Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak - Patanjali Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak kimin eseri? Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak kitabının yazarı kimdir? Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak konusu ve anafikri nedir? Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak kitabı ne anlatıyor? Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak PDF indirme linki var mı? Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak kitabının yazarı Patanjali kimdir? İşte Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 19.07.2023 19:00
Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak - Patanjali Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Derleyen: Serra Sagra

Yayın Evi: Destek Yayınları

İSBN: 9786254410451

Sayfa Sayısı: 88

Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Yaşadığın bütün deneyimlerin amacı seni gerçeğe götürmektir.”

Patanjali, yogayı anlatan en eski kitap kabul edilen Yoga Sutralar’ın yazarıdır. Anlattığı sekiz basamaklı yolla, ruhani özgürlüğe ulaşmanın tekniğini sunar. Patanjali’nin felsefesine göre hayatın amacı insanın kendi özünü görmesidir. Özü görmenin yolu, üzerine düşünmek değil pratik yapmaktır. Onun sunduğu pratikler, kişinin kendini tanıyıp öğrendiği bir kullanım kılavuzudur adeta. Böylece beden ve zihnin kontrolü, arzuların kaynağı, cehaletin sebebi, madde ve maddenin nitelikleri gibi pek çok konunun derinliklerine inilir. Bu kitapta Patanjali’nin pratikleriyle öze doğru giden bir yolculuğa çıkacaksınız.

Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak Alıntıları - Sözleri

 • Yaşadığın bütün deneyimlerin amacı seni gerçeğe götürmektir.
 • Sen geçici olanda geçici olmayanı arıyorsun.
 • Kendi hayatın, sen olduğunu düşündüğün bu beden bile geçiciyken ne kalıcı olabilir?
 • Ne olursa olsun durma.
 • “İnsan aydınlandığında eve döner.”
 • Her şeyi bırak, ancak her şeyi bıraktığında gerçekte ne olduğunu görebilirsin.
 • Zihnini kontrol eden, her şeyi kontrol eder.
 • Kendi hayatın, sen olduğunu düşündüğün bu beden bile geçiciyken ne kalıcı olabilir?

Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak İncelemesi - Şahsi Yorumlar

“Bu dünyada deneyim yaşayacak olmasan neden burada olasın? Bütün bu deneyimlerin amacı seni gerçeğe götürmektir. Bütün bu deneyimlerin sonucunda aradığın şeyi dışarıda bulamayacağını anlar ve sonunda bakman gereken yere bakarsın. Kendine. Aradığın şeyin başından beri zaten seninle olduğunu görmen için zihninin susması ve içerinin sessizleşmesi gerekir. Çünkü zihnin aksine, bilinç konuşmaz. O kalbinde seni bekler. Sonunda bir gün, bu kadar zamandır orada oturup onu görmeni bekleyen kendisini duymanı bekler.” kitap/kitap--260122 Keyifli okumalar. (Özgül Özcan)

İçimdeki rehber hazır, peki ben hazır mıyım? Arzularımı bırakabilecek miyim? Beklentilerimden özgürleşebilecek miyim? Bir şey olmayı bırakıp her şey olabilecek miyim? Eve dönmeye hazır mıyım? Üzerimdeki tüm yükleri bırakmaya, tüm kıyafetleri çıkarmaya hazır mıyım? Sonra anladım ki tüm bunlar elbette ki çok önemli. Asıl önemli olan ise küçük gibi görünen ancak tüm temeli sağlayan erdem basamaklarından başlamak. Erdemli olursam, bu yola disiplinle adanırsam birgün saydığım tüm sorulara hazır olacağım. O zaman ilk basamak yamalar. Kendime hatırlatma ; Yalan söyleme. Zarar Verme. Çalma. Aç gözlü olma. Sonsuzun farkında ol. (H)

yoganın babasıyla da tanıştık, ama kesin olarak yogayla ilgili neler söylemiş onları araştırmak gerekiyor hala. en çok sevdiyim deyimi " denemeyeceksen eğer bu dünyaya niye geldin ". her evde olması gereken kitaplardan (Cavadzade)

Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak PDF indirme linki var mı?

Patanjali - Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Patanjali Kimdir?

Panteñjali (Devonāgarī Papua-Noodle), Yoga uygulamasındaki özlü kuramların önemli bir koleksiyonu olan Yoga Sutras'ın ve ayrıca Pāṇini'nin Ashtadhyayi'nin önemli bir yorumu olan Mahābhāṣya'nın yazarının derleyicisidir.

Son yıllarda Yoga Sutra, Raja Yoga'nın uygulanması ve felsefi temelleri ile ilgili kurallar için dünya çapında oldukça popüler hale geldi. Geleneksel Hinduizmdeki "Yoga", iç düşünmeyi, titiz bir meditasyon uygulaması, ahlak, metafizik ve Brahman'a olan bağlılığı içerir.

Patanjali Kitapları - Eserleri

 • Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak
 • Yoga Sutra İçsel Özgürlüğün Yolu

Patanjali Alıntıları - Sözleri

 • Kendi hayatın, sen olduğunu düşündüğün bu beden bile geçiciyken ne kalıcı olabilir? (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • Zihnini kontrol eden, her şeyi kontrol eder. (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • Yaşadığın bütün deneyimlerin amacı seni gerçeğe götürmektir. (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • Ne olursa olsun durma. (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • Kendi hayatın, sen olduğunu düşündüğün bu beden bile geçiciyken ne kalıcı olabilir? (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • Sen geçici olanda geçici olmayanı arıyorsun. (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • “İnsan aydınlandığında eve döner.” (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)
 • Her şeyi bırak, ancak her şeyi bıraktığında gerçekte ne olduğunu görebilirsin. (Ne Olduğunu Anlamak İstiyorsan Ne Olmadığına Bak)

Yorum Yaz