Bitmeyen Bir Yolun Hikâyesi / (Mardin-Ömerli-Midyat)

20 Ağustos 2022 Cumartesi günü Gaziantep-Nizip ve Mardin-Derik’te yaşanan elim trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum. İçimizi yakan bu katliam gibi kazaların yaşanmaması hepimizin ortak dua ve temennisidir.
Bitmeyen Bir Yolun Hikâyesi / (Mardin-Ömerli-Midyat)

Hemen hemen hepimiz şu cümleyi bir veya birkaç kezduymuşuzdur. “Yol Medeniyettir, konfordur” diye.

Ülkemizde son yıllarda muazzamşekildedevam eden yol yapım çalışmalarını büyük bir gururlaizlemekteyiz.

Dağlar oyularak tüneller, denizler yarılarak altından geçilmek suretiyle muazzam projelereimzaatılmaktadır. Yine dağları birbirine bağlayan devasa köprüler yapılmış, birçok demir yoluya bitirilmiş / ya da yenilenmiş ve hızlı trenler devreye alınmıştır. Yapılan onlarca havaalanısayesinde de hava taşımacılığı çok üst düzeylere çıkarılmıştır. Yapılan bu hizmetler vatandaşın takdirini kazanmakta, vatandaştan tarafından alkışlanmaktadır.

Ancak ilimizde bu anlamda diğer illerimize kıyasla yapılması gereken bazı projelere ya başlanılmadığı, ya da bazı projelerin bir türlü tamamlanamadığı görülmektedir. Bu anlamda bazı ilçelerimizdeki çevre yolları ile beraberMardin-Ömerli-Midyat arasındaki yol çalışmaları en başı çekmektedir.

Yıllar önce büyük bir heyecanla yapımına başlanılan Mardin-Ömerli arası anayol çalışmaları belli bir aşamadan sonra maalesef bitirilemeyerek yarım bırakılmıştır. Her defasında bu yıl mutlaka bitirilir ve hizmete açılır dediğimiz yol birçok defa memleketimizin ana gündeminioluşturmuştur.Aradan geçen onca yıldan sonra bu sefer yolun bir başka muhatabı olan Midyat ilçemizden başlanmak suretiyleçalışmalara yeniden başlandı. İlk yılında yapılan çalışmalar ile beraber yolun yaklaşık 15-20 km’si tamamlandı. Ancak ilerleyen zamana rağmen, bu yolda maalesef aynı şekilde hızlı bir ilerleme sağlanamamıştır. En son edindiğimiz izlenimlere göre de çalışmaların büyük bir kısmının durduğu görülmektedir.

Gıpta ile baktığımız nice duble yollara, kavşaklara, tünellere, köprülere ve denizi yararak geçen ulaşım ağına oranla yapılması çok daha basit olan bu yolda, yavaş ilerleme olası trafik kazalarına da davetiye çıkarmaktadır.

Selden sonra ıslahın, depremden sonra kurtarmanın, yangından sonra ateşi söndürmenin ve kazadan sonra kazazedeye yetişmenin ağır faturalarını ödemek yerine bu doğal afetler ve kazalar yaşanmadan tedbiri almak daha ucuz ve daha kolaydır.

Oldukça işlek, komşu il ve ilçelerimizi birbirine bağlayan yollardan biri olan bu yoldaki yavaş ilerleme eminim hiç kimseyi memnun etmemektedir. Zira her gün yüzlerce bazen de binleri bulan araç geçişlerinin güzergâhı olan bu yol aynı zamanda tarihe başkentlik yapan kadim Midyat’ımızı Dinler ve Diller diyarı Mardin’e bağlayan tek ana yoldur.

Dünya’nın birçok ülkesinden vatandaşı ağırlayan ve en önemlisi yüzbinleri bulan vatandaşımızın kullandığı ana yoldaki çalışmaların, daha hızlı ve kısa sürede bitirilmesi hepimizin ortak temennisi ve talebidir.

Lakin ülkemizin her konuda olduğu gibi bu konuda da son derece yeterli imkânlara ve güce sahip olduğunu da övünerek belirtmek isteriz. Ancak birkaçay sonra Kış mevsimine girecek olmamız, yolun son derece dar ve kullanışsız olması Allah muhafaza beraberinde birçok kazayı da meydana getirecektir.

Ülkemizde son yıllarda yapılan muazzam yollar ile trafik kazalarında oldukça düşüş yaşanıyorken, Gaziantep ve Mardin’de yaşanan kazalar 80 milyon insanımızın yüreğini yakmıştır. Buna benzer acılar yaşamamak duasıyla gerek çevre yollarının, gerekse Mardin-Ömerli-Midyat ana yolunun bir an önce bitirilip hizmete açılması herkesin ortak sorumluluğu ve görevidir.

Bir kez daha kazalarda yitirdiğimiz kardeşlerimize Allah’tan rahmet dilerken, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Başta aileleri olmak üzere 80 milyon insanımızın başı sağ olsun.

Dua ile…

Editör: Nezir Güneş

Yorumlar

Image
Seyit hoca
23.08.2022 / 18:11

Mardin Ömerli Midyat yolu bitmeyen bir aşk hikayesi,başlanan ve bırakılan çok ocağın söndüğü ölümlü kazaların yaşandığı bir yol...düşlerden düşüp gerçekleri görsek artık, Mardin Midyat yolu bir an önce yapılmalı,bu arada Mazıdağından Diyarbakır Mardin yol kavşağına kadar olan bölgede de ağır tonajlı ve hız kurallarına uymayan çok sayıda tır görmek mümkün, daracık ve virajlı yolda giderken ürküyorum,,,

Yorum Yaz