matesis
helpyetim

Bir Bayram Daha Geçip Gitti Hayatımızdan

	Bir Bayram Daha Geçip Gitti Hayatımızdan
Bir bayram daha bitti. Bir bayram daha kayıp gitti dünyamızdan. Bir bayram daha hatıralaramızdaki yerini aldı. 
Alıp götürdükleriyle birlikte geri gelmeyecek artık ne kadar istesek de bu bayram. Giden ve geri gelmeyecek her zaman gibi. 
Durmadan geçiyor zaman. Aslında hayatımızn bir tarafından girip öyle göz açıp kapayıncaya kadar hayatımızın bir başka yanından çıkıp gidiyor her an. 
***
Bir bayram daha geçip gitti hayatımızdan. 
Geçip giden sadece bayramlar mı? Güzel anlar mı? Ya da sadece biz mi geçiyoruz hayat yolundan. Sevdiklerimiz de geçip gitmiyor mu belki de öylesine ansızın yitip gitmiyor mu yaşamımızdan.
Eskiden sevdiklerine gitmek için sabırsızlıkla beklenirdi bayramlar. Haftalar öncesinden başlardı hazırlıklar, tatlı telaşlar. Eller öpülür, hayır dualar alınır, kardeşle, akrabayla, yakınla özlem giderilirdi. Bu dünyadan göçüp gienlerde unutulmazdı. tek mezarlar ziyaret edilir, dualar edilir, ölenlerin ruhuna ikramlar yapılır, çocuklar sevindirilirdi. Ölüm gerçeği yeniden yaşanırdı.
Eskiden hayat paylaşılırdı gelince bayramlar. 
Oysa şimdi kaçıp gidilecek bir tatil zamanına dönüşmeye başladı bayramlar. 9 günlük bayram tatilini fırsat bilip otellere, tatil yerlerine kaçıp gidenlerin haberleriyle doluydu ekranlar. 
Oysa bir yerlerde umutla, özlemle, heyecanla, bizi bekleyenler yok mudur? Zaman geçince, umutlar tükenince, kapılar çalmayınca özlemlerin ve ümitlerin gözyaşına ve hicrana dönüştüğünü hiç düşündük mü?
Hiçbirşey için geç kalınmış sayılmaz. Allah ömür verirse önümüzde yine yine bir Kurban Bayramı var. Aynı şekilde bu bayram da 9 gün tatil olacak. Şimdiden tatil planları değil sevdiklerimize gitme, sevdiklerimizi sevindirme, onlarla hayatı paylaşma planları yapalım.
Şimdiden planlarımızı memleketimize, sevdiklerimize, bizi bekleyenlere doğru yapalım. Şimdiden yolumuzu ve yüzümüzü onlara çevirelim.
*** 
Aslında bir yolcu misali biz geçip gidiyoruz bu hayat yolundan. 
Şöyle geriye dönüp baktığımızda hep güzellikler göreceğimiz bir yolculuk diliyorum. 
Bir sonraki bayrama sevdiklerinizle ve sevdiklerinizin yanında ulaşın diyorum. Bayram denince akıllara gelen ne varsa, bir sonraki bayrama kadar her gününüz öyle olsun istiyorum.
Yolunuz açık, yol hikayeleriniz hayırlı olsun. 

Yorumlar

Image
serhat u serhat
16.07.2016 / 13:38

e bir bayram geldi geçti birdahaki bayramlara murat efendi

Yorum Yaz