tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Doğuda Miras Sorunu

Doğuda Miras Sorunu

Doğuda miras sorunu ailenin, akrabanın ve toplumun ve devletin kangren olmuş bir sorunu; Büyükler sağ iken miras paylaşımını adil yapıp herkesin hakkını dağıtmadığından, öldükten sonra küsmeler, darılmalar, kavgalar ve hatta ölümler, vb. acı olaylar yaşanmaktadır.

Büyüklerimiz sağ iken bilerek bana bakmazlar veya kontrolümü yitiririm gibi endişeler ile mirası dağıtmaktan imtina ederek, düşündükleri senaryo gereği kendilerine biçtikleri rolü ölene kadar tereddütsüz uygulamaktadırlar.  Ben öldükten sonra kendi aralarında halletsinler denmekte ama sorunu daha çok büyütmekte ve içinden çıkılamaz bir duruma sürüklenmektedir. Kardeşler birbirini mağdur etmekte bir birinin hakkını ve hukukunu çiğnemektedir. Her ne kadar bazı miras sorunları din adamları, akrabalar, köylü, veya esnafın araya girmesi sayesinde çözülse de kardeşlik hukuku sonsuza kadar zedelenmekte ve bazen  ruhlarına fatiha okumayı bırakın lanet ve hakret bile edilmektedir. Buna değer mi?

Bunu önlemenin yolu hayatta iken miras paylaşımını adil bir şekilde yapmaktır. Bunu yaparken kızları da mirastan mahrum etmemek gerekir. Bu ayrımcılık resmen sonradan bedeli ağır bir şekilde ödenecek olan cehalet olarak tanımlanabilir.  Çevremde gözlemlediğim aileler her türlü hileye başvurarak kızları mirastan mahrum etmekte ve daha sonra ya o maldan ya çocuklarından, kimisi candan bedel ödemiş sonuçta huzur bulamamış, ama sebebini de sorgulamamıştır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S:A:V) “Ayağın taşa takılırsa kendini sorgula” demektedir. Okuduğum bir kitapta şu sözler ile karşılaştım. “Bir mal size miras yolu ile geçti ise ve başkasının hakkı varsa, Sen sana düşen paydan karşı tarafın payını ayırıp ona vermediğin sürece bu durum bir lanet gibi zürriyetine işler denilmektedir.” Dolayısı ile herkes kardeşlerinin ve akrabalarının hakkını bir an önce ödesin. Yoksa ilahi adalet fazlası ile ödetir.

Çevrenize bakın miras sorunu yüzünden parçalanmış dağılmış ve bir birine küskün ailelere şahit olacaksınız buna değer mi? Yaşlıların egoist yaklaşımlarının bedelini çocukları, kardeşleri, kısaca tüm aile fazlası ile ödemektedir. Lütfen hayatta iken mallarınızı adil bir şekilde paylaşın ailesel sorunlar yaratmayın zira bu toplumsal stres olarak hepimize yansımakta ve toplumu negatif olarak etkilemektedir.

                                                                                                            

                                                                                                             

 

 

Yorumlar

Image
ferit
07.08.2020 / 09:31

harika ve faydalı bir yazı olmuş ağzına sağlık.

Yorum Yaz