tatlidede

Depremler, teknoloji ürünü olabilir mi?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Amerika, Çin ve Rus bilim adamlarının geliştirdiği HAARP projesi yeniden gündeme geldi. Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı anlamına gelen HAARP projesiyle ilgili söylentiler sosyal medyada yayıldı. Peki, HAARP nedir? Kahramanmaraş depremi ardından gündem olan HAARP teknolojisi hakkında bilgileri sizler için topladım.
Depremler, teknoloji ürünü olabilir mi?

HAARP’a yönelik söylentiler şimdiye dek yer bilimleriyle alakasız birçok önemli isim tarafından defalarca dile getirildi. Yani ne bu "kötücül deprem makinası” iddiaları, ne de dile getirilme şekilleri yeni bir durum değil. Toplumda ses getiren her önemli depremin ardından HAARP'a yönelik teoriler yeniden yayılıyor.

Tarihe baktığımızda HAARP teknolojisini ilk kullananlar ABD değil, Ruslar olduğu söyleniyor.

04/07/1976 tarihinde bugünkü ABD’nin elindeki Alaska’daki HAARP teknolojisinin ilk prototipini Rusya, SSCB döneminde 40 MV gücünde 3 tesis kurarak denemişti.

“Rus Ağaçkakanı” denilen bu tesislerin çalışması 1993 yılına kadar devam etmiş, ABD, Rusları California eyaletini yakmakla suçlamıştı.

Bu dönem içinde eyalette kuraklık, yangınlar, iklim değişiklikleri, seller meydana gelmişti.

Tesis kapatıldığında eyaletteki iklim normale dönmüştü.

10/12/1976 yılında Birleşmiş Milletler bir karar alarak, “iklim değişikliği için teknoloji üretiminin yasak olduğunu” ilan etti.

Böyle bir karar, bu biçimde bir tehlikenin varlığını teyit eder mahiyettedir.

İklim değişikliği, sebepsiz orman yangınları, 2021 yazında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde (kimi Akdeniz ülkelerinde) aynı anda ortaya çıkan 70 civarında orman yangını tutuşturmanın uzaydan yapılabileceğini gösterdi.

1999 depreminden hemen önce Gölcük’ten Avcılar’a kadar geniş bir alanda görülen “ateş topu” ile ilgili bilimsel bir açıklama yapılamıyordu.

Bazı bilim adamlarının görülen ateş topunun “deprem ışıması” olduğunu söylemelerine rağmen, neden diğer depremlerde de benzeri bir ışıma yaşanmadığı sorusunun cevabı net olarak verilemiyordu.

Öyle olsa bile, bu da sadece bir tez ve geçerliliği/geçersizliği de en fazla diğer tezler kadar şüphe uyandırıyor.

Bazıları, HAARP'ın zihin kontrolü için kullanılabileceğini söylüyor.

Bunun küresel çapta nasıl yapılacağı hareket halindeki 8 milyar insanın beynine nasıl girileceği muamma olarak söylenti seviyesinde konuşulmaya devam ediyor.

Diğerleri, HAARP’ın deprem yaratmada kullanılabilir bir silah olduğunu söylüyor.

“Patlama yaratmayan veya bomba olmayan bir nükleer silah olarak algılanabilir”, diyorlar.

Dünya üzerinde herhangi bir noktada muazzam bir gamma radyasyonu patlaması yaratılabilir.

Hiçbir ses veya gözle görünür saldırı olmadan, ciddi yıkım gerçekleştirilebilir.

Bu özelliğiyle HAARP, gizli sinsi saldırı aracı olabilir.

Elektromanyetik indükleme ile parçacık seviyesinde patlamalar yaptırılabilir. Bunu başarmak hangi mesafeden ne kadar enerji kullanılarak yapılabilir, burası araştırılarak bir sonuca varılabilir.

 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz