tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Tek Şekerli Çınaraltı - Hüseyin Avni Dede Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Tek Şekerli Çınaraltı kimin eseri? Tek Şekerli Çınaraltı kitabının yazarı kimdir? Tek Şekerli Çınaraltı konusu ve anafikri nedir? Tek Şekerli Çınaraltı kitabı ne anlatıyor? Tek Şekerli Çınaraltı PDF indirme linki var mı? Tek Şekerli Çınaraltı kitabının yazarı Hüseyin Avni Dede kimdir? İşte Tek Şekerli Çınaraltı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 05.02.2023 09:00
Tek Şekerli Çınaraltı - Hüseyin Avni Dede Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Hüseyin Avni Dede

Yayın Evi: Altıkırkbeş Basın Yayın

İSBN: 9786055150457

Sayfa Sayısı: 288

Tek Şekerli Çınaraltı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Hiçbir uyarıda bulunmadan sert müdahalelerle şiir yazanların arasında Dede'nin şiiri serap sayılmalıdır; şiddeti reddeden, şaşkınlık ile hüzün arasında yalnızca bir dervişin görebileceği dünyalardan, sevdalardan, mücadelelerden söz eder o. Muhalif olmak için taraf olmayı tercih etmez. Şehre nüfuza meyilli tabiat içersinde kendi ruhuyla uyumludur.

Bilinmeyen bir din saklar sanki Avni Dede; sırlar ondadır, deşifreler ondadır; öyle bir hisse kapılırsınız yanında. Gülümseyen gözleri, az laf yapan ağzıyla heybetini de saklar. Bu esrardan dolayıdır ki hiçbir eğilime, akıma, gruba dahil olmamış, dahil de edilmemiştir. Önemsemediği bu duruma gocunmamıştır tabii ki; yolunun dilinden anlayan bir yolcudur ve durmak, bir şeyler beklemek ona yakışmaz.

Şahsına münhasır edasıyla vakur, muzip Dede'yi sadece okumak yetmiyor, hep takip ettiği yönüyle de içselleştirmek adına edebiyattan ne özlediğini kalben dilemek şart.

-Küçük İskender-

(Tanıtım Bülteninden)

Tek Şekerli Çınaraltı Alıntıları - Sözleri

 • - Kendimden biliyorum Sizi de ağlatırlar bir gün Nasibi acılardan alırsınız Sizi de öksüz bırakırlar bu kentte Bu kentte boynu bükük kalırsınız...
 • çok tanrılı bir şehirde şair hüseyin avni dedeyim gözlerimle gördüm ihtilalin acısını bacısını ellerinden tutan bir çocuğun gözüyle faytonların geçtiği atların pislediği dar sokaklar uzun sokaklar ölü sokaklar en kötüsü evden beş parasız çıktığım kan ter içinde sabahtan akşama kadar bir iki mısra için koştuğum yaşamaktan bıktığım çok tanrılı bir şehirde acı ile yaşamak
 • Ey yalnızlığın acısını yüreğinde duyan dev Yalnızlık ölmüş bir martı gibi sahile vursun
 • İstanbul'un köprüleri vardır. hayat üstünden ve altından akar. kuleleri vardır. dünyanın bi' garip gözüdür onlar. bi' de şairleri vardır sokakları şiirle yıkarlar. Hüseyin Avni. Dede zaman yolcusudur. her yerdedir -asla tekbir yerde değildir. anılarda durur uzun sakalları ve saçlarıyla. niye oradadır bilinmez. ama onun hep bir bildiği vardır. şair şiirden ölmez -hayat yakışmıyor ona diyedir tüm hüznü. Hüseyin Avni Dede yakıştırdı yakışmayanı. onun gözleri sokağın gözleri onun şiirleri sokağın sözcükleridir. O yüzden kimsesiz o yüzden hep çocuktur. Ve iyi ki vardır, hep varolacaktır Umay Umay Mayıs 2013
 • şimdiye kadar taşıdığım en ağır yük yalnızlığım
 • Ölenlerin / ve Ekmeğini ikiye bölenlerin sesini Kimse duymadı

Tek Şekerli Çınaraltı İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Sahaflar çarşısının girişindeki çınarın altında duran Hüseyin Avni amcanın kitabı. Kendisi satar kitaplarını ama çınaraltı dışında onu tanır da selam verirseniz parasız da alabilirsiniz. Bir insandan kendi kitabını almak kolay kolay yaşayamayacağınız şeydir. Kitabı alır, parasını verirsiniz ve sonrasında da imzalamasını istersiniz. Mükemmel bir imzası vardır, ayaküstü çok güzel yazar ve imzalar. İsterseniz çay da söyler, güler yüzlüdür. Hala oradayken kesinlikle gidilip alınması gerekir her bir kitabı ama en güzeli de budur. Küçük İskender Yansöz, Umay Umay son söz yazmıştır kitap için. Şiirinin dili sadedir, güzeldir. Kitap karalama çizimler barındırır içinde, onlar da güzeldir. Mutlu şiir çok bulamazsınız. "şair ekmek satın alır fırıncı şiir okur mu şairin karnı acıkmasa şiir yazar mıydı sakalının telleriyle beyoğlunda" (Travis Bickle)

