tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Meyve Suyunun Türleri ve Seçimi

Meyve suyu sağlıklı bir içecek tercihi olduğu düşüncesiyle çoklarımız tarafından sürekli tüketiliyor.
Meyve Suyunun Türleri ve Seçimi

Ayrıca çocuklarımızın beslenme çantalarında, okul kantinlerinde bulunuyor. Bu sebeple bizim için meyve suyu tercihi çok önemlidir. Dikkatli olmazsak, yanılma ve sağlıksız bir ürünü tüketme ihtimalimiz olabilir. Meyve suyu ve benzeri ürünler hakkında asgari düzeyde bilgi sahibi olarak, bilinçli bir biçimde, sağlıklı ürünleri tercih edebiliriz.

Meyve tüketimi sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir. En iyisi meyveyi olduğu gibi, herhangi bir işlemden geçirmeden, düzenli tüketmektir. Şayet meyve suyu içilecek ise bu durumda içilecek ürünü tercih ederken dikkat edilmelidir. En iyisi taze sıkılmış meyve suyudur. Teknolojinin de yardımıyla her türlü meyvenin suyunu evde sıkabilir ve taze olarak tüketebiliriz. Dışarıdan paketli meyve suyu satın alacaksak çok dikkatli olmalıyız. Hazır meyve suyu ve benzeri ürünlerin seçimi hakkında farkındalık çok önemlidir. Meyve suyu ifadesi sağlıklı bir içecek imajı vermektedir. Oysa meyve suyu görünümünde olan ve ambalajları birbirine benzeyen dört grup hazır içecek ürün bulunmaktadır. Halk arasında bu dört grup içecek de meyve suyu olarak değerlendirilebilir. Bu dört grup ürünün içerikleri ve sağlığa muhtemel etkileri birbirinden tamamen farklıdır. Bu farkların çok iyi bilinerek hangi meyve suyunun tüketileceğinin tercih edilmesi gerekir. Ambalaj ve dış görünüş bakımından ilk bakışta birbirine çok benzeyen bu ürünler içerik olarak çok farklıdırlar.

Meyve Suyu ve Benzeri Dört İçecek Türü

%100 meyve suyu yazan ürünler, sadece meyve suyu içerir. İçinde boya, tatlandırıcı ve benzeri gıda katkı maddeleri bulunmaz. Bazen koruyucu olarak limon tuzu diye bilinen sitrik asit eklenebilir. Bu sebeple, ‘meyve suyu’ ifadesi öncelikli tercih sebebi olabilir.

Meyve nektarı yazan ürünler ise genellikle %40-50 civarında meyve içerirken, ilave olarak çeşitli tatlandırıcılar eklenir. Bazı nektarlara kimyasal tatlandırıcı ve sanayi üretimi sonucunda elde edilen şeker tadı verebilecek çeşitli maddeler eklenebilir. En doğal yapıda ve en az yapay madde içeren meyve nektarları, meyve suyundan sonra ikinci tercih olabilir. Kimyasal ve yapay tatlandırıcılar yerine doğal şeker eklenen meyve nektarları kısmen daha sağlıklı bir tercih olabilir.

Meyveli içecekler ise %10-20 gibi az miktarda meyve içeriğine çeşitli ilave katkı maddeleri ile elde edilir. Katılan gıda katkı maddelerinin sayısı ve miktarı arttıkça, %100 meyve suyuna göre daha riskli duruma dönüşür. İlave olarak şeker ve şeker tadı verebilecek çeşitli maddeler eklenir. Fazladan eklenen şeker fazladan kalori demektir.

Meyve Aromalı içecekler ise çok az miktarda meyve içeren veya hiç meyve içermeyen, neredeyse tamamen gıda boyaları, çeşitli katkı maddeleri, tatlandırıcılar ve aromalarla meyve suyu görüntüsü verilmiş içeceklerdir. Doğal meyve suyuna en uzak ve en yapay karışım içeren ürün grubu meyve aromalı içeceklerdir.

Meyve Suyu Tercih Sıralaması

Meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve meyve aromalı içecek olmak üzere, bu grupta dört hazır içecek türü mevcuttur. Dış görünüşleri ve ambalajları birbirine benzese de bu dört içeceğin içeriği ve sağlığa etkileri birbirinden oldukça farklıdır.  Meyve suyu satın almak istediğimizde, ambalajın üstündeki ifadeye ve içindekiler kısmında yazanlara dikkatli baktığımızda, saydığımız bu dört ürünün ayrımını iyi yapabiliriz.

Şeker hastalığı (diyabet), bazı kanser türleri, aşırı kilo, obezite, kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalığın neden giderek daha yüksek sıklıkta görüldüğü sorusunun cevaplarından birisi, giderek daha fazla miktarda aşırı işlenmiş gıda tüketilmesidir. Sağlıklı bir yaşam için doğal, taze ve işlemden geçirilmemiş gıdaları tercih edelim.

En az işlem gören gıda, daha çok işlenene göre daha sağlıklı olarak değerlendirilebilir. Portakal, %100 portakal suyundan, %100 portakal suyu, portakal nektarından, portakal nektarı, portakallı içecekten, portakallı içecek de portakal aromalı içecekten daha sağlıklıdır. Meyveli içeceklerde ve meyve aromalı içeceklerde gördüğünüz renkler meyveden ziyade içindeki boyadan kaynaklanmaktadır. Bu ürünler birçok gıda katkı maddesi içermektedir. Kimyasal ve yapay boyalar ve koruyucular, tatlandırıcılar, alkol içerme ihtimali olan aromalar vs. ile karışık ve riskler barındırabilecek yapay bir içecek ortaya çıkmaktadır. Çoğunun içinde neredeyse hiç meyve yoktur ya da az miktarda meyve vardır. Kimyasal boya, yapay tatlandırıcı, kimyasal koruyucu, kimyasal karışımlı aroma ile meyve suyu görüntüsü, tadı ve kıvamı verilmiştir. 

Sağlıklı gıda tercihi için asgari bir bilgi gereklidir. Orion Kitapevi tarafından basılan; ‘Kilo verme ve sağlıklı yaşam sırları’ kitabımda pratik gıda seçim bilgileri mevcuttur. %100 meyve suyu, su, süt, ayran, bir dilim limon sıkılmış sade maden suyu gibi doğal içecekler çok faydalıdır. Düzenli tüketilebilir. Meyve suyunu evde sıkmayı tercih etmek ve taze olarak tüketmek ise daha uygun bir tercih olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz