matesis
helpyetim

Genç Meslektaşlarım ve Üç Başlık

Genç Meslektaşlarım ve Üç Başlık

Sevgili Öğretmenim!

Yıllardır verdiğin emeklerin ve onlarca sınav serüvenlerinden sonra o hep hayallerini süsleyen okuluna, öğrencilerine kavuşmana sadece bir adım kaldı.

Belki de bu adım hayatın boyunca atacağın en önemli birkaç adımdan biri olacaktır. Atama tercihlerini 27-31 Ağustos tarihleri arasında yaptıktan sonra atama sonuçları ise1 Eylül 2022'de açıklanacaktır.

1 Eylül 2002 tarihinden itibaren sen de maarif davasının bir neferi olacaksın. Rabbim hayırlı kılsın, insanlığa ışık tutacak; her daim ahlâkı ve başarıyı yol edinecek nice öğrencilerin olsun. Unutma önümüzdeki elli yılın dünyasına damga vuracak beyinler senin elinde şekil alacaktır.

 

1-TERCİH YAPARKEN SAKIN ES GEÇME!

Tarihi dokusu, misafirperverliği, gündüz ve gecesi ayrı güzelliğe sahip Mardin’i tercih etmeyi ihmal etme. Mezopotamya ovasına karşı kahveni yudumlarken; Kasımiye Medresesi’nde ezan, Kırklar Kilisesi’nde çan sesine tanıklık edeceksin.

Midyat’ta telkâri gümüşü, Beyazsu’da karpuzu yaran serinlik, Nusaybin’de ZeynelabidinTürbesi… Ömerli’de üzümün habbesine, Yeşilli ’de Kirazın güzelliğine, Mazıdağı’nda peynirin hasına tanıklık edeceksin.

Savur’da Aziz Sancar’ın konağında kahveni yudumlarken, Derik’te her derde deva Zeytinyağının tadına bakacaksın. Kızıltepe’de Ulucami ve Tacettin Mesut Medresesi’ni gezerken, Musul’a uzanan rayların tarihi kokusunu alacaksın. Dargeçit’te bir yanın yaslı iken Dicle’ye, diğer yanın bakar Ilısu Barajına…

 

Sevgili Öğretmenim;

Sen hak ederek geldin buralara. En iyisini yapacak, en güzelini başarmak için gayret edeceksin. Bunda kimsenin zerre kadar şüphesi olmaz, olamaz... Lâkin bu saatten sonra yükün ağır, yolun meşakkatli, işin çetindir. Yoğuracağın hamur, işleyeceğin madde ve en nihayetinde gayen; eşrefi mahlûkat olan insana en iyi hizmeti sunmak olacaktır.

 2-ŞU DURUMLARA HAZIRLIKLI OL!

-İlk defa binlerce km uzaklara giderek ailenden ve sevdiklerinden ayrı kalacaksın.

-Bundan böyle yanı başında hep başını dizlerine koyduğun annen, başın sıkışınca sığındığın baban olmayacak.

-Bu yaşına kadar havasını soluduğun memleketin, her kederine ve sevincine vakıf arkadaşların olmayacak.

-Dilediğin saatte yatıp, dilediğin saatte uyanmayacaksın.

-Dilediğinde ananın yemeği, ananın ocağı olmayacak.

-Dilediğin gün çalışıp, dilediğin gün gezip tozamayacaksın.

-Kısacası artık sorumluluğu başkasına yüklü bir insan olarak değil, başkasının sorumluluğunu yüklenen biri olacaksın/olmak zorundasın...

3-ŞU DURUMLARI DA İYİ BİL!

-Ailenden uzak olsan da; artık yeni aile bireylerin; mesai arkadaşların, öğrencilerin ve velilerin olacak. Yeni aile bireylerini sevmeye çalış ve onlarla mutlu ol.

-Anan ve baban yanında olmasa da; amirlerin, mesai arkadaşların ve velilerin hem anan, hem baban, hem de ağabeylerin ve ablaların olacaktır. Onları sevmeyi ihmal etme. Onlarla mutlu olmaya bak.

-Bugüne dek havasını soluduğun evin ve büyüdüğün memleketinden uzak olsan da; okulun en güzel yuvan, sınıfın en kutsal mekânın ve öğrencilerin en özel sevdiklerin olmalıdır. Öyle gör ve sevmeye çalış.

-Artık dilediğin saatte yatıp, dilediğin saatte uyanmayacaksın. İşini sevdiğinde; zaten az uyuyup, erken kalkmak isteyeceksin. İşini sev ki, işin sana zahmet yerine rahmet olsun.

-Ana ocağından uzak kalacaksın elbet. Ancak diyaloğunu iyi kurduğunda her bir velinin birer anne ve baba olacağını unutma. Diyaloğunu güçlü tut, işbirliğini önemse.

-Evet dilediğin gün çalışıp, dilediğin gün gezmeyeceksin. Ama işini sevdiğinde; her gün ve her saatte sınıfında olmayı isteyeceksin. Bu yüzden işini severek yap ve işinde mutlu ol.

-Sorumluluğunu başkasına yükleyen değilsin artık. Okulun, sınıfın, öğrencilerin ve dahi velilerin sorumluğu senin üzerinde. Vazife ve sorumluluktan kaçma. Zamanla mutlu olduğunu göreceksin.

Son olarak;

İşini sev, işine alış, sorumluluk almaktan kaçma, severek git, severek gel okuluna...

Paydaşlarınla samimi ol,

Sorumluluk yükleyen değil, sorumluluk alan ol.

Yeise düşme, küçük problemleri büyütme, problem karşısında metin ol.

Her sorunun bir çözümü ve her zorluğun ardında bir ferahlığın olduğunu unutma.

Senin yetiştireceğin nesil önümüzdeki 50 yıl bu ülkenin gündemini belirleyen ve yönetiminde söz sahibi olan bireyler olacaktır. Ahlakı öncele, işine sıkı sarıl.

Mutluluk o kadar da uzakta değildir...

Dua ile...

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz