matesis
helpyetim

Neslimizin önündeki tuzak Mezuniyet BALOLARI

Neslimizin önündeki tuzak Mezuniyet BALOLARI

 

Ey iman edenler, kendinizi ve ehlinizi (ailenizi, neslinizi ve emriniz altındaki kimseleri) ateşten koruyun… (Ayet, Tahrim 6)

“Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Hadis, Tirmizî Birr 33)

 

Edep bir tâc imiş nûr-i Hudâ’dan,

Giy ol tâcı emîn ol her belâdan. (Mevlana)

 

Okulların kapanmasıyla birlikte mezuniyet balosu, veda partileri ismi altında sergilenen nahoş görüntüler, geleceğimiz olan gençlerimizin ahlaki yozlaşmasına ve fıtratlarında onarılması zor tahribatlara yol açtığına şahit olmaktayız.

Önceleri üniversite sonra lise ve şimdide ortaokullara kadar inen mezuniyet balolarında her geçen gün seviye düşmekte;bira, alkol, çıplaklık,karşı cinse sarılıp dans etme gibi gençlerimiz için kötülüklere ilk basamak teşkil edecekbir tuzak haline dönüşmüştür.

Çocuk yaşta körpecik yavrularımızın büyükler gibi makyaj yapıp açılıp saçılarak, bir manken gibi vücutlarını teşhir ederek arzı endam etmeleri, karşı cinsle sarılarak kucak kucağa dans etmeleri ve yer yer (bira) alkol almaları bu yavrularımızın geleceği açısından büyük tehlike teşkil etmektedir.

Kiralanan salonlar, gerçekleştirilen organizasyonlara ait giderler, mezuniyet günü elbiseleri, ayakkabı, cübbe ve keplerle sergilenen gösteriş ve israf ciddi rakamlara ulaşmakta,bu programlara katılamayan öğrencilerin boynu bükük kalmaktadır. Nitekim bu iş o kadar çığırından çıktı ki, bir anne bir yardım kuruluşumuza gelir ve şöyle bir talepte bulunur “çocuğumun mezuniyet töreni var bu törende giyeceği ayakkabı ve elbiseleri alamıyoruz çocuğum arkadaşları arasında mahcup olmasını istemiyorum lütfen bize yardım edin.”

Bir çocuk olur olmaz şeyleri yapmak isteyebilir, ateşin rengine kanıpelini sobaya yapıştırmak,çaydanlığın,bıçağın cazibesine kapılıp eline almak isteyebilir,Amaebeveynlerolarak çocuklarımızın ağlamasına aldırış etmeden onları kesin bir şekilde engelleriz, bunun sebebi kendilerine gelecek zararların farkında olmamalarıdır.

İşte gençlerimizde hayatlarının baharındagençliğin verdiği coşku ile tıpkı çocuklar gibi hangi tehlikeye düşeceklerini düşünmeden hareket etmek isteyebilirler. Bu aşamada veli, eğitimci, aydın ve yöneticiler olarak bize düşen gençlerimize doğru bir rehberlik edip iyi, faydalı ve meşru isteklerini desteklemek kötü, zararlı ve gayri meşru isteklerini de makul ve güzel bir şekilde engellemek. Bu, özgürlüğün kısıtlanması değil bilakis yukarıda ifade edildiği gibi yapılması gerekenin yapılmasıdır.

Bu tür etkinliklerde görev alan, eğitimci, kamu görevlileri ve bunlara göz yuman ebeveynler bunca yıllık eğitimden sonra gençlerimizin temiz fıtratlarında yaptıkları tahribat ile onları manen ‘öğüttükleri’nin farkındalar mı acaba?

Elbette içeriği meşru bir şekilde doldurmak şartıyla mezuniyet törenleri yapılabilir. Bu çerçevede yemek ziyafeti, şiir, fıkra, skeç, unutulmayan hatıraların dile getirilmesi, öğrencilerin yeteneklerini sergilemesi, hatıra fotoğraf çekimi, müzik etkinlikleri ve kız erkek ayrı olmak üzere oynamaları, eğlenmeleri vb. daha nice meşru etkinlikler yapılabilir.

Yeri gelmişken şu üzücü durumu da dile getireyim. Ne zaman ki ahlak, edep, terbiye, mahremiyet, ayıp, günah gibi konularda bir hatırlatma yapılsa maalesef hemen birileri“ahlaksızlık bekçileriymiş”“size ne kardeşim, ahlak bekçisi misiniz” diyerek ortaya atılırlar.

Bu insanlar için edep, terbiye, mahremiyet ve namus gibi kavramlar bir önem taşımayabilir, lütfen bu değerleri önemsemeyenler üzerine almasınlar. Bizim çağrımız Müslüman olan ve bu değerlere önem verenleredir.

Neslimizin geleceğini önemseyen sorumluluk sahibi etkili ve yetkili olan herkesi; gençlerimize sahip çıkmaya zarar görecekleri ortam ve etkinliklerden onları korumaya, faydalı ve olumlu ortam ve etkinlikler içinde onlara destek vermeye ediyorum.

Unutmayalım ki,

Şehri imâr ederken nesli ihyâ etmeyi ihmal ederseniz,

ihmâl ettiğiniz nesil imâr ettiğiniz şehri tahrip eder... (Turgut Cansever)

 

Vesselam.

Editör: Beşir Şavur

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
09.06.2024 / 12:00

Güzel bir noktaya değinilmiş, kaleminize sağlık

Image
Ziyaretçi
07.06.2024 / 00:29

yaktığın oksijene yazık

Image
Ziyaretçi
07.06.2024 / 00:29

Yaktığın oksijene yazık

Yorum Yaz