Yaz Aylarında Doğru Beslenmenin Püf Noktaları

Yaz Aylarında Doğru Beslenmenin Püf Noktaları

Su içmek için susamayı beklemeyin

Çok sıcak havalarda terlemeyle artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı oldukça önemli. Su tüketimi vücutta oluşan toksinlerin atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması, sağlıklı bir metabolizma için önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, her gün en az 2-2,5 litre su içmek gerekiyor. Suyu aromalandırmak için içine limon dilimleri, salatalık, nane veya çilek ekleyerek su tüketimini destekleyebilirsiniz. Suyunuzu cam bir şişede yanınızda taşıyarak, gün sonunda ne kadar su içtiğinizi kontrol edebilirsiniz. Süt, ayran, kefir, cacık ve meyve suyu içerek de sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Su içeriği yüksek besinleri tüketin

Suyun yanı sıra özellikle su içeriği yüksek besinleri tüketmeyi tercih ederseniz, hem sıvı ihtiyacınız karşılanmış olur, hem de vücudunuz için gerekli olan besin ögelerini yeterli düzeyde almış olursunuz. Sebzelerin yapısında doğal olarak genellikle %90-96 su bulunurken, meyveler yaklaşık %80-90 arasında su içeriğine sahiptir. Tercihlerinizi taze sebze ve meyveler, fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar ile süt ve ürünleri gibi zengin besinlerden yana kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ara öğünler yapın
Sıcak havalarda çoğu zaman öğün sayısı düştüğü için normalden fazla miktarda besin tüketimi de olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için sağlıklı ve doyurucu ara öğünlere yer vermek gerekiyor. Çiğ badem ve sütlü soğuk kahve, yoğurt ve meyve, karpuz ve peynir, yulaf ve süt gibi pratik ve doyurucu ara öğünlerle gün boyu enerjinizi koruyabilirsiniz.

Sıcak, baharatlı, kızarmış ve aşırı tuzlu yiyecekleri tüketmeyin.

Çok fazla kırmızı et yemeyin.

Sebzeli sandviçler, soğuk çorbalar, az yağlı süt ürünleri , meyve salataları, ızgara balık, salata vb. tercih edin.

Hafif, besleyici ve yağsız öğünler tüketin.

Taze meyve alımını arttırın.

Bal, pekmez gibi şekerli besinleri tüketmekten kaçının.

Tatlı için taze meyve, dondurma ve sorbeleri tercih edebilirsiniz.

Porsiyon kontrolüne dikkat edin.

Bol yeşillik tüketin.

Hazır salata soslarından kaçının.

Karbonhidrat alımını azaltıp, protein alımını arttırın.

Editör: Aydın

Yorum Yaz