tatlidede

Yarım Kalan Bir Hayat: Cumana Şeyhmus / ŞAM -3

Yarım Kalan Bir Hayat: Cumana Şeyhmus / ŞAM -3

Cumana Şeyhmus hikayesinin yazı serisinin üçüncü bölümü...

Kardeşlerim için süren tereddütlerimiz, aklımıza gelen her türlü önlemi aldırıyordu bize.

Kardeşlerimi bu işin uzağında tutma çabalarımız sürerken etrafımızı saran çember de her geçen gün biraz daha daralmıştı.

Çatışmalar, yaşamakta olduğumuz mahalleye de ulaşmıştı. Oturduğumuz mahallenin sakinleri, büyük oranda Aleviydi.

Komşumuz olan bir diğer mahallede de Sünniler çoğunluktaydı. Mahallelerin bu durumunu biliyorduk ve bundan dolayı da tedirginliğimiz vardı zaten.

İşte bu tedirginliğimizi haklı kılarcasına iki mahalle arasında çatışmalar başlayınca, korktuğumuzun başımıza geldiğini anlamış ve asla onaylamadığımız bir ateşin tam ortasında kalıvermiştik. Şam’ın merkezine yirmi dakika uzaklıkta olan ve Berzebeled ismiyle anılan semtimizde başlayan çatışmalar gün geçtikçe artıyordu.

Esed güçleri ile Özgür Suriye Ordusu’nun arasında geçen çatışmalarla ateş topuna dönen semtte, can güvenliği adına hiçbir şey kalmamıştı. Her an serseri bir kurşuna hedef olabilirdik. Ama korkunun ecele faydası yoktu. Hayat devam ediyordu ama okulumuza, işimize gidemez olmuştuk artık.


Doğup büyüdüğümüz kentten ayrılma fikri ilk olarak annemde belirmişti. Babam devlet memurluğundan emekliydi. Onu Şam’a bağlayan bizlerdik. Söz konusu olan şey erkek kardeşlerimin hayatı olunca da annemin fikrini hep birlikte onayladık.

Dedem ve amcamlar Debesiye’de yaşıyorlardı ve bizler için en güvenli yer de orasıydı. İlk olarak askerliğini henüz yapmamış olan kardeşime abimin kimliğini uydurduk.

Babam bu kardeşimi yanına alarak Derbesiye’nin yolunu tuttu ve kardeşimi dedemlere bıraktıktan sonra abimin kimliğiyle beraber geri döndü.

Kimliğini kardeşime uydurduğumuz abim ise babam dönene kadar eve kapanıp dışarı çıkmadı.

Cumana Şeyhmus hikayesinin yazı serisinin devamı gelecek...

 

Editör: Aydın

Yorum Yaz