tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Toprak Mehmet'e Susamışsa - Abdullah Ağar Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Toprak Mehmet'e Susamışsa kimin eseri? Toprak Mehmet'e Susamışsa kitabının yazarı kimdir? Toprak Mehmet'e Susamışsa konusu ve anafikri nedir? Toprak Mehmet'e Susamışsa kitabı ne anlatıyor? Toprak Mehmet'e Susamışsa PDF indirme linki var mı? Toprak Mehmet'e Susamışsa kitabının yazarı Abdullah Ağar kimdir? İşte Toprak Mehmet'e Susamışsa kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...
 • 24.11.2022 03:00
Toprak Mehmet'e Susamışsa - Abdullah Ağar Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Abdullah Ağar

Yayın Evi: Kitaptürk

İSBN: 9789750127403

Sayfa Sayısı: 240

Toprak Mehmet'e Susamışsa Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Askerliğin, vatan sevgisinin insanı ne denli güçlü yaptığını, inancın, maneviyatın ne kadar önemli olduğunu yeniden öğrenmiş olduk. Kahraman bir gazi, Atatürkçü bir vatan evladı ve şaheser bir yazar olarak sizi selamlıyorum.

Rauf Denktaş, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı

Abdullah, çok önemli olayları, çok basit cümlelerle, çok vurucu anlatıyor. O zamanımızın Fakir Baykurt'u..Bir Sahip-i Üslup...Türkiye'de böyle yazar kaç tane? Ve bu, Allah vergisi bir yetenek..

Attila İlhan

Ata genlerinden intikal eden askerlik, vatanperverlik, vatan uğrunda şahadet pervasızlığını, gerçek muharebe ortamlarında irdeleme yeteneği herkese nasip olmuyor. Abdullah Ağar, bu yetenekte bir asker ve yazar..Çıkardığı sonuçları bir yiğit duruş ve ruh haliyle gelecek nesillere aktarırken de, son derece usta bir kalem..

Tuncer Kılınç, Emekli Orgeneral, MGK Eski Genel Sekreteri

Toprak Mehmet'e Susamışsa Alıntıları - Sözleri

 • Konuştuklarımızla bazen üzüldük, bazen sevindik, efkarlandık, neşelendik, kendi kendimizle dalga geçtik. Ne yapalım, biz buyduk işte: Acı ile neşenin karıştığı, ümitleri, acıları, özlemleri, coşkuları olan, kimi zaman acımayan, kimi zaman da alabildiğine merhametli iki Türk askeri.
 • Bu millet için, milletin bilmediği, adını dahi duymadığı sıkıntıları çekerken, yanımızda millete ait bir gönül olsun isteriz. Herkes başka başka yerlerde de olsa ortak bir gönül.
 • Düğün Dağı'na neden çıkıyoruz, bilir misin? Komutanların anlattığını ben de anlatayım sana. "Dokunulmazlarımıza el sürülmesin diye, bütün masumların canı, malı, namusu, din ve vicdanı bize emanet diye, öğretmenler bayrak direğine asılmasın, kundaktaki bebeler kurşunlanmasın diye, binlerce yıllık emanete halel gelmesin, vatan üzerine oynanan oyunlar bozulsun diye, bu tezgahı,bu kahpeliği, bu ihaneti yok etmemiz gerektiği için çıkıyoruz."
 • Ölüme doğru çıkılan bir yolculukta, konuşulanların hepsi, yüreklerdeki ağırlığı azaltmak için yapılırdı. Rahatlamak için, gülmek için.
 • Sen de iyi bilesin ki Elif'im; önemli olan biz değil, ülkemiz, bayrağımız ve onurumuzdur.
 • Yazgıydı bu. Geçilemezdi önüne.
 • "Ölmeden önce ölmeyiniz beyler! Gebertmeden önce de gebermeyiniz!"
 • "Kendi çıkarlarını başkalarının hayatlarından üstün görenler için hainlik sıradandır."
 • "Sevme beni kızım. Ben askerim. Toz toprak kokarım. Elini uzatsan, silah gibi tutarım. Gözlerime bakma, düşman gibi bakarım. Uyku, durak bilmem, nöbet tutarım. Gece gelme, parola işaret sorarım. Disko dans bilmem, yürüyüş kararı sayarım. Çünkü ben komandoyum. Ateş ve kan kokarım."
 • Bedenler değil, ruhlar yorulmuştu dağda.

