Köy Güvenlik Korucusu Nasıl Olunur? Güvenlik Köy Korucusu Başvuru Şartları Neler? 2022 Korucu Maaşı Ne Kadar, Kıdemlere Göre Maaşları

Köy korucusu idari olarak mülki amirlerine, mesleki olarak ise Jandarma Komutanlıklarına bağlıdır. Güvenlik Korucusu olmak isteyenler valiliğe veya kaymakamlığa başvuruyorlar. Güvenlik korucusu (köy korucusu) alımında daha önce babası veya kardeşi bu görevi yapanlar, öncelikli olarak tercih ediliyor.

İŞ İLANLARI