Turizmde yüzler gülüyor

Turizmde yüzler gülüyor

Sahip olduğu tarihi ve mimari güzellikleri ile geçen yıl 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Mardin'de yüzler gülüyor. Kış aylarında bile tarihi kentteki otellerin doluluk oranı yüzde 60'ın üzerine çıkarken 2023 yılı hedefi ise 5 milyon ziyaretçiye çıkarıldı.
Mardin'de, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla büyük artış kaydedildi. Camileri, medreseleri, kiliseleri, dar sokakları ve taşın ilmek ilmek işlendiği ta konaklarıyla son yılların cazibe merkezi haline gelen tarihi kent 2022 yılında 75 bini yabancı olmak üzere 850 bini kişiyi konakladı. Günü birlik ziyaretlerle birlikte Mardin, üç milyon kişiyi ağırladı.
Mardin valiliği, büyükşehir belediyesi ve sektör temsilcileri, turizmi canlandırmak ve yeni rotalar eklemek için farklı projelere imza atarken Mardin'deki turizmciler de yeni sezon hazırlıklarına başladı.
Huzur ve Güven Ortamı etkiledi
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de aday olan Mardin, turizmin gözde mekânları arasında yerini alırken, bir zamanlar kapatılan otellerin yerine de artık yenileri açılıyor. İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla turistler için çekim merkezi olan Mardin’de, terör operasyonlarından sonra huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla konaklayan turist sayısında büyük artış kaydedildi.
Asırlık konakları, kervansarayları, camileri, medreseleri, manastırları ve kiliseleri ile açık hava müzesi görünümündeki kentte bu yıl yaşanan turizm hareketliliği turizmcileri de sevindirdi. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, 2023 yılında 1 milyonu konaklamalı olmak üzere hedeflerinin tarihi kentte 5 milyon turist sayısı olduğunu söyledi.
850 bini konaklamalı olmak üzere 2022 yılında 3 milyon turisti ağırlayan Mardin, 2023 yılında Türkiye'nin yüzüncü yılında Türkiye'nin yanında Mardin'in de turizm konusunda atağa kalkması bekleniyor.
2023 yılında hedeflerinin 1 milyon konaklamayı geçmek olduğunu belirten Mardin Turizm Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, "Mardin son zamanlarda yıldızı parlayan ve kültürü, inancı ile gündemde olan bir kent. 2023'te ise 1 milyon konaklamayı aşacağımızı hissediyoruz. 2023'de Türkiye gibi Mardin de şahlanmış olacak. Mardin kenti bütünüyle bu sayıda turist ağırlamaya hazırdır" dedi.
En çok Güney Koreli Turistler ilgi gösteriyor
Turist yoğunlu Mardin Havalimanı istatistiklerine de yansıdı. Daha önce haftada iki üç uçağın sefer yaptığı havalimanındaki uçak trafiğine İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra İzmir ve Antalya seferleri ile birlikte günde ortalama 3-4 seferi geçti. 2022 yılında 599 bin 435 kişinin havalimanını kullanarak geldiği Mardin'de tarih turizmine meraklı Güney Kore başta olmak üzere uzak doğu ülkelerinde gelen yapancı turistler en çok ziyaret edenler oldu.
En fazla ilgi tarihi yerlere
Mardin’de konaklayan turistler, Mardin Kalesi ve taş mimarili konaklarının yanı sıra inanç turizmi kapsamında en çok Hz. Muhammed’in ayak izinin bulunduğu Sitti Radviye Medresesi, Sakal-ı Şerif’in bulunduğu Ulu Cami, Zinciriye ve Kasımiye Medreselerini geziyor. Turistler ayrıca Hıristiyan dinine mensup Süryanilerin kutsal kabul ettiği Turabdin Dağı’ndaki Mor Gabriel Manastırı ile Meryem Ana Kilisesi, Kırklar Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Dimet Manastırı ve Yezidilerin Midyat köylerindeki tapınakları ziyaret ederek tarihe yolculuk yapıyor.
Turizm yatırımları artıyor
Mardin'in ilk butik otel sahibi ve Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı olan Sabahattin Evrensel de her yıl yeni otellerin kentte hizmete girdiğini kaydederek, 2023 yılında turizmden beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi. Turizm yatırımcılarının şehre ilgi duyduğunu vurgulayan Evrensel, " Tarihi kent kabuğunu kırdı. Sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Turizm yatırımları için Türkiye'nin diğer illerindeki yatırımcılarımız Mardin'e ilgi duyuyor. Bugüne kadar ilimize yatırım yapmak isteyen 100’un üzerinde iş insanı var. Biz de kendilerine destek veriyoruz. Mardin gibi geleceğini turizmde arayan kent için yatak sayımız çok düşük. Bu sayının hızla yükseltilmesi gerekiyor. Yılbaşı, bayram gibi özel günlerde otellerde yer bulmakta ciddi sıkıntı yaşanıyor. Mardin’de turizme yatırım yapanlar çok kısa sürede meyvelerini alacaktır."dedi.

Yorum Yaz