Toprak Mehmet'e Susamışsa İncelemesi - Şahsi Yorumlar

"Yaşam ne kadar güzel olsa da, ölüm yaşamdan daha güzeldir... Layıkıyla öldükten sonra..." Bu uğurda bir ömür geçirmiş emekli bir Özel Kuvvetler Subayı'nın anıları... Yaşanan olayların ürperticiliği iyi bir edebiyatla buluşmuş... (Hasan KILIÇ)

Allah'ın selamı,rahmeti ve bereketi üzerimize olsun ... (✯ 5 günlük okuma anından sonra bana kalan koca bir minnet ve bir o kadar da şükran hissi... . (✯ Vatan için, bayrak için, bizler rahat uyuyalım diye anadan,yârdan,serden vazgeçen askerlerimizin zorlu ve mukaddes hayatların, mücadelelerini kitaplaştırarak bizlere okuma imkanı sunmuş saygıdeğer Abdullah Ağar. . (✯ Mevlam razı olsun tüm asker ve polislerimizden. Ayaklarına taş, gözlerine yaş değmesin. Şehit makamına yükselmiş olan şehitlerimizin de şehadetlerini kabul eylesin, geride bıraktıkları emanetlerine sabr-ı cemil ihsan eylesin. ... ... (✯ Özel Harp'in Sloganıdır: "ÜLKEM, BAYRAĞIM, ONURUM." . (✯ Düğün Dağı'na neden çıkıyoruz, bilir misin? Komutanların anlattığını ben de anlatayım sana. "DOKUNULMAZLIKLARIMIZA EL SÜRÜLMESİN diye, BÜTÜN MASUMLARIN CANI, MALI, NAMUSU, DİN VE VİCDANI BİZE EMANET diye, ÖĞRETMENLER BAYRAK DİREĞİNE ASILMASIN, KUNDAKTAKİ BEBELER KURŞUNLANMASIN diye, BİNLERCE YILLIK EMANETE HALEL GELMESİN, VATAN ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR BOZULSUN diye, BU TEZGAHI,BU KAHPELİĞİ,BU İHANETİ YOK ETMEMİZ gerektiği için çıkıyoruz. . (✯ Allah'ın kutsal kıldığı vatanını korumak uğruna, Tandır Dağları'nda, Allah için, Allah adına ve Allah adıyla şehit olmak,herkese nasip olmazdı. Ve buna inanılmasaydı; bu mücadele yapılamazdı. . (✯ Yürekler toplu atar, "vatan, bayrak,egemenlik, namus ve iman; söz,düşünce ve inanç olmaktan çıkar, yaşanan bir gerçek olurdu. . . . . Her daim kitaplarla kalalım mutlu kalalım (Karasu`lardan)

Toprak Mehmet'e Susamışsa PDF indirme linki var mı?

Abdullah Ağar - Toprak Mehmet'e Susamışsa kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Toprak Mehmet'e Susamışsa PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Abdullah Ağar Kimdir?

1967'de Ankara'da doğdu. Ankara'da okudu. 1989 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olduğunda, bölücü terörün ve diğer bölücülüklerin ne anlama geldiği pek çokları tarafından anlaşılamamıştı. Birinci tercihten 'Piyade', özel kura çekerek 'Komando', sonra da Özel Kuvvetler'de Tim Komutanı oldu. İlk kıt'ası Bolu Komando Tugayı'na ayak basar basmaz Güneydoğu'ya; Güneydoğu'ya vardığı ilk gece de ilk operasyonuna çıktı... Görev yaptığı Bolu Komando Tugayı'nın, Özel Kuvvetler'in ve Kayseri Hava İndirme Tugayı'nın kışlalarını hemen hiç görmedi. Bestler, Gabar, Cudi, Kuzey Irak... Menteş, Azerbaycan, Deve Geçidi... Dicle, Ergani, Baykan... Siirt, Şırnak, Diyarbakır... Ve adı sayılamayan daha nice kırsal, meskûn mahal ve dağlarda geçen 6 yılın ardından, artık dağlardan inerken, aldığı kurşun yaralarıyla belinde oluşan bir nişan, komutanlığını yaptığı birliklerden de 25 gazisi ve 11 şehidi vardı.

Abdullah Ağar Kitapları - Eserleri

 • Özgür Şehit
 • 5. Tim - Güneş Doğsun İsteriz
 • Işid ve Irak
 • Türk Komandoları
 • Ölüm Dağları Bekler - Cudi Dağı
 • Toprak Mehmet'e Susamışsa
 • Baskın
 • Salgının Gölgesinde Güç, Kaos ve Gelecek
 • Türk Komandoları