İstanbul Beyazıt, Sahaflar girişindeki büyük çınar... Çınarın altında yaşayan hüzünlü bir derviş şair Hüseyin Avni Dede. Duygulu, içten, insancıl, dokunaklı, dokunan, şiirleriyle karşınızda... Kitap, daha önce yazdığı şiir kitaplarının toplu şiirler şeklinde yeniden derlenmesinden oluşuyor. Acıya Kurşun Geçmez, Ben Ölmeden Önce, Tek Şekerli Çınaraltı, Şairler Üzülmesin, Keman Çalan Ölüler, Yağma Yok, Sesim Çiviye Takıldı, Toplu şiirlerinden ibaret kitap. Şiir severlere tavsiye edilir. https://www.youtube.com/watch?v=jwkdn8hIHPs (Esteban)

Şiirseverler nerede bakalım?: Hüseyin Avni Dede Sahaflar çarşısında kendince yazdığı şiirleri satmaya çalışan münzevi bir abimiz.. Kendisi çok garibandır ama şiirleri duygu olarak baya zengindir. Öyle profesyonel bir şair değil, çok net bir şekilde anlatamıyor anlatmak istediğini. Aslında söylemek istedikleri çok güzel ama okurken ona biraz yardımcı olmak gerekiyor. Ne dediğinden ziyade ne demek istediği önemlidir diyebiliriz. Benim Hüseyin Avni Dede'ye olan ilgim şu sözüyle karşılaşmam sonucunda başladı; "Şair ekmek yiyor ama fırıncı şiir okumuyor." bunu paylaştığım zaman "çünkü ekmek karın doyurur, Maslow Yasası hebele hübele.. " şeklinde yorumlar aldım. (Gerçi sonra silmek zorunda kaldılar ) bir kere bilmeyen öğrensin, öyle bir yasa yok. Bunun ismi İhtiyaçlar Hiyerarşisi ve o da Maslow'un şahsi düşüncesidir. Bana tarafını seç deseler oyumu Avni Dede'den yana kullanırım. Ekmek vücut gıdası ise şiir ruhun gıdasıdır. Maslowculara inat bundan on tane de alıp tüm Ovacık fırın esnafına dağıtıyorum hadi bakalım! Hüseyin Avni Dede ekmek yiyorsa sen de şiir okuyacaksın fırıncı dayı, yok öyle yağma :)) Şaka bir yana gerçekten güzel bir kitap ve güzel bir şair. Alıp okuyun hem ruhunuza gıda olur hem de değerli şairimize naçizane bir katkı sağlamış olursunuz. Hoşça kalın, şiirle kalın.. (Adem)

Tek Şekerli Çınaraltı PDF indirme linki var mı?

Hüseyin Avni Dede - Tek Şekerli Çınaraltı kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Tek Şekerli Çınaraltı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Hüseyin Avni Dede Kimdir?

1954 yılında Süleymaniye / İstanbul'da doğdu.

Şair Durmuş Dede'nin oğludur. Beyazıt İlkokulu'ndan sonra Şehremini Lisesi'nde okudu. Neyzen Tevfik gibi münzevî bir hayat yaşadı. İstanbul Çınaraltı'nda kitaplarını satarak hayatını kazanma uğraşı verdi. Açık hava şiir sergileriyle dikkat çekti. 22 Mart 1973 tarihinde İtalyan Kültür Merkezi'nin düzenlediği şiir matinesine katılarak derece aldı.

Eserleri

Şiir: Şairler Üzülmesin (1973), Acıya Kurşun Geçmez (1976), Ben Ölmeden Önce (1977), Yağma Yok (1978), Tek Şekerli Çınaraltı (1983), Keman Çalan Ölüler (1985), Bizans Tabut Çiviler (1988).

