Chia Tohumu

Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemli besin kaynağı olan chia tohumunun kökeni Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir adaçayı türünün (Salvia hispanica) tohumlarıdır.
Chia Tohumu

Keten tohumu dâhil olmak üzere tüm bitkiler arasında en yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içerdiği gibi, omega 3 deposu olarak bilinen somondan da daha yüksek oranda omega 3 içerir. Chia tohumu gluten içermemesi sebebi ile sindirim sisteminde şişkinlik ve yapmayan olumlu bir etkiye sahip. Chia tohumunun kilo vermeye katkısı olduğu yönünde düşünceler var, bunun sebep olarak su ile temas ettiğinde oluşan jel yapının tok kalmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. 

Besin Değerleri

Ortalama 2 yemek kaşığı chia 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden de kıymetli. 100 gram tükettiğinizde kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılamış oluyorsunuz.

Chia Tohumunun Faydaları

İşlevsel besin bileşenlerini yüksek oranda sağlaması nedeniyle Chia tohumunun
diyabet, kanser ve obezite gibi kronik hastalıklardan korunmaya önemli ölçüde yardımcı olmada etkili olduğu belirtilmiştir. Chia tohumu, 100 g’ında 34–40 g diyet posası içermekte olup, yetişkin bir insanın günlük alması gereken diyet posasını karşılama katkısı yüksektir. Bu nedenle, Amerikan Diyetisyenler Birliği Chia tohumunun kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve iştahı kontrol altına alarak obezitenin önlenmesinde etkili olduğunu bildirmiştir.

Yüksek oranda diyet posası içermesi ve bu sayede açlık hissini azaltması nedeniyle vücut ağırlığı kontrolünü hedefleyen diyetlerde önemli bir yere sahiptir.

Kalsiyum ve fosfor içerdiği için kemik gelişiminde yararlı olmakta ve eklem, diz ağrılarının oluşmasına engel olmaktadır

Chia tohumu, alerjen bir protein olan gluten içermediği için çölyak hastalarının diyetleri için uygun bir besindir.

Yaşlanmayı yavaşlatıyor.  E Vitamini ve Koenzim Q10 adlı bileşikten zengin bir tohum. Bu iki yaşlanma önleyici vitamini doğal besinlerle hücreye hasar veren serbest radikaller temizlenir. Bu sayede yaşlanma yavaşlar.

Chia tohumu, balık ve balık ürünleri alerjisi olan veya yeterli düzeyde balık tüketemeyen kişiler tarafından tüketilmeye uygun alternatif bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

Sporcu içeceklerine chia tohumu eklenmesi ile yüksek protein, diyet posası ve omega-3 içeriğiyle içecekler doğal yoldan zenginleştirilebilir.

Chia tohumu unu, keten tohumu unu ve buğday unu ekmek yapımında bir arada kullanıldığında daha yüksek protein, doymamış yağ asidi, diyet posası ve folik asit içeriğine sahip ekmekler elde edilebilir.

Chia tohumu çok fazla tüketilince midede hazımsızlık ve karın ağrısı yapabilir, araştırmalar maximum alınması gereken chia tohumu miktarının 48gr olduğunu belirtmekte, 2 yemek kaşığı alınması vücudumuz için faydalı olacağı bildirilmektedir.

Yorum Yaz