Abdullah Ağar Alıntıları - Sözleri

 • Ölüme doğru çıkılan bir yolculukta, konuşulanların hepsi, yüreklerdeki ağırlığı azaltmak için yapılırdı. Rahatlamak için, gülmek için. (Toprak Mehmet'e Susamışsa)
 • Mücadeleyi kazandıran şey şeklin değil gönlün disiplinidir. (5. Tim - Güneş Doğsun İsteriz)
 • Filmlerde kahramanlar hiç ölmez... Bilirdik de! Gerçek savaşlarda hep kahramanlar ölür. (Özgür Şehit)
 • Egemen şey; bilgiler değil tecrübelerdi. Konuşanlar; ağızlar değil yüreklerdi. Bizi biz eden de gönüllerdi. (5. Tim - Güneş Doğsun İsteriz)
 • Bizde zayıflığa yer yok,zayıf olan yok olur,ya benliğinde ya da bizliğinde… (Türk Komandoları)
 • Bu millet için, milletin bilmediği, adını dahi duymadığı sıkıntıları çekerken, yanımızda millete ait bir gönül olsun isteriz. Herkes başka başka yerlerde de olsa ortak bir gönül. (Toprak Mehmet'e Susamışsa)
 • Biraz evvel fırça üstüne fırça attığım, bağırma üstüne bağırdığım askerin, artık başını okşuyorum. Şimdi de gaziliğine "Mübarek olsun!" diyorum. (Türk Komandoları)
 • Sen de iyi bilesin ki Elif'im; önemli olan biz değil, ülkemiz, bayrağımız ve onurumuzdur. (Toprak Mehmet'e Susamışsa)
 • Türk askeri ne kadar örselenirse örselensin, gözlerinde bir pırıltıyı yaşatır hep. Sadakattir, ümittir o. Sevgidir. Umuttur. Bağlılıktır. Bu asker fedakârlığı da bilir, fedakârlık yapmasını da. Yeter ki o yaptığı işteki güzelliğin sesini duysun. Sonrada bunu yaşatsın. (Türk Komandoları)
 • Ölmek kolay,kolay ölmek zor. (Türk Komandoları)
 • Düğün Dağı'na neden çıkıyoruz, bilir misin? Komutanların anlattığını ben de anlatayım sana. "Dokunulmazlarımıza el sürülmesin diye, bütün masumların canı, malı, namusu, din ve vicdanı bize emanet diye, öğretmenler bayrak direğine asılmasın, kundaktaki bebeler kurşunlanmasın diye, binlerce yıllık emanete halel gelmesin, vatan üzerine oynanan oyunlar bozulsun diye, bu tezgahı,bu kahpeliği, bu ihaneti yok etmemiz gerektiği için çıkıyoruz." (Toprak Mehmet'e Susamışsa)
 • "Irak, beled el nifak vel şikak!" (Irak, nifak ve düşmanlık diyarıdır) (Işid ve Irak)
 • Biz Türk'üz ve vakti zamanı geldiğinde alevlenen bir koruz (Ölüm Dağları Bekler - Cudi Dağı)
 • "Irak'ın petrolden kazandığı para, Amerikan Merkez Bankası'na (FED) yatar. Oradan serbest bırakılır. ABD, Irak'ın petrol gelirlerini korumak adına 2003'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden 2483 sayılı bir karar çıkarttırmıştır. Karara göre, Irak Maliye Bakanlığı adına Irak Merkez Bankası tarafından FED'e bir hesap açılacaktır. Bu fonun adı Irak Gelişim Fonu'dur (DFI). Irak'ın bütün petrol gelirleri bu fonda toplanacaktır. Görünürdeki temel dert, Irak'ın bu muazzam parasını başkasına kaptırmamaktır. Çünkü Irak hakkında açılmış sayısız uluslararası dava vardır. Bugün dahi Irak Hava Yolları, sırf bu nedenle bazı ülkelere uçamamaktadır. Uçak indiği an haciz işlemleti başlatılmaktadır. Fonun harcanabilmesi için ise Irak başbakanının ve maliye bakanının onayına ihtiyaç vardır. Yani başbakanı ve maliye bakanını kontrol eden, bu serveti de kontrol eder. Zaten Irak üzerine oynanan oyunların merkezinde de, bu muazzam servete hükmetmek yatıyor." (Işid ve Irak)
 • "Bu kelek dünyayı önemseyip dursak, hatta ona tapsak bile, hiçbir zaman karşılığını vermeyecek." (Türk Komandoları)
 • Bazen güç algısı "güçten" güçlüdür. (Salgının Gölgesinde Güç, Kaos ve Gelecek)
 • Gerçeği yaşayanların, sadece aklı değil, gönlü de konuşurdu. (5. Tim - Güneş Doğsun İsteriz)
 • "Kendi çıkarlarını başkalarının hayatlarından üstün görenler için hainlik sıradandır." (Toprak Mehmet'e Susamışsa)
 • Buralarda göze hoş gelen değil,gönle hoş gelen aranıyordu… (5. Tim - Güneş Doğsun İsteriz)
 • Bedenler değil, ruhlar yorulmuştu dağda. (Toprak Mehmet'e Susamışsa)

Yorum Yaz