Başıboş hayvanlar sorunu...

Başıboş hayvanlar sorunu...

Bir türlü çözülemeyen başıboş köpek sorunu, Ülkemizin her şehrinde olduğu gibi Mardinimizin de kanayan yaraları arasında bulunuyor. Özellikle de kadın ve çocukların korkulu rüyası olan sokaktaki dostlarla ilgili tepkiler son günlerde ülkemizin gündemini de epeyce yoruyor.

Mardin'de özellikle de Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı'nda ve Yenişehir Mhallesi'nde neredeyse başıboş köpeğin olmadığı sokak kalmadı. 

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuyla ilgili yaptığı çalışmaların olduğunu duyuyoruz. Her ilçede bir köpek barınağı oluşturma ve sokak hayvanlarının daha sağlıklı tehdit olmayacak şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için yer ve alan bakıldığını duyuyoruz. 

G20 toplantısına katıldıktan sonra yurda dönüş yolunda gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında konuya değinen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı müştereken çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Epey bir ilerleme de kaydedildi" diyordu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Epey mesafe kat edildi cümlesinin; her konuda olduğu gibi Mardin'de de ağır aksak ilerlediğini buraya not etmiş olalım. Hepimizin az ya da çok hayvan sevgisi var. Bu sevginin temelindede herşeyden önce Allah'ın emrinin gereğinin de bulunduğunu bilmeyenlerden değiliz!

Özellikle akşam saatlerinde elin ayağın sokaktan çekildiği, insan yoğunluğunun olmadığı sabah saatlerinde sürüler halinde gezen, köpeklerin okula giden çocukların korkulu rüyası olduğunu birkez daha vurgulamakta fayda var. Sokak hayvanlarının esir aldığı sokaklarda ne çocuklar ne kadınlar nede gençler rahat dolaşabilir. Bunun tedbirinin alınması gerektiğini sadece ben değil; her Mardinli düşünmektedir.

Bugüne kadar yaşanan köpek saldırıları şükür ki ya yaralama ya da korkulu kaçışmalarla ucuz atlatıldı. İnşallah tıpkı Bitlis'te yaşanan acı olayın bir benzerini yaşamadan Sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi sevimli başıboş dostların yeri barınaklar olur da bizler onları, onlar da bizleri rahatsız etmeden yaşamımızı bişekilde sürdürmüş oluruz. 

Resim

Yorum Yaz