tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Sakindi Oranın Şafakları - Boris Vasilyev Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Sakindi Oranın Şafakları kimin eseri? Sakindi Oranın Şafakları kitabının yazarı kimdir? Sakindi Oranın Şafakları konusu ve anafikri nedir? Sakindi Oranın Şafakları kitabı ne anlatıyor? Sakindi Oranın Şafakları PDF indirme linki var mı? Sakindi Oranın Şafakları kitabının yazarı Boris Vasilyev kimdir? İşte Sakindi Oranın Şafakları kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 04.12.2022 03:00
Sakindi Oranın Şafakları - Boris Vasilyev Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Boris Vasilyev

Çevirmen: Mazlum Beyhan

Yayın Evi: Evrensel Basım Yayın

İSBN: 9786053313458

Sayfa Sayısı: 152

Sakindi Oranın Şafakları Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Sakindi Oranın Şafakları’nda, Çavuş Vaskov’un komutasında bir grup genç kadının, cephe hattında oldukça uzak bir demiryolu istasyonunda, sayıca kendilerinden üç kat büyük bir Nazi Birliğine karşı giriştikleri amansız mücadele anlatılmaktadır. Savaşın insan doğasına, özellikle de kadın doğasına ne kadar zıt olduğunu, fakat aynı zamanda da faşizm karşısında verilmesi gereken savaşta tereddüt edilemeyeceğini göstermesi romanın değerini kat be kat arttırıyor. Okurken soluk soluğa kaldığınızı hissedeceksiniz.

“İlk göğüs göğüse çarpışmayı yaşamak, insanda dehşetli bir yıkıma sebep oluyordu; çünkü bu çarpışma sırasında insan yaşam kadar doğal bir yasayı, “öldürmemek” yasasını çiğniyordu. Ama alışmak, ruhun kabuk bağlamasını beklemek gerekiyordu; Yevgenya şurda dursun, güçlü kuvvetli mujikler bile, vicdanları kendilerine yeni bir yol tutturuncaya kadar bu konuda ne dayanılmaz acılar çekiyorlardı. Burada ise tüfeğin dipçiğiyle canlı bir insanın kafasına vuran bir kadındı; yani geleceğin annesi, yani doğanın kendi elleriyle yüreğine ölüm nefretini yerleştirdiği yaratık. Fedot Yevgrafiç Almanların günah hanesine bunu da yazdı; böylesine yaşamsal bir yasayı çiğneyerek kendileri yasa dışı duruma düşmüşlerdi…”

Sakindi Oranın Şafakları Alıntıları - Sözleri

 • Aptallık etme Liza! Her şeyi böylesine büyüterek yaşayamazsın anlıyor musun? Daha sakin, daha basit, daha yalın yaşamalıyız!
 • Tarihin sağırlaştığı bir dönemde doğanlar Nasıl hatırlasınlar, onları bu güne getiren yılları?
 • Burada savaşçı var, komutanlar var, o kadar! Anlaşıldı mı? Savaş devam ediyor ve bitinceye kadar hepimiz ne erkek, ne kadın, sadece ortak cinsiyet, yani savaşçı olarak dolaşacağız...
 • Hayır, on dokuz yaşında ölemezdi insan; bu ka­dar aptalca, bu kadar saçma bir şey olamazdı.
 • Sadece kim kimden silahça daha güçlü sorunu değil, savaş, kim kimden daha akıllı çıkacak sorunudur.
 • Sakindi oranın Şafakları, savaş Başlayana dek. sakindi oranın Şafakları, kuş seslerinin yerini mermi Vızıltıları alana dek. Sakindi oranın Şafakları.. Artık havada barut, tek ve yanık kokusu hakimdi, bir sonraki zaman diliminde ikinci Dünya Savaşı yılları. bir tarafta Alman Nazi kuvvetleri bir tarafta Ruslar erkekler Ordu ya yazılırlar. Ya kadınlar? ne yapmaları gerekir? savaş içindeki yıllarda tutunacak tek dal ordu evidir bu kadınlar için. resmi kayıtlarda ikinci Dünya Savaşı’nda üç yüz bin kadının Rus ordusunda savaştığı biliniyor savaş kadının doğasına aykırı mı?öldürme yönünden evet.can veren bir varlığın yok etmesi düşünülebilir mi? kaldıki böyle bi...
 • Liza son anında bile, bu yarının kendisi için de var olacağına duyduğu inancı yitirmeden baktı güneşe ...
 • söz konusu olan, dünyayı duyumsayış, dünyayı algılayış sorunuydu.
 • Sağır dönemde doğmuş olanlar, Geride bırakılan yolları ne bilsin?
 • Savaş herkesin günahlarını silip götürüyor be Yevgrafoviç!

Sakindi Oranın Şafakları İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Sakindi Oranın Şafakları: “... kimi zaman kirpik ıslatan, kimi zaman dudak uçuklatan, kimi zamansa saçları rüzgârlara kaçıran kitap, ille de gururun kelebekleriyle göğsümüzü nakışlıyor...” -bir direniş romanı; Sakindi Oranın Şafakları Elend Aydın (Birsen)

Okudum , hazmettim , inceledim .. Günaydın dünyam :) "Boris Lvoviç Vasilyev 1924 dogumlu .. 8 Temmuz 1941 komsolom hücum taburu kadrolusu. .Omsk ucak savar okulundan .. Savaş sonrası Zırhlı ordular savaş akademisi 1948 mezunu ..ve içinde bir yazarın yaratıcı gücüne sahip " tüm bu hayat ve ruh zaten benim için yeterli bir referans ..buyrun "sakindi oranın şafakları"ndan güne bir merhaba incelemesi .. A ZORİ ZDES TİKHİE .. #Spoiler Voskov ve askerlerine saygı duruşu ! İÇKİ İÇMEYEN 20 RUS :) Bir kahramanlık hikayesidir ki kitap..bir an elinizden bırakacak olsanınız "kime ne oldu acaba ?" diye aklınız onda kalır .. Hem eģlenceli hem ürkütücü derecede canlı bir hikayedir ki ..içine girmek ister "bende orada olmalıyım " dersiniz .. Anlatım müthiş sıcak bir yazar .. Öyle şiirsel uçuşan kelimeler değildir yazdıkları hani benim tabirimle"bodozlama" bir neşe ve SAVAŞ yumağı. . Vaskov ve emrindeki bu kadınların tek tek kelime kelime tanımlanması, aklınızda ete kemiğe bürünmesi aşamasından sonra kalbinizde de yer edinmesi kaçınılmazdır. SAVAŞ gerçeğini hicvederek ..ki belki gerçekten o yanı da vardı savaşın. . Kahkaha attığım kelimeler olmuştur okurken :) __ Yoldaş Başçavuş ,botum çıktı ayağımdan!!! .. :) (ilk bu kelimede dahil olmuştum kitaba ) II . Dünya savaşı.. Savaş insan doğasına bile aykırı iken (tartışılır ) Kadın doğasında ne yapar ? Bir demiryolu hattı .. Bir istasyon ... 16 Nazi .. Ve kadınlar .. 5 Uçak savar kahramanı Bir bataklık ölüsü. . Bir "direniş " destanı. .okuyun efendim benden 'tam " tavsiyedir . DİP NOT.. Filmi de en az kitap kadar ün yapmış en kısa zamanda izlemek üzere şuraya bıraktım :) https://youtu.be/-cJ5LSdPY3Q 1972 yapımı Stanislev Rostotski tarafından "küçücük bir kitaptan " çıkarılmış dev bir film diye bahsediliyor .. Voskov rolünde Andrey Martinov yeteneğinin zirvesinde deniyor ..klasik sinemanın bu çok yıldızlı ama her zamanki gibi "iyi olan halı altında kalır " filmi izlemek boynuma borç :) Ayrıca bonus olarak 2015 yapımı da muhteşem :) https://youtu.be/N6Rdn5wJbCY Keyifle okuyun ,keyifle izleyin :) Imza : Davariş Ince .. :) . (Ebru Ince)

Sakindi Oranın Şafakları PDF indirme linki var mı?

Boris Vasilyev - Sakindi Oranın Şafakları kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Sakindi Oranın Şafakları PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Boris Vasilyev Kimdir?

Boris Vasilyev Kitapları - Eserleri

 • Sakindi Oranın Şafakları
 • Bu Toprak Onları Unutmaz

Boris Vasilyev Alıntıları - Sözleri

 • söz konusu olan, dünyayı duyumsayış, dünyayı algılayış sorunuydu. (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Burada savaşçı var, komutanlar var, o kadar! Anlaşıldı mı? Savaş devam ediyor ve bitinceye kadar hepimiz ne erkek, ne kadın, sadece ortak cinsiyet, yani savaşçı olarak dolaşacağız... (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Liza son anında bile, bu yarının kendisi için de var olacağına duyduğu inancı yitirmeden baktı güneşe ... (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Savaş herkesin günahlarını silip götürüyor be Yevgrafoviç! (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Sakindi oranın Şafakları, savaş Başlayana dek. sakindi oranın Şafakları, kuş seslerinin yerini mermi Vızıltıları alana dek. Sakindi oranın Şafakları.. Artık havada barut, tek ve yanık kokusu hakimdi, bir sonraki zaman diliminde ikinci Dünya Savaşı yılları. bir tarafta Alman Nazi kuvvetleri bir tarafta Ruslar erkekler Ordu ya yazılırlar. Ya kadınlar? ne yapmaları gerekir? savaş içindeki yıllarda tutunacak tek dal ordu evidir bu kadınlar için. resmi kayıtlarda ikinci Dünya Savaşı’nda üç yüz bin kadının Rus ordusunda savaştığı biliniyor savaş kadının doğasına aykırı mı?öldürme yönünden evet.can veren bir varlığın yok etmesi düşünülebilir mi? kaldıki böyle bi... (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Aptallık etme Liza! Her şeyi böylesine büyüterek yaşayamazsın anlıyor musun? Daha sakin, daha basit, daha yalın yaşamalıyız! (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Hayır, on dokuz yaşında ölemezdi insan; bu ka­dar aptalca, bu kadar saçma bir şey olamazdı. (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Sağır dönemde doğmuş olanlar, Geride bırakılan yolları ne bilsin? (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Tarihin sağırlaştığı bir dönemde doğanlar Nasıl hatırlasınlar, onları bu güne getiren yılları? (Sakindi Oranın Şafakları)
 • Sadece kim kimden silahça daha güçlü sorunu değil, savaş, kim kimden daha akıllı çıkacak sorunudur. (Sakindi Oranın Şafakları)

Yorum Yaz