Kozmetik ve Sağlığın Birleştiği Bitki: Deniz Cehri

Kozmetik ve Sağlığın Birleştiği Bitki: Deniz Cehri

Deniz cehri ( deniz topalak ) Çin tıbbında yaklaşık 12. Yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmıştır fakat Rus tıbbına ne zaman girdiği ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Deniz cehri mucize denilecek özellikte bir bitkidir. Hem sağlık hem de kozmetik alanında çok olumlu etkileri ispatlanmıştır.

Deniz cehri A, E, C, K, B1 ve B12 vitaminlerini içermektedir. Deniz cehri aynı miktarda portakaldan 12 kat daha fazla C vitamini içermektedir. Aynı zamanda omega – 3, omega - 6, omega - 7 ve omega - 9 esansiyel yağlarını içermektedir. Omega – 7’nin bulunduğu nadir bitkilerden biridir.

A vitamini vücudun sorunsuz çalışması için gereklidir. Görme, büyüme, üreme, embriyo gelişmesi, kan yapımı, bağışıklık sistemi ve doku hücre büyümesi için gereklidir.

C vitamini yaraları iyileştirmeye, dişleri, cildi ve kıkırdağı onarmaya ve korumaya yardımcı olur.

E vitamini bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir, kalp arterlerinde pıhtı oluşumunu önler. Yeterli miktarda alındığında vücuttaki enfeksiyonu temizler.

B12 vücudun kan ve sinir hücrelerini sağlıklı tutar, kemik yanı sıra saç, cilt ve tırnak sağlığını destekler.

Omega- 3’ün kalp rahatsızlıkları üzerindeki olumlu etkileri ispatlanmıştır.

Omega-6 beyin sağlığı ve egzama üzerindeki etkileri faydası bilinmektedir

Omega -7 kalp ile ilgili faydalarının yanı sıra cilt sağlığı cilt güzelliğini iyileştirmesinin yanında, hasarlı deriyi çok hızlı onarıp güzelleştirip aynı zamanda yaşlanmayı önler ve cilt tonu dengesini de sağlar. Ayrıca kuru deride veya mukoza üzerindeki herhangi bir hasarı onararak nemlendirici özeliğine sahiptir.

DİYET İÇİN KULLANILACAK EN SAĞLIKLI BİTKİDİR.

Deniz cehri cilt için tek başına bile mükemmel bir bitkidir. Cilde parlaklık ve ışıltı verir, ciltte leke oluşumunu engeller ve varolan lekeleri giderir. Kuru saçlara canlılık katar, saç köklerini ve derisini besler. Ağız kuruluğu, göz kuruluğu ve vajinal kuruluğu önlediği ispatlanmıştır.

Yorum Yaz