tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Yollarımız hep açık kalsın

Yollarımız hep açık kalsın

ALtı yıl öncesiydi, evimizde bile kendimizi güvende hissetmekte zorlandığımız zor bir dönem idi. Yanıbaşımızdaki sınır komşumuz Suriye'deki iç çatışmalarda Ayn-ıl Arap olarak bilinen (Kobani)deki olaylar bahane edilerek, Doğu ve güneydoğu'da insanların sokağa çıkmaya davet edildikleri, Yağmaların, sokak olaylarının başlatıldığı ve adına "başkaldırma" tanımı koyulan o zor günlerde sizin, bizim, hepimizin sakalları - bıyıkları yeni terlemiş genç çocuklarımızın bulunduğu Peygamber Ocağı olarak tanımladığımız askeri biriklerin, polis karakollarının ve devlet kurumlarının bombalı araçlarla hedef alındığı o zor dönemde devlet erki haklı olarak aldığı güvenlik tedbirleri vardı. O tedbirler, Bölgenin hemen her yerinde askeri birliklerin, polis merkezlerin ve devletin bürokratlarının memurlarının görev yaptığı hemen hemen bütün strateşik noktaları kapsamıştı. Haliyle de zaten zahmetli olan sosyal yaşam gündelik yaşamı da içinden çıkılmaz bir hale getirmişti.

Neden ve niçinlerin tartışmalarına girmeden bizzati halkın yaşamını sınırlayan bu uygulamayı almayı devleti mecbur bırakanlarla devlet güçlü erkleriyle mücadelesini verdi ve gereğini yaptı. Yaptı yapmasına ama İnsanlarımın yaşamını zorlaştıran bu uygulamalar bugünlere kadar geldi. Bölgemizin geneline yayılan huzur ortamı çok şükür tesis edildi. Mardin'de, Nusaybin'de Kızıltepe'de, Derik'te ve dahası bütün yerleşim yerlerimizde tesis edilen huzurun da etkisiyle insanlarımızın yaşamını zorlaştıran bu tedbirler kademi bir şekilde kaldırılıyor.

Kızıltepe Ceylanpınar yol kavşağı, Kızıltepe Nusaybin yolunun tek şerite indirilmesi, Derik ilçe girişindeki tek şerit uygulaması ve nihayetinde dün Mazıdağı'nda ilçe merkezinde 6 yıla aşkın süredir araç geçişlerine kapalı tutulan ana yol, yeniden araç geçişlerine açıldı. Yolun açılmasının sevinci ilçe halkının hemen hemen her bireyinde mutluluğa vesile olmuştu. Bu sevinç haliyle bize de yansıdı. Yaptığımız haberlerin altına iyi dileklerini, teşekkürlerini iletenler tutun da vesile olanlara hayır dualarını sıralayanlara kadar ne de büyük bir mutluluğa vesile olduğunu görmek haliyle bizlerin de mutlu olmasına vesile oldu. Yolların yeniden açılmasına vesile olan bütün yetkilileri, katkısı bulunan bütün idarecilerimizi gönülden kutluyoruz. 

Ve nihayet, dilerim ki bir daha bölgemiz böylesi nahoş olaylarla karşı karşıya kalmaz, güvenlik amacıyla hiçbir yolumuz kapatılmak zorunda bırakılmaz. Yollarımız hep açık kalsın. Huzur içerisinde hepimiz bir ve beraber bir şekilde yaşarız. Bu cennet vatanın her karış toprağının pahabiçilmez zenginliğimiz olduğunu asla ama asla unutmayalım!  

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz