tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Ey Yeğen / MEKTUP

Ey Yeğen / MEKTUP

Yeğen nasılsın? Hayatın yolunda mı, her şey gönlünce geçiyor mu?

İyi misin? İyi gidiyor mu günlerin? İyilikler buluyor mu adımlarını? İyilik eden ve iyiliği tavsiye eden insanlarla karşılaşıyor musun?

Yeğen nasılsın? Büyüdün mü? Hâlâ öyle yaramaz biri misin yoksa? Yoksa efendi bir adam mı oldun? Çocukların var mı, kaç tane, isimleri ne? Şiir yazıyor musun hâlâ? Kitap çıkardın mı? Kitap okumak, hâlâ öncelikli davranışın mı? Güzel bulduğun kitapları, başkalarına hâlâ içtenlikle tavsiye eder misin? Kitaplara hürmetin devam ediyor mu? Etsin yeğen!

Şiirle aranı hâlâ güçlü tutuyor musun? Tut yeğen! Şiirdir duyguların toplam harmanı. Şiirdir seveni, sevilende anlamlı kılan. Şiirle sevdiklerini mesut edersin. Şiirle dünyaya güzel bakmaya devam edersin. Şiirden yana bağını hiç koparma.

Yeğen anlat her şeyi? Bensiz Dünya nasıl? Benim çocuklarım ve torunlarım benden bahsediyorlar mı? Onlardan da bahset bana. Onları es geçme. Sevdiklerimi ve akrabalarımı tek tek anlat bana. Ben ki yakınlarına değer veren biriydim. Ben ki insanlara kıymet verendim. Ben ki hayvanları çok seven bir insandım. Ben ki doğaya âşık bir kalptim. Ben ki köyünü her karış toprağıyla koklayan ruhtum. Unuttun mu? Unutma yeğen!

Yeğen, ömür uzun bir zaman dilimi diye sevinme. Ömür çok kısa bir vakit. Bak bir zamanlar ben ve benim gibiler vardı, ama şimdi yok hiçbirimiz. Her birimiz aynı yoldan geçtik. Günü gelince boyun eğdik ölüme.

Yeğen sana birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum: Olduğun gibi yaşa. Olduğun gibi yaşamaya devam et. Sen olduğun gibi yaşamaya devam ettiğin müddetçe mutlu olacaksın. Pişmanlık duymayacaksın. İçin rahat olacak. Kem küm etmeyeceksin. Serzenişte bulunmayacaksın. Keşkelere liman liman sığınmayacaksın.

Yeğen beni hatırla. Güzel hatırla. Beni unutma. Beni unutmaya çalışma. Yaptıklarımı arada söyle. Dua et bana. Biliyorsun ben senin öz dayınım. Hacı'yım. Annenin öz abisiyim. Yakup Dede'nin gurur duyduğu evladıyım. Beni ara sıra anımsa. Namazlarında arada dua et ruhuma. Tamam mı yeğen?

Hadi kocaman kocaman öpüyorum iki yanağından.

Güzelliklerle kal her vaktinde kıymetli yeğenim.

Editör: Aydın

Yorum Yaz