Kilom Yok Ama Göbeğim Var Diyorsanız Bunun Çözümü Ne Olmalıdır?

Kilom Yok Ama Göbeğim Var Diyorsanız Bunun Çözümü Ne Olmalıdır?

Tartıya çıktığınız zaman kilonuzu ideal gördüğünüz halde göbeğim neden var sorusu genel olarak diyetisyenlerin en çok karşılaştığı sorulardan bir tanesidir.

Kilo düşük olsa da yağ oranının yüksek olması insan vücudunun belli bölgelerin, özellikle göbek ve bel çevresinde kilolu bir görüntüye sebebiyet verir.

Burada sağlıklı olan çözüm, kişinin kas miktarını arttıracak, yağ oranını düşürecek ama bunu yaparken de ideal kiloyu koruması içinde yapılması gereken beslenme ve spor programıdır.

Karın ve bel çevresi yağlanması sadece dış görünüş için değil bazı hastalıklarında habercisi olduğundan dikkat edilmesi bir faktördür.

Beslenmeyle yağ oranımızı nasıl ideal seviyeye düşürebilirsiniz?

Şekerli besinler: Fazla şeker içeren besinler tükettiğinizde vücudunuz kanınızdaki şeker seviyesini normal seviyeye indirmek için anlık daha fazla insülin salgılar. Hızla yükselen insülin kan şekerinizi hızla düşürür. Burumda tokluk hissi olmadığından dolayı başka bir besin tüketme isteği oluşur. Bundan dolayı yağ oranına olumsuz etki eder.

Paketli ürünler: Ara öğünde veya atıştırmalık olarak aldığınız hazır ürünler çok fazla kalori içerebilir. Günlük aldığınız enerji miktarını arttırarak yağ oranınızı yükseltebilir.

Porsiyon kontrolü: Porsiyon kontrolünü sağlamak için, sofrada küçük tabaklar tercih edilebilir.

Öğün atlama: Öğün atladığınız zaman, ihtiyaç olan enerjinizden daha azını alırsınız. Fakında olmadan metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olursunuz. Bu durumda yağ oranınızı yükseltebilir.

Su tüketimi: Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kilogram başına 30 ml.dir Susadığınızda vücut metabolizması sonucu besinler yoluyla su açığa çıkardığından çoğu zaman bu durum bize açlık olarak yansır. Acıkma sandığınız bu durum aslında susuzluk hissidir. Öğün saati dışında acıkırsanız öncelikli olarak su tüketmeyi deneyip açlıkla susuzluğu ayırt edebilmelisiniz. Aksi halde yine ihtiyacınızın dışında fazladan kalori almış olurunuz.

Spor: Günlük hayatınıza uygun doğru beslenme alışkanlığı ve spor alışkanlığı hayatınıza sokmanız gerekmektedir. Düzenli spor yapmanız, kondisyonunuzu arttıracak, dolaşım sisteminizi düzenleyecek, kas miktarınızı arttırarak sizi istediğiniz sonuca ulaştıracak.

Editör: Aydın

Yorum Yaz