Hüseyin Avni Dede Kitapları - Eserleri

 • Tek Şekerli Çınaraltı
 • Acıya Kurşun Geçmez
 • Yağma Yok
 • Ben Ölmeden Önce
 • Keman Çalan Ölüler
 • Sesim Çiviye Takıldı
 • İstanbul'un İmgesi Beyazıt'ın Simgesi

Hüseyin Avni Dede Alıntıları - Sözleri

 • "Bende söz bitti sûkuta teslimim. Siz konuşun varsa söyleyecekleriniz. Ses sizin söz sizin şimdi..." (Keman Çalan Ölüler)
 • Gözleriyle söylüyordu en gizli sözlerini. . . (Acıya Kurşun Geçmez)
 • Bir gün öldüğümde Şiirlerle süslenmiş tabut isterim (Ben Ölmeden Önce)
 • şimdiye kadar taşıdığım en ağır yük yalnızlığım (Acıya Kurşun Geçmez)
 • - Kendimden biliyorum Sizi de ağlatırlar bir gün Nasibi acılardan alırsınız Sizi de öksüz bırakırlar bu kentte Bu kentte boynu bükük kalırsınız... (Tek Şekerli Çınaraltı)
 • Ölenlerin / ve Ekmeğini ikiye bölenlerin sesini Kimse duymadı (Tek Şekerli Çınaraltı)
 • İstanbul'un köprüleri vardır. hayat üstünden ve altından akar. kuleleri vardır. dünyanın bi' garip gözüdür onlar. bi' de şairleri vardır sokakları şiirle yıkarlar. Hüseyin Avni. Dede zaman yolcusudur. her yerdedir -asla tekbir yerde değildir. anılarda durur uzun sakalları ve saçlarıyla. niye oradadır bilinmez. ama onun hep bir bildiği vardır. şair şiirden ölmez -hayat yakışmıyor ona diyedir tüm hüznü. Hüseyin Avni Dede yakıştırdı yakışmayanı. onun gözleri sokağın gözleri onun şiirleri sokağın sözcükleridir. O yüzden kimsesiz o yüzden hep çocuktur. Ve iyi ki vardır, hep varolacaktır Umay Umay Mayıs 2013 (Tek Şekerli Çınaraltı)
 • şimdiye kadar taşıdığım en ağır yük yalnızlığım (Tek Şekerli Çınaraltı)
 • Bir şey var Bir şey var anlatamadığım Herkes işinde gücünde Benim gönlüm bulutların ucunda (Ben Ölmeden Önce)
 • kendimden biliyorum sizi de ağlatırlar bir gün nasibi acılardan alırsınız sizi de öksüz bırakırlar bu kentte bu kentte boynu bükük kalırsınız kendimden biliyorum hangi çiçeğe uzansanız karanfil takılır elinize güneşi eksik olmayan bir yürekle ölü sokaklardan geçersiniz dar ve uzun ister istemez yalnızlık girer kolunuza acıları bir kenara itmek isterseniz kendimden biliyorum zamanı kurşun gibi eritmek istersiniz kendimden biliyorum siz de alışırsınız zamanla alıştım karlı gecelerin yağlı karanlığına sattım kırmızı kazağımı ve akik yüzüğümü kırmızı kazağa ellibeş lira verdiler akik yüzüğe yüzotuzbeş cebimdeki yirmi lirayla ikiyüzon etti alıştım yağlı karanlığına karlı gecelerin giyotinsiz karanfillere ağıt tuttum önce aklımdaydı suyu ekmeği umudu sonra unuttum Hüseyin Avni Dede (Keman Çalan Ölüler)
 • Öldürün beni öldürün beni Yaşamak istiyorum Acı bir heykelin donukluğunda (Ben Ölmeden Önce)
 • Gülüşleri belli olmayan insanlar gibi Her gün biraz daha ölüyoruz (Ben Ölmeden Önce)
 • çok tanrılı bir şehirde şair hüseyin avni dedeyim gözlerimle gördüm ihtilalin acısını bacısını ellerinden tutan bir çocuğun gözüyle faytonların geçtiği atların pislediği dar sokaklar uzun sokaklar ölü sokaklar en kötüsü evden beş parasız çıktığım kan ter içinde sabahtan akşama kadar bir iki mısra için koştuğum yaşamaktan bıktığım çok tanrılı bir şehirde acı ile yaşamak (Tek Şekerli Çınaraltı)
 • Sigaramı yakmışım bir kızın dudaklarında (Ben Ölmeden Önce)
 • "Şairler ekmek yiyor, fırıncılar şiir okumuyor" (Acıya Kurşun Geçmez)
 • Yaşantım sizce de bilinmiş , kapanmayan bir yaraydı. (Yağma Yok)
 • Ey yalnızlığın acısını yüreğinde duyan dev Yalnızlık ölmüş bir martı gibi sahile vursun (Tek Şekerli Çınaraltı)
 • Bir bakıyoruz gözlerimiz gökyüzü olmuş Yüreğine kahırlar dolmuş adamlar gibi (Ben Ölmeden Önce)
 • "herkes ölüsünü beğendi ağaç yerine ölü suluyor herkes kuşların neşesinde" (Acıya Kurşun Geçmez)
 • Bu şiir anladığımız anlatamadığımız günlerin şiiri (Ben Ölmeden Önce)

Yorum Yaz