Mardin’e Çevre Yolu Lazım mı?

Mardin’e Çevre Yolu Lazım mı?

Yol ve yolların ehemmiyeti ile ilgili daha önce bir düşünce demeti sıraladığımı bilen biliyor.

Memleketi kimler yönetirse yönetsin; şayet şehrin yollarına, sokaklarına ve kaldırımlarına yeterince mesai harcamaz ve önemlilik arz etmezse; yönetsel grup ve takım olarak, hiç bir topluluk ve bireyin kalbinde uzun vadeli yer edinme şansına sahip ol(a)maz.

Hele bu pasiflik hallerine sürekli devam eder ve yerel yönetselin önemli bir ilkesi olan “şehri güzelleştiren yollardır.” Vecizenin gerekliliğine ihmal getirirse; toplumsal etnisite, kültürel ve mezhebi zeminde bir renk cümbüşü içinde yaşamlarını sürdüren halkların beğenisine ve desteklerine mazhar olamayacağı da aşikârdır.

Mardin, bu renk cümbüşünün verdiği farklılık/farkındalık imajı sayesinde; tüm yerel ve merkezi yönetimlerinin uygulayacağı güzellikleri hak eden bir şehirdir.

Bu vesileyle son sekiz yıldır; hem merkezi hükümettin, hem de yerel yönetimlerin; Mardin’in yollarına ve kaldırımlarına yeterince meyillenmemiş ve el atmamıştır. Aksine, olan yolların da daha fazla işgal edilmesine göz yumulmuştur. Millet ve kamuya ait yolların, kaldırımların ve caddelerin peşkeş çekilmesine müsaade edilmiştir.

Mardin’in insan kaynağı (nüfusu) ve vasıta âdeti, yıldan yıla artmaktadır. Bunun yanında şehrin göbeğinden geçen ve iki yönde akan yolu; Midyat, Nusaybin, Yeşilli, Dargeçit, Batman,  Diyarbakır, Şırnak-Cizre, Ömerli ve Savur’dan gelen ve giden vasıtaların yoğun bir şekilde kullandığı güzergâhlardır. Bunun yanında il’in kendisine ait trafik yoğunluğunu da bu güzergâha eklediğiniz zaman, iş tamamen çığırından çıkmaktadır.

***

Birde Ankara, İstanbul ve Diyarbakır trafiğini düşünün, Mardin trafiği bunların yanında masumdur.” Diyebilecek yöneticilerimizin varlığından haberim var. Vizon sahibi yöneticiler ve yerel idareciler; alacakları tedbirlerle önceden olacak vakaları tahmin eden kişilerdir. Biz trafik yoğunluğundan çok, şehrin alternatifsiz yollarından bahsediyoruz. Bu güzergâhlar için önlem alınmazsa ve Mardin için bir çevre yolunun acilliyetine inanılmazsa; trafik ışıklarında durma kuyrukları Diyarbakır yönüne gidenler için, Kadın Doğum Hastanesinin önünden başlar. Eski Mardin yönüne gidenler için de, kuyruk; Yeni Devlet hastanesini rahatlıkla geçer. Tek yol ve alternatifsiz güzergâhlarla trafik sıkışır, sinirler gerilir ve fatura hem yerel, hem de merkezi yönetime pay edilir.

Ne edilir ne edilmez..!

Şehrin içinden ilçelere giden vasıtalar için ve normal trafik akışının yoğunluğunu azaltmak için;  Mardin’e çevre yolu lazımdırrrrrrrrrrrrr…..!

Bir an önce yapılacak çevre yolu ile şehrin gelecekteki trafik akışı rahatlar, belirli vakitlerde trafik yoğunluğu azalır. Şehrin ortasından geçen yoldan dolayı; arabaların sebebiyet verdiği gürültü kirliliği sona erer. Egzoz dumanı ile şehrin havası kirlenmez ve çocuklarımıza temiz bir hava ve çevre hediye etmiş oluruz.

Mardin’e çevre yolunun yapılması için tüm sivil anlayışlarının ve STK’ların baskı unsuru olarak harekete geçmeleri ve bu uğurda kamuoyu oluşturmak için çaba göstermelerini temenni ediyorum. Aksi takdirde hepimiz; bu yol ve kaldırımlarda perişan oluruz…

Not: Trafik ışıklarının çalışmadığı (her halükarda çalışması gereklidir) dörtlü kavşakta; trafik kazasında, hayatın baharında yaşamını kaybeden “Zekiye Pala” öğretmenimize; Allah'tan rahmet diliyor. Sevenlerin, ailesinin ve eğitim camiamızın başı sağ olsun diyorum.

Vesselam…

Tekin Oruç

Yorumlar

Image
duyarlılığınız için minnettariz.Mardine çok acil çevre yolu lazım
22.05.2015 / 20:35

Suleyman Turunc

Image
duyarlılığınız size minnettariz.Mardine çok acil çevre yolu lazım
22.05.2015 / 20:34

Suleyman Turunc

Image
duyarlılığınız size minnettariz.Mardine çok acil çevre yolu lazım
22.05.2015 / 20:34

Suleyman Turunc

Image
Nürettin Kasap
22.03.2015 / 18:51

Tekin Bey talebinizde çok haklısınız. Bu konuyu MÜSİAD olarak Ulaştırma Bakanlığı dahil bir kaç ortamda dile getirdik. Artuklu çevre yolları etüd çalışmaları yapılmış. Sürecin hızlı işlemesi için güçlü bir çalışma lazım. Aksi taktirde 5 yıldan önce başlanmaz.

Image
Hüseyin ATAÇ
20.03.2015 / 21:06

"Kalemine sağlık" Tekin Hocam. Herkesin dost sohbetlerinde yada kendi kendine dillendirdiği ancak, bir türlü yüksek sesle söylen(e)meyen MARDİN DE ÇEVRE YOLU/YOLLARI yada diğer adı ile MARDİN DE TRAFİK SORUNU nu yazdığınızdan sizi tebrik ediyorum. Önemli bir sorunu dile getirmiş oldunuz. Umarım bu konu şimdiden gündemi meşgul etsin.

Image
Ahmet Biçen
20.03.2015 / 11:10

Kesinlikle çevre yolu lazım biri Üniversitenin bulunduğu yerleşkenin sağından yeni TOKİ lerin arkasından Vadiyi takip ederek kızıltepeye, Diğeri de Üniversite Yerleşkesinin Solundan Zınnar mevkiinden midyata doğru 2 çevre yolu acilen gereklidir Valilik Karayolları ve Büyükşehir Belediyesine duyurulur

Yorum Yaz