tatlidede

Berâet'e vesile olur inşallah!

Berâet'e vesile olur inşallah!

Beraat Kandili (gecesi) Şaban ayının onbeşinci gecesidir. Miladi takvime göre bu gece; diğer faziletli gecelerde olduğu gibi Yüce yaradanın insanlara tanıdığı bir yüzleşme ve işlenen günahlardan kurtulmaya vesile olacak çok ülvi bir gece olarak kabul görür. Aslı “Berâet”tir. Berat sözlükte; “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” demektir. Ayrıca bu geceye arapçada “Leyle-i Mübâreke” deniliyor.

İlahi kitabımızda bu gecenin feyz ve beraketine ve bu özel gecede yapılan ibadetlerin faziletine özellikle dikkat çekilir. Bu gece İlahi rahmet yayılır. Peygamber efendimize bu gecede ümmeti ve tabii için şefaat etme hakkı verilmiştir.

İki cihan serveri, ümmeti ve tabii olmaktan büyük şeref duyduğumuz peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), Şaban’ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, ondördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, onbeşinci gece yine talep etmiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir.

İşte bu özel gece biz müslümanlar için çok özel bir gece; İçimizdeki manevi duyguların sesine kulak verip günahlarımıza tövbe etmeliyiz, Mağdur ve mazlum coğrafyalarda türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalan ümmetin mazlumları için insanlık için Allah’a dua ve günahlarımızın affı için yalvarmalıyız.

Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa ve kapılarını ardına sonuna kadar açmaktadır. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, İşlediğimiz günahları, bulunduğumuz gafleti gözden geçirerek, yeniden tövbe ve istiğfar edip, dualara sarılmayı, ibadetlerimizle kur'an ve sünnetin ışığında kendimizi yenilememmiz için imkanı sunmaktadır.

Peygamber Efendimiz, Beraat Gecesine ilişkin şöyle buyurduğu ifade edilir: "Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" şeklinde buyurur.

Ya Yabbim; Bugünümüzü külli hayırlara, nurlara, bereketlere vesile kıl. Lütfunla maddi manevi şifalar, müjdeler, rızıklar gönder. Hayra giden yollarımızı kolaylaştır, bizi sadık kullarının zümresine dahil et. Bizi, anne ve babalarımızı aile ile  akrabalarımızı ve bütün müminleri rızana, muhabbet ve marifetine mazhar eyle. Tüm duaların kabul olduğu bu gecede. Dualarda buluşmak, musibetlerden günahlardan maddi ve manevi sıkıntılardan cümle ehli imanın kurtulmanın ve beraatinin gecesi olsun inşallah.

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz