tatlidede

Yeşertelim

Yeşertelim

Eğer beni kendinde bir parça görüyor isen ve benim sendeki parçanın ayrılmaz bir parça veya ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan buna çok mutlu olurum.

Beraber geldiğimiz yolların çoğunda derviş gibi bir tek sırtımızdaki heybemiz, üzerimizdeki entarimiz ve bize yaşama karşılık gelen heybedeki bilincimiz olduğunu unutmadığın anlamına gelmektedir.

Belki kötü süreçlerin kötü şartlarında gerildik veya bir an olsun karanlık esintilerin çarptığı yüzler olduk ama inanıyorum ki bu işin sonucunda yaşamdaki başarımız kadar mutlu olacağımız ortada.

Yalnız yaşamayı sevmeyen insanlık sende kendini bir parça bile olsa yeşertmiş ise vardığımız sonuçların aynı ve eşit olacağı hususu senin görmen gerekiyor.


Bu kadarını başardıysak bundan sonrasını da başarabiliriz ama yeter ki bilincin vebası olan ayrılık rüzgârlarına ve fitnede yitirilecek emeklerin ve sonucun ne olacağı tabloyu görmendir.

Kim neyi görmek ister ise onu görür ya bizim yalnızlık zamanlarımızın vazgeçilmezi baktıklarımızı yeşilliler içinde görmeyi başarabilirsek hala umut vardır ve yeşillik umut demek çalışan bir canlığının dışa vurmu olan bir renk demek.

Baktığımızda yeşilliğin içindekileri de görelim dediğimde bir canlı var ise onu görmemezlik edemeyiz ve yeşil görmeyi becerebilirsek, yeşillik canlılık demek ve canlılıkta hala umut vardır demektir, gerisi mi? Gerisi lafügüzaf olur yani nüans veya ayrıntı olur.

Hani dervişliğimizden kalma beklenti ve ereklerimizin düzeyi var olan herkesin vardığı duraklarda ev yapıp oralarda barınak olarak yanımıza sığınacaklara ev olacaktık ya işte o dervişvari istek gerçekleşmiş olur.
Olumsuzu görmek veya olumsuzda takılı, duvara asılı bir heybeye girip ayakları yerden kesmek kimseye yarar olmadığı gibi senin asılı durumdan kurtulmanda birilerinin insafına kalacaktır.

Evlerimizin şen olduğu, ilişkilerimizin şen olduğu ortamlarda her şeyi başarmak mümkün hale gelebilir ve kurulukta veya olumsuzlukta herhangi bir yaşam ümidi veya bir yaşam belirtisi olmaz veya yaşayamaz
Kurumuş yerler veya olumsuzluğa endeksli yerler var ise gel yine beraber aynı yerleri baştan yeşertelim ve içinde gezecek olan yeni kuşak âşıkların yuvası haline getirelim.

Bunun içinde çıkardan uzak doğal halimizin kendi temelleri üzerindeki ortamı yakalamak gerekiyor, herkesin çıkarlarının devler savaşındaki ortamlardan esintiler estirerek günümüz yaşama uyarlanacak hiçbir gerçekliği olmadığını bilmek gerekir.

Bakış tarzımızın yaşam ile toplum ile, yaşadığımız dönem ile barışık olduğunu gördüğümüzde veya böyle bir başarı elde ettiğimizde dünya neden yeşilliklere dönmesin ki?

Editör: Aydın

Yorum Yaz