matesis
dedas

Görev İstenmez, Verilir!

Görev İstenmez, Verilir!

14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlerde Milletvekilliğine aday adayı olacağı düşünülen veya tahmin edilen birçok isim vardı.
Bunlardan başında da; Mardin'de tanınmış iş insanı; Bölünmez Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bölünmez, DEKİNSAN Grup Yönetim kurulu Başkanı Kenan Kösen, Altunkaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Masum Altunkaynak.


Mardin'li oldukları halde yıllardır Mardin'e uğramaz, yolları kesişmez, hatta Mardinliyim demekten imtina edip, kaçınan isimlerin aksine yukarda saydığım iki saygın ismin Mardin ve Mardinli hemşehrileriyle irtibatını kaparmayıp, gönül bağlarıyla birlikte insana dokunan yanlarıyla isimlerinden söz ettirmeyi başaran ender şahsiyetlerdir.

Bölünmez Grup yönetim kurulu başkanı Süleyman Bölünmez, Mardin'den bağımsız milletvekili seçildikten sonra vatandaşa olan dokunuşuyla şahsına münhasır bir vekil profili çizerek gönüllerdeki yerini silinmez kalemle yazdı. 26 ve 27 dönem Milletvekili olan Kızı Ceyda Bölünmez'in Mardin'den sonra İzmir'e transfer olmasıyla birlikte Bölünmez için Mardin boşaltıldı bu seçim listede denildi denilmesine ancak Bölünmez süreci izlemekle yetiniyor.

Mardinspor Onursal Başkanı 22. Dönem Mardin Bağızsız Milletvekili Süleyman Bölünmez, KÖSEN Grup'un sahibi olan Hayırsever İş İnsanı Kenan Kösen'in ve Altunkaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Masum Altunkaynak'ın AK Parti'den aday olacaklarına dair siyaset kulislerinde çok fazla isimleri geçti. Geçti geçmesine ancak ne başvuruları oldu, ne de bu konuda hiçbir girişimlerini duymadık. Bu da bizlere şunu gösteriyor; Her nekadar hayırsever iş insanlarının aklından böyle bir düşünce geçmemiş olsada halkın gündeminde böyle bir arzunun yattığı ortada duran bir gerçektir.


Türkiye'nin yurt dışında mütahitlik yapan 100 büyük şirketin arasında her yıl adını yazdırmayı başaran DEKİNSAN Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kösen'in isminin AK Parti listesi'nin başına yerleşeceğine dair söylemlerin temel nedeni, Mardin'de bugüne kadar devletin hiçbir resmi ihalesine isminin karışmamış olması. Devletten ve devletin temsilcisi olan kurumlardan şahsi, aile ya da şirketine hiçbir çıkar ve menfaatin peşinde koşmamış olmasının önemli bir neden olduğunu düşünüyorum.


DEKİNSAN ve KÖSEN Grup, Yıllardır yurt dışında ve ülkemizin farklı şehirlerinde ticari faaliyetlerini sürdürürken, söz konusu bu başarılı faaliyetlerden elde ettikleri ticari başarının getirdiği büyümenin güzelliklerinden memleketleri olan Mardin'i ve hemşehrileri olan Mardinlileri asla ayrı tutmayıp, gönül yatırımlarımlarıyla hem, dargelirli ve ihtiyaç sahibi olan her vatandaşa dokundular, hem de farklı ülke yada şehirlerden kazandıklarını Mardin'de yatırıma dönüştürüp, binlerce hemşehrilerine istihdam kapısı oluşturdular.


Kenan Kösen'in eğitime kazandırdığı okullar, vatandaşların hizmetine sunulan ismini taşıyan ibadethaneleri, taziye evleri konularına ise hiç girmiyorum.


14 Mayıs Semimleri için Süleyman Bölünmez, Kenan Kösen yada Masum Altınkaynak'ın AK Parti'nin listesinin başında bekleyenler aslında çokta haksız sayılmazlardı.


Gerek Kösen gerekse de Altunkaynak bir kaç yıldan beri gelecekte siyasete girecekmiş gibi çalışıyor, yaptığı icraatlarla siyasi namzetlere adeta taş çıkartıyor, kimilerinin gıpta kimilerinin ise haset etmelerine sebep oluyordu.


Yakın geçmişte hepimizde büyük izler bırakan, Covit-19 Pandemisi'nde, Mübarek Ramazan ayı ve dini bayramlarda, 6 Şubat'ta yaşanan Deprem'de gösterişten ve reklamdan uzak yaptıkları çalışmalar, karşılık beklemeden vatandaşlara yaptıkları dokunuşlar adaylıkla ilgili beklenti ve yakıştırmalar kulislerde kulaktan kulağa fısıldanmaları kadar doğal bir şey olmasa gerek.


Bölünmez, Kösen ve Altunkaynak Ailelerini çok benzeştiririm. Her üç aile de Mardinli!. Bölünmez Mardin merkezli, Kösenler Kızıltepeli, Altunkaynaklar Midyatlı. Üç aile de Mardin dışından kazanıp, Mardin'e yatırım yapan Mardin sevdalılarıdır.


Gönül yatırımları, Hayır hasenatlar, kendi ilçelerine inşa ettikleri eğitim kurumları, okullar ve cami gibi sadaka-i cariyelerin üzerine her gün eklenen yeni yeni hizmetler...


Bunların haricinde toplumsal gelişmelerde sosyal medya hesapları üzerinden iktidar lehine geliştirdikleri refleksler de bunun cabası.
Yani İktidarın üzerinden geçinen, servetine servet katan ve ne Mardin'e ne de Mardinlilere hiçbir faydası olmayan sözümona asalak zenginlerin aksine, iktidarın yükünden yük almak, sosyal dokunuşlarıyla ile garip gurebanın gönlünde iktidar olmak böyle birşey olsa gerek.


Ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözü bu kez kulis bilgisi olmaktan öteye gitmedi.

AK Parti'nin Mardin Listesi'nin tepesine ismi yakıştırılan Ne Süleyman Bölünmez, ne Kenan Kösen'in ne de Masum Altunkaynak'ın milletvekili için resmi başvuruları olmadı.


Ticari yaşamlarıyla gurur kaynağı olan Bölünmez, Kösen ve Altunkaynak belki de siyasetçilerden rol kapmamak için bir adım öne çıkmadılar. Pekiya halkın ve seçmenin böyle bir eğilimi var ise eğer, seçiciler ve karar vericiler buna kulak mı tıkayacaklar.


Yeri gelmişken O meşhur öz deyişi ilgililere hatırlatmak gerekiyor;

Görev istenmez, Verilir!...

Editör: Kadir Üründü

Yorumlar

Image
ali d
28.03.2023 / 11:58

Mevlana'nın müjdeliği veririz misalinde bir yazı olmuş. kösen'i tanımam ama iktidara yakın olduğu halde ihalelere girmemesi onurlu bir duruştur temiz kalma çabasıdır. helal olsun allah hem böylesinin hem de yeri gelince öven yeri gelince yeren kalemini namusu gibi koruyan gazetecilerin emsalini artırsın.

Yorum Yaz