Migreni Tetikleyen Besinler

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Bu ataklar 4 saatten 72 saate kadar sürebilir.
Migreni Tetikleyen Besinler

Bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı hassasiyet baş ağrısına eşlik edebilir. Migreni tetikleyen başlıca faktörler; diyet, stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, iklimsel değişiklikler ve bazı kişisel alışkanlıklar.

PEYNİR: sabah kahvaltısının vazgeçilmezi olan peynir migren ağrılarını arttıran besinler arasındadır, peynir bekledikçe içerisindeki tiramin miktarı artar. Tiramin baş ağrısını etkileyen bir aminoasittir. Bu yüzden eski kaşar, tütsülenmiş ve bekletilmiş tuzlu peynirler tüketilmemelidir.

İŞLENMİŞ ETLER: migren ağrıları dışında sağlık açısından da çok önermediğimiz salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünlerine koruyucu olarak eklenen nitrit ve nitratlar kan damarlarını genişletip, migren ataklarını tetikleyebileceğini gösteren pek çok araştırma vardır.

TURUNÇGİLLER: portakal, mandalina, greyfurt ve limon asitli meyveler olduklarından migren ataklarını tetikleyen besinler arasında gösteriliyor. Migren şikayetlerini azaltmak için bu meyveleri fazla tüketmemelisiniz.

MUZ: tiramin; kan damarlarını genişletip kan akışını hızlandıran ve yiyeceklerin içerisinde doğal olarak bulunan biyolojik bir amindir. Özellikle tiramine hassas olan kişiler muz tükettikleri zaman migren ağrılarını tetikleyebilir. Muzun kabuğuna yakın kısmındaki uzun lifler, muzun kendisinden 10 kat daha tiramin içerir.

KAHVE: kafein miktarı gerekenden fazla tüketildiği zaman bir süre sonra sizi rahatsız edecek baş ağrılarına sebep olabilir. Bu yüzden günlük 2-3 fincan kahveyi geçmemek şartıyla kafein baş ağrılarını azaltmada işe yarayabilir.

YAĞLI-BAHARATLI YİYECEKLER: yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketimi migren ataklarını tetikleyebiliyor. Kandaki yüksek yağ seviyeleri prostaglandin üretimine yol açmaktadır. Prostaglandinler, kan damarlarının genişlemesine yol açarak migren ve baş ağrılarının artmasına yol açabilir.

ALKOLLÜ İÇECEKLER: alkol tüketiminde sonra baş ağrısı problemini çoğu insan yaşamaktadır. Bunun sebebi alkolün beyne giden kan miktarını arttırması ve dehidrasyona sebep olmasıdır.

MONOSODYUMGLUTAMAT (MSG): soya sosu ve daha birçok gıdada yer alır. MSG genelde lezzet arttırıcı olarak kullanılır. MSG migrenli kişilerde çok fazla baş ağrılarına yol açtığı görülmüştür.

Migrende, atakları tetiklediği düşünülen besinlerden kaçınılması, dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve aşırı yorgunluktan kaçınma ile öğün atlamama gibi önlemlerin atakları azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Yalnızca beslenmeye dikkat etmek bile ağrılarda %30’luk bir azalma sağlayabilir. Migren ataklarının sayısını ve şiddetini tetiklediği bilinen besinlerden uzak durmak, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ancak bu besinler her hasta için aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle hastanın vücudunu iyi tanıması ve ağrılarını artıran besinleri belirleyerek ona göre önlem alması gerekir.

Yorum Yaz