Beraat: Allah'ın affı ve bağışlaması

Beraat: Allah'ın affı ve bağışlaması

Bismillahirrahmanirrahim!

Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a(cc) olsun, salat ve selam O’nun Habib’i Muhammed Mustafa’nın(sav) üzerine olsun!

“Allâhümme bârik lenâ fî Recebe ve Şaban ve belliğnâ Ramazan" (Yâ Rabbi, bize Recep ve Şaban’ı mübarek eyle ve bizi Ramazan’a ulaştır.)

Aylar içinde mukaddes aylar,[Recep, Şaban, Ramazan] geceler içinde mübarek geceler Cuma , regaib, miraç ,beraat, kadir, bayram geceleri, günler içinde de Cuma günü müminlere bayram olan kutsi mevsimlerdir.Bu açıdan Rabbimize ne denli şükretsek azdır. Yüce Mevla’nın bizleri Hz. Muhammed’in (sav) ümmeti kılması esasen başlı başına bir şükür edası gerektirmektedir. Bu vesile ile ömür sermayemizi farkında olmadan tükettiğimiz bu günlerde mübarek Üç Aylar’ın ilki olan Recep ayı ile şereflendik. Bu kutsi iklimin ilk meyvesi de şüphesiz Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece olan Regaip Kandili idi.

Regaip Kandili’nden sonra Miraç Kandili ile kucaklaştık. Hatırlatmakta bir beis görmeden miraç mevzusuna şöyle bir bakacak olursak… Rasullullah Mekke’de türlü mezalimlerle mücadele ederken bunu kendisine reva gören azılı müşrikler dahi kendisinin ne denli güvenilir, sadık ve sözüne itibar edilir biri olduğunu bilmelerine rağmen Taif ahalisini İslam’a davet etmeye gittiğinde taşlanarak ve mahzun bir şekilde Mekke’ye dönen peygamberimizin acısına acı katıyor, Onunla dalga geçmekten de geri kalmıyorlardı. Bu hal üzereyken Rabbimiz sevgili Habibi’ni teselli etmek babında Burak adında bir binekle önce Kudüs’e ardından da Cebrail’in(a.s) bile girmesine müsaade edilmeyen sidret-ül müntehaya yani kendi katına çıkarıyordu. İsra ve Miraç mucizelerinin zuhur ettiği bu ziyaretin neticesinde Rabbimiz bizleri de beş vakit namaz ile şereflendiriyor adata resulüne bahşettiği bu ayrıcalığı ümmetiyle de paylaşıyordu.
Dünya debdebesinin iyice azdığı ve gaflet uykusunun türlü eğlence bataklıklarında gittikçe dibe batan insanlık için bu Üç Aylar bir fırsat olmalıdır. Özellikle genç nesillerimizi ümmetin miracı olan namaz ile tanıştırmak bu konuda yapılması gereken ilk ve en önemli adımlardan biri olmalıdır. Kâbe ve ilk kıblemiz olan Kudüs’ün dava şuurunu çocuklarımıza tekrar aşılamalıyız. Ne acıdır ki ilk kıblemiz olan Kudüs’ün içler acısı esareti gözlerimizin önünde ümmetin bağrına saplanmış bir hançer gibi duruyorken, Siyonist İsrail’in işgali altında inim inim inlemesi dikkatlerimizi çekmiyor. Dahası manevi hayatımıza kast eden ve fuhuş bataklığına dönmüş olan sosyal medyaya ayırdığımız vakit kadar bu konu gündemimize girmiyor. Bu noktada bir şeyin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum. Ne Kudüs ne de Mescid-i Aksa sadece Filistinliler ’in değildir. Kanayan bu yara ümmetin sorunudur. Ve ümmet bilinci oluşmadan da Siyonistlerin hunharca baskıları son bulacak değildir.

Evet Regaip ve Miraç kandillerini idrak ettik. Perşembe yi Cuma ya bağlayan gece ise beraat kandilini idrak edeceğiz inşallah. Beraat kelime anlamı Allah ın affı ve bağışlanması günah borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Kuranı kerimin tamamı bu mübarek gecede levh- i mahfuzdan dünya semasına indiği ve kadir gecesinde ise ayetlerin peyder pey inmeye başladığı Bu mübarek gecede Allahlın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden dolayı bu geceye beraat gecesi denilmiştir.
Bu mübarek gecede içten ve samimi bir şekilde tövbe ve istiğfar etmeliyiz ümmeti Muhammed [sav] ve tüm insanlığın kurtuluşu için dua etmeliyiz. Yüce Allah cc bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açmakta ve bizleri sonsun ikramlarına davet etmektedir. yokmu şifa isteyen sağlık vereyim yok mu tövbe istiysen günahlarını affedeyim. Yok mu rızık isteyen rızık vereyim yok mu başka isteği olan isteğini vereyim

Zikir, tefekkür, dua, bol tövbe ve ibadet şuurunun mayalanması için bir fırsat olan bu mübarek kandil geceleri ve Üç Ayları muhakkak ailemizden başlayarak toplumumuzun geneline yayılan bir kutsi atmosfere dönüştürmeliyiz.

Selam Ve Dua İle…

Editör: Aydın

Yorum Yaz