski yunanistan'daki plato'nun aşk tarifine benzer bu: Tek bir varlık bölünür ve ikiye ayrılır. Var uluslarının sonuna kadar birbirlerinden koca bir evren kadar ayrı bile kalsalar, sevgilisinin iç yaşamına senkronize bir şekilde, her biri diğerinin ruh eşi olarak kalmaya devam eder. Bu fotonlardan birinin kendi çevresinde döndüğünü gördüğünüzde, ruh eşi de anında aynı şekilde dönmeye başlar.
 • Arılara hayatta kalabilmek için güzelliğimiz den çok daha önemli bir şey borçluyuz. Biz etoburlar da dâhil olmak üzere yenilen her yemeğin üç lokmasından biri bu küçük arkadaşlar sayesinde var oluyor. Ve tek yaptıkları sadece yenilen yemeğin miktarını arttırmak değil. Yiyeceklerimizi böylesine güvenilir yapan biyoçeşitliliğin büyük bir kısmını da onlara borçluyuz.
 • Evren, evrimle güzel şeyler yaratır ve ardından kalıntılarıyla başka güzel şeyler yaratabilmek için onları paramparça eder. Nötron yıldızları çarpışır ve kozmosun her yerine altın saçar. Uzun vadede hayatta kalmak isteyen her canlı türü, gezegenler arası ve hatta kaçınılmaz olarak yıldızlararası kitlesel seyahati keşfetmek zorundadır.
 • Çatalhöyük'te sokaklardan ve pencerelerden çok daha önemli bir eksik vardı. Burada bir saray yoktu. İnsanlık, tarımın keşfinin getirdiği acı eşitsizliğin bedelini henüz ödememişti. Burada azınlığın çoğunluk üzerindeki hakimiyeti yoktu. Burada yüzde birlik kısmı bolluk ve varlık içinde yaşarken diğerlerinin zorla kendilerine yetebildiği hatta hiç yetemediği bir topluluk yoktu.
 • Popüler kültürümüz,havada ipler yardımıyla uçan süper kahramanlarca mağlup edilen sayısız kötü karakterle doludur.
 • Eğer süperdeterminizm denilen ve zamanın başlangıcından bu yana her olayın önceden nasıl olacağının belirlenmiş olması durumu gerçekse, olasılık denen kavram da bir illüzyon olacaktır. Süperdeterminist bir evrende, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, ister başarısız olan antlaşmaların yıkıcı sonuçları, ister bir hapşırma eylemi ,ister bir aranın belli bir çiçeği tozlaması, isterse de sizin bu kitabı şu an okuyor olmanız, her olay, evrenin henüz bir misket kadar olduğu başlangıç anında uygun adım harekete geçmiştir. Bu olayların ve diğer trilyonlarcasının evrenin o ilk anında belirlendiğini bir düşünün. Öyleyse biz de evrendeki her şey gibi aynı temel parçacıklardan oluştuğumuza göre, kuantum evrenini yöneten kanunlara tabiyiz demektir.
 • Morötesi ışın, CFC molekülüne çarpınca etrafa klor atomları saçar. Bu gerçekleştiği anda da klor atomları bizim için hayati önemi olan değerli ozon moleküllerini yutmaya başlar. Gezegenimizin canlıların okyanuslardan çıkabileceği kadar güvenli bir ortam sağlayan ozon tabakasını geliştirmesi yaklaşık 2 buçuk milyar yıl önce olmuştur. Tek bir klor atomu 100.000 ozon molekülü yok edebilir. Ancak 1970'lerde CFC'ler her yerde kullanılıyordu ve üreticiler onsuz bir dünya düşünemiyorlardı. Ozon katmanındaki azalma doğrulandığında bile şirketlerin tepkisi bilimin kesin bir sonuca ulaşmadığını söylemek olmuştu.

Kozmos:Yeni Dünyalar İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kozmos:Yeni Dünyalar PDF indirme linki var mı?

Ann Druyan - Kozmos:Yeni Dünyalar kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kozmos:Yeni Dünyalar PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Ann Druyan Kimdir?

