KİLO VEREMEME NEDENLERİMİZ NELER OLABİLİR?

KİLO VEREMEME NEDENLERİMİZ NELER OLABİLİR?

Diyet yaptığımız halde tartıda istediğiniz sonucu göremiyorsanız bir yerlerde sorun var demektir. Genetik yatkınlıklarımızın yanı sıra kültür, çevresel faktörler, beslenme ve hareket etme alışkanlıklarının olumsuz yönde değişmesi obezitenin toplum genelinde görülme oranını artırır.

  • Yediğiniz besinleri gün içerisinde günlüğünü tutarak veya fotoğraflayarak besinlerin takibini daha rahat yapabilirsiniz. Durum böyle olunca da kontrolü daha erken ele almış olursunuz.
  • Diyet sürecinde hem metabolizmayı hızlandırmak hem de kaybını engellemek için ihtiyacımız olan proteini almak oldukça önemli
  • Farkında olmadan yediğimiz besinlerin kalorilerini arttırabiliyor veya az olduğunu düşünerek gerektiğinden fazla tüketebiliyoruz.
  • Yediğimiz besinlerin miktarı kadar kaliteleri de önemli. İşlenmiş hazır gıdalardan ne kadar uzak durup, doğal ve çeşitli besinlere yönelirsek kilo verme sürecimiz de düzgün bir şekilde ilerleyecektir.
  • Yeterli egzersiz yaptığımız zaman örneğin kardiyo veya aerobik olarak bilinen kardiyovasküler egzersizler (koşu, bisiklet, yüzme) özellikle karın bölgesindeki yağların erimesine yardımcı oluyor. Haftada en az 3-4 gün yapacağımız bu egzersizler fit bir vücudun anahtarıdır.
  • İnsanların kalori alımlarının önemli bir kısmını oluşturan şekerli içeceklere dikkat edilmediğinde örneğin kahve içerisindeki krema, şurup gibi aroma veren şeylerin kalorisini görmezden gelinmesi kilo vermemeye sebep olabiliyor. Aynı şekilde asitli içekler ve meyve suları içinde geçerli olduğunu bilmeliyiz.
  • Kaliteli bir uyku zihinsel ve fiziksel sağlığımız için nasıl önemliyse aynı şekilde kilomuz için de önemli faktörlerdendir. Yapılan çalışmalarda iyi uyku uyumayan yetişkinlerin %55, çocukların ise %89 oranında daha fazla obez olma riski olduğunu gösteriyor.
  • Yeterli su tüketilmediğinde metabolizmamız ne yazık ki yeterli bir şekilde çalışmıyor bu da kilo vermemeye neden olabiliyor. Yeterli su tüketimi metabolizmamızı hızlandırıp yağ yakımını kolaylaştıracak hem de cilt sağlığımızı olumlu etkileyecek.
  • Kilo verme döneminde yaptığımız hatalardan bir tanesi de gerçekçi hedeflerin olmaması başlangıç olarak büyük rakamları hedef alarak kısa sürede bunun gerçekleşmesini beklemek. Unutmayın kilo vermek zaman ve sabır isteyen bir süreç sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.
  • Herhangi bir sağlık problemi örneğin hipotiroid, polikistikover, insülin direnci gibi durumlar kilo verme sürecimiz bir tık yavaşlatıyor. Doktor ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Editör: Aydın

Yorum Yaz