tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Derdi Olan Dert Eder Hayatı

Derdi Olan Dert Eder Hayatı

Derdi olan derdini konuşur, olmadı derdini anlatmak için satır karalar. Derdiyle meşgul ve hemhâl olur. Rahat bir şekilde başını yastığa koymaz. 

Başına bir şey gelmemiş gibi, bir derdi yokmuş gibi davranmaz. İçini rahatsız eden, vicdanını kemiren, önünü tıkayan o dertle mücadele eder. Derdini bertaraf etmek ya da etkisini azaltmak için uğraşır. Duyarlı ve farkındalık sahibi insan derdini dert eder.

Ancak düşünmeden mal gibi yaşayan, ortalıkta öylesine dolaşan bir şeyi umursamaz. Umursamayan bu kişiler edebiyatın kıyısından bile geçmez. Geçmek istemez. Kolay olanda nefes alıp verir zayıf kişiler. İradesi zayıf olanlar etliye sütlüye karışmaz. Zira dünyada olup bitene karşı gözleri ve gönülleri kördür.

Derdini dert edeninse hâlleri her zaman başkadır. Sözgelimi âşık olan şiire büsbütün sarılır. Yüreğinde fırtınalar kopan, ruhunda acılar kımıldayan, bedeninde işkenceler dolaşan tam anlamıyla konuşmak ister. Sohbete ihtiyaç duyar yaralı kuş. Birilerine açılmak ister yalnızlığın koynunda yatan. Birilerine yardım elini uzatmak ister yüreğinde paylaşma damarı canlı olan. İçinde insan sevgisi dalgalanan, insanlık görevinin bilincinde olur.

Derdi olan dert eder hayatı. Başına gelenleri değerlendirmekten çekinmez, başını ağrıtanlarla deyim yerindeyse kavga eder. Yerinde durmaz. Tepkisiz kalmaz. Susmaz. Susmayı ihanet bilir. Sessizliğe gömülmeyi ayıp sayar özgüven yapısına.

Aç olan ekmeğinin peşinde koşar. Başkasının eline bakmaz. Aç olan başkasının malına göz dikmez. Çalışır, tembellik yapmaz. E(k)meğini elde etmenin çaba ve duasında yaşar. Aç diye kimseye yalvarmaz. Karnını doyurmak için adım atar.

Diğer yanda tok, anlamaz dardakini. O, midesini doldurmakla meşguldür. O, ağzının tadındadır. O, nimetlere şükretmeme gafletindedir. O, çeşit çeşit sofralar hayal etme rüyasındadır.

Karanlığa yakalanan ise aydınlığın peşine düşer. Güneşi arar gözleri. Ders çıkarır siyahtan. Beyazın kıymetini daha bir anlar. Nimetlere şükreder. Yol gitmek için yolculuğa çıkar. Başarmak için emek verir. Sıkıntıdaysa sıkıntısının üzerine yürür. Elimden bir şey gelmez acizliğine sığınmaz.

Derdi olan dert eder hayatı. Ve değerinde kalır avuçlarındakilerinin.

Editör: Aydın

Yorum Yaz