tatlidede

Mazotun Çarşı pazara etkisi!

Mazotun Çarşı pazara etkisi!

Değerli okurlarım!

Ben ekonomist değilim. Ticareti de pek bilmem ama bir konuda aydınlanmaya ihtiyacım var.

8 – 10 aydan beri şu akaryakıt fiyatlarıyla bozdum kafayı.

Akaryakıt fiyatlarının neye göre belirlendiğini bilmiyorum ancak yürütebileceğim birkaç fikrim var elbette ki.

Bu fiyatların belirlenmesinde;

Üretim maliyetleri,

Dünya petrol piyasası,

Döviz kurları,

Ve nihayetinde arz talep dengeleri gibi etkenler söz konusu olabilir. Olabilir diyorum ama bu fiyatların belirlenmesindeki asıl etkenin ne olduğunu gerçekten de bilmiyorum. Ancak benim anlatmaya çalışacağım asıl konu bu değil.

Beni düşündüren en önemli şey, mazot ile benzin arasındaki fiyat farkı.

Yaşım, neredeyse yarım asıra merdiven dayadı. Kendimi bildiğim günden beri ki akranlarım da bunu taktir edecektir; ilk kez mazot fiyatının benzini ezip geçtiğine şahit oluyorum.

Son bir yıldan beri enflasyon canavarıyla cebelleştiğimiz bir dönemin içerisindeyiz. Enflasyonun yüzde yüzleri aştığı seksenli, doksanlı yıllarda bile mazot fiyatlarının benzin fiyatlarından düşük olduğunu yaşı yeten herkes bilir. Ama her ne sebeptendir bilmiyorum ama bu günkü piyasada mazot fiyatları benzin fiyatlarının yedi lira kadar üzerinde seyrediyor.

İşte beni asıl düşündüren da konu bu!

Neden?

Çiftçinin üretim maliyetlerini belirleyen etkenlerden biri traktördür. Siz hiç benzinle çalışan traktör gördünüz mü?

Şehirlerarası ulaşımın temel lokomotifi otobüstür.

Siz hiç benzinle çalışan otobüs gördünüz mü?

Gerek şehir içi ve gerekse şehirler arası nakliyede kullanılan; uzak şehirlerden sebze ve meyvemizi taşıyan, gıdamızı taşıyan kamyon, kamyonet, tır gibi araçlardan benzinle çalışan herhangi birine rastladınız mı?

Değerli okurlarım, bu saydığım araçların tamamı vatandaşların hayatına direkt olarak etki eden her şeyin maliyetini belirleyen temel etkenlerden biridir. Ve hal böyleyken devlet yetkililerinin bu duruma neden müdahil olmadıklarına ya da olamadıklarına bir anlam yükleyemiyorum.  Tarımından inşaat maliyetlerine kadar her şeye etki eden ve bir anlamda enflasyona neden olan nakliye girdi maliyetlerini rahatlatacak durumun üzerine neden gidilmediğine ya da gidilemediğine bir anlam veremiyorum.

Kısacası özetleyecek olursam; devletin mazot fiyatlarına mutlak suretle müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum. Mazot fiyatlarını aşağıya çekmek adına yapılacak olan müdahalelerin olumlu sesi çarşıda pazarda kendisini gösterecektir.     

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz