tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

AÇIK KAPIDAN AÇIK MAKAMA

AÇIK KAPIDAN AÇIK MAKAMA

1 Şubat 2024 tarihli “Bir Portre Bir Vali” isimli köşe yazımda Sayın valinin Mardin’de göreve başlamasıyla beraber bazı uygulamalar nedeniyle halkta oluşan memnuniyetini ifade eden birkaç konudan bahsetmiştim. Yazının devamında ise, bu memnuniyetin artarak devam etmesinin ise hepimizin ortak temennisi olduğunu ayrıca yazmıştım.

Halkın sıcak yüz beklentisi daha çok siyasi kurumlardan ve siyasetçilerden olmaktadır. Ancak bu sıcak ilgi mülkiye amirlerinden olunca ayrıca bir memnuniyet uyandırmaktadır. Zaten doğası gereği sıcakkanlı ve samimi reflekse sahip bölge insanı bu tür yüzleri daha çok sevmekte ve bağrına daha çok basmaktadır.

Rahmetli “Süper Vali” lakaplı Sayın Recep Yazıcıoğlu’nun bugünleri anlatan müthiş tespitlerinin birinde; “Hep devletin güçlendirilmesinden bahsedilir. Halkı dışlayan sistemin devleti güçsüz bırakacağı ortadadır” demektedir.

Yani devletin güçlü, mutlu ve müreffeh olması, halkın güçlü ve müreffeh olmasına bağlıdır. Geçen yazımızda ifade ettiğimiz sözü burada tekraren ifade etmek durumundayız. “İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın” insan ve dolayısıyla halk devletin ta kendisidir. Halkına sürekli parmak sallayan bir sistemin devleti güçlü kılması mümkün değildir.
Geçen gün “Açık Kapıdan Açık Makama” başlığıyla gördüğüm Mardin Life gazetesinde yer alan haber metni açıkçası beni son derece mutlu etti.

Hem valilik makamının işleyişi hem de büyükşehir belediye başkanlığının iş yükü ve zaman sıkışıklığına rağmen Sayın valinin makam kapılarını halka açık tutması, sorunları birebir kendisinin dinlemesi, not ettirmesi alkışı sonuna kadar hak ediyor. Dilerim ki bu uygulamalar güzelleşerek daha da artsın. “Biz uzağı yakın edelim” ilke ve şuuruyla hareket ettikçe huzur ve refah kendiliğinden gelmeye devam edecektir.

Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde Sayın valinin doğru yolda olduğunu, zamanla herkesi kucaklayan bu projelerin yanında halkın refah gücünü arttıracak istihdam alanlarının açılacağına canı gönülden inanıyoruz. Yine bunun yanında ilimizin en büyük problemi olan çevre yolu, çarpık kentleşme ve düzensiz araç parkları, yetersiz olan yeşil alanlar, gençleri bilim, spor ve kültürel anlamda kucaklayacak sosyal projelerde ilgili makamlarla işbirliği yapılarak çözüleceğine olan inancımız artmaktadır. Yine en ücra yerlerdeki kırsal mahallelere devletin sıcak yüzünü hissettirmek, belli periyodik aralıklarla mahalle meydanlarında halk ile beraber olmak, dertleri ile hemhal olmak mutlaka devletimizin gücüne güç katacaktır.

Sevgiyle başı okşanan, başını yastığına huzur ve güvenle koyan, tenceresi kaynayan, gençliği ilim ile meşgul olan, zayıfı kollanan, herkesin eşit ve adil bir şekilde idare edildiği ve hizmet gördüğüne inanan bir halktan daha mutlusu kim olabilir ki? Buna şahitlik edecek olan halk elbette devletini her zamankinden daha çok baş tacı edecektir.

Özetle sayın valimizin Mardin’imiz için bir şans olduğuna inanıyoruz. Yolları daima açık olsun. Özelde Mardin’imizin, genelde ise ülkemizin neden yeni bir “Süper Valisi” olmasın. Ama kaderiniz benzemesin… Daima vizyon üreten, ürettiği vizyon ile Mezopotamya İncisi Mardin’imizi sorunsuz bir il yapmak hepimizin ortak gayreti ve sevdası olmalıdır.
Dua ile…

Editör: Beşir Şavur

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
16.02.2024 / 10:40

Yağlaaaaaa

Yorum Yaz