(d. 1949–): Queens, New York doğumlu ABD’li ödüllü bir yazar ve yapımcıdır. Bilimi popülerleştirmeyi ve açıklamayı amaçlayan birçok projedeki rolü nedeniyle tanınmıştır. Bunlardan en önemlileri Carl Sagan’ın aynı adlı romanının Robert Zemeckis tarafından yönetilen beyaz perde uyarlaması Contact [Mesaj] filmi ve kısaca Cosmos [Kozmos] adlı televizyon dizisidir. Ayrıca eşi Carl Sagan’ın birçok eserine katkıda bulunmanın yanı sıra, Comet (1985) [Kuyrukluyıldız, Çev. Ahmet Aybars Çağlayan, Ayrıntı Yayınları] ve Shadows of Forgotten Ancestors: A Search for Who We Are (1993) [Atalarımızın Gölgesinde–İnsanın Doğa İçindeki Yeri Üzerine, Çev. Ayça Türkan, Say Yayınları] adlı eserleri eşiyle birlikte yazmış, Carl Sagan’ın 1985’te verdiği bir dizi konferans metninden oluşan The Varieties of Scientific Experience: A Personal View of the Search for God (2006) adlı eserin de editörlüğünü yapmıştır. NASA’nın Voyager Yıldızlararası Mesaj Projesi’nin de yaratıcı yönetmenidir.

Ann Druyan Kitapları - Eserleri

 • Atalarımızın Gölgesinde
 • Kuyrukluyıldız
 • Kozmos:Yeni Dünyalar

Ann Druyan Alıntıları - Sözleri

 • Tüm yaşam soydaştır. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Henry David Thoreau, "İçimizdeki hayvanın bilincindeyiz; yüksek doğamız uyukladığı ölçüde hayvan doğamız uyanır," der. Bu fikir yüzeysel bir iç gözlemden bile doğabilir ve Platon'a kadar gitmektedir. Platon, rüyalarda aklın kontrolünün yitirilerek ruhun nazik tarafının uykuya daldığını, içimizdeki Vahşi Hayvan'ın şahlanarak, utancı ve aklı bir kenara atıp hiçbir engel tanımadığını söyler. Buna ensest, cinayet ve yasak meyve de dahildir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Çevrenizde gördüğünüz canlı ya da cansız her şey, gökyüzünden düşmüştür -veya hiç değilse bileşen atomları. (Kuyrukluyıldız)
 • Çatalhöyük'te sokaklardan ve pencerelerden çok daha önemli bir eksik vardı. Burada bir saray yoktu. İnsanlık, tarımın keşfinin getirdiği acı eşitsizliğin bedelini henüz ödememişti. Burada azınlığın çoğunluk üzerindeki hakimiyeti yoktu. Burada yüzde birlik kısmı bolluk ve varlık içinde yaşarken diğerlerinin zorla kendilerine yetebildiği hatta hiç yetemediği bir topluluk yoktu. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Bitkiler ve hayvanlar yaklaşık 26 milyon yılda bir, görünüşe bakılırsa saat gibi, gezegenin her tarafında küt diye gidiyorlardı . Vardıkları sonuca göre, familya, cins ve tür düzeylerinde, Yer'deki bütün canlıların önemli bir kesri belli ki düzenli aralıklarla ortadan kalkıyordu. Tükenme. Bilim insanları bundan nesnellikle bahsederler ama Azrail'in tırpanını düzenli bir şekilde hareket ettirmesiyle bu sayısız hayatın dibine dari ekilmesinde, soy çizgilerinin anlamsızlaşmasında sinir bozucu bir şey vardır. Beklendiği gibi, sıranın bize gelip gelmediğinin derdine düşeriz. (Kuyrukluyıldız)
 • Belki de seks bir enfeksiyon olarak başlamıştır, sonradan da enfekte eden ve enfekte olan hücreler arasında kurumsallaşmıştır. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • İnsanın başarısının sebebi, aşağı yukarı zekâ ile alet yapımını ve kullanımını birleştirmesidir diyebiliriz. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Evren, evrimle güzel şeyler yaratır ve ardından kalıntılarıyla başka güzel şeyler yaratabilmek için onları paramparça eder. Nötron yıldızları çarpışır ve kozmosun her yerine altın saçar. Uzun vadede hayatta kalmak isteyen her canlı türü, gezegenler arası ve hatta kaçınılmaz olarak yıldızlararası kitlesel seyahati keşfetmek zorundadır. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Kızıl somonlar yumurtlamak için büyük Kolombiya Nehri'nden yukarı yüzerek kendilerini perişan ederler. Çağlayanlardan yukarı kahramanca sıçrarken tek amaçları DNA dizilimlerini gelecek kuşaklara aktarmaktır. İşleri bitince parçalara ayrılırlar. Pulları dökülür, yüzgeçleri düşer ve yumurtlamalarından sonraki birkaç saat içinde ölürler ve ayırt edilebilir aromatik bir koku yayarlar. Misyonlarını yerine getirmişlerdir. Doğa duygusallıktan uzaktır. Ölüm doğanın içindedir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Uzayın uzak yerlerindeki cisimlere bakarken onların geçmişteki hallerini görürsünüz. Bunun sebebi ışık hızının bir limiti olmasıdır. Sabahları Güneş'e baktığınızda aslında onun 8 dakika 20 saniye önceki halini görürsünüz. Bundan farklı bir şekilde görme şansınız yoktur. Çünkü Güneş'ten gelen ışığın 150 milyon kilometrelik mesafeyi katetme süresi budur. Teleskopla herhangi bir gezegene baktığımızda onun geçmişini görmüş oluruz. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Baştan beri gezginlerdik. Yüzlerce kilometre içindeki her koruluğun yerini bilirdik. Meyveler ve yemişler olgunlaştığında oradaydık. Yıllık göçleri sırasında sürüleri takip ettik... Birbirimize bağımlıydık. Sahiplenmek , yerleşmeyi hayal etmek kadar akıl dışıydı. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • "Boşuna. Sadece kendini kandırıyorsun. Göğün sana felaket mi meymenet mi bahşedeceği belirlenmiştir; değişmez. Duanın herhangi bir şeyi değiştireceğini nasıl umabilirsin? (...) Herhangi bir kötülük yapmadıysan neden yakarasın ki? Kötü bir şey yaptıysan, dua etmek felaketi önlemez. Duacı Ruhban'ın emeği akıbeti değiştirmez." —Yen Tsu (Kuyrukluyıldız)
 • Günümüzde çocuklarımızın akıllarını doldurduğumuz ninniler veya masallar gibi şeyler yerine onlara evrenin oluşum hikayesinin anlatıldığı bir dünya düşünün. Çocuklarımızın tam gelişme çağında akıllarını masallarla ve saçma hikayelerle doldurarak ne kadar çok taze nöronu ve değerli zamanı boşa harcıyoruz. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Tıpkı çift yarık deneyinde olduğu gibi bir ışık ışınını, onu oluşturan fotonlarına kadar böldüğünüzde dram başlıyor. 1 fotona ışığın kuantum paketinde kilitlenin ve onun enerjisini bölerek iki parçaya ayırın. İki foton fiziksel anlamda birbirleriyle evdedir veya kuantum fizikçilerinin söylediği şekliyle birbirlerinde "dolanmışlardır." Zaman ve mekânda ne kadar birbirlerinden uzağa gitseler de aralarındaki bağ hiçbir şekilde bozulmaz. Biraz eski yunanistan'daki plato'nun aşk tarifine benzer bu: Tek bir varlık bölünür ve ikiye ayrılır. Var uluslarının sonuna kadar birbirlerinden koca bir evren kadar ayrı bile kalsalar, sevgilisinin iç yaşamına senkronize bir şekilde, her biri diğerinin ruh eşi olarak kalmaya devam eder. Bu fotonlardan birinin kendi çevresinde döndüğünü gördüğünüzde, ruh eşi de anında aynı şekilde dönmeye başlar. (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Bir kuyrukluyıldız maddesi katmanı bir zamanlar bu dünyayı kapladı ve müteakip dört buçuk milyar yılda toz azıcık ilerleme kaydetti. Karmaşık varlıklar, güçlü istekler, ilk zekâ denemesini geliştirdi. Sonunda ilgisini türediği kuyrukluyıldızlara yoğunlaştırıyor. (Kuyrukluyıldız)
 • Medeniyetin cilalı yüzeyi kaldırıldığında sanki bir şempanze dışarı çıkmaya çalışıyor gibidir. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Avcı toplayıcı atalarımız arasında en çok değer verilen erdem alçak gönüllülüktü (Kozmos:Yeni Dünyalar)
 • Her birimiz kendi yıldızımızın çevresinde dönüp duran küçük gezegenlerden birinin üzerinde gezinmesine izin verilmiş olan küçücük varlıklarız. (Atalarımızın Gölgesinde)
 • Fosil bırakan bütün varlıkları sayın, fark edeceksiniz ki, herhangi bir zamanda yaşamış bütün türlerin kahir ekseriyeti açık arayla artık ortadan kalkmıştır. Tükenme kural, ayakta kalmaysa istisnadır. (Kuyrukluyıldız)
 • Hayaller aslında birer haritaydı. (Kozmos:Yeni Dünyalar)

Yorum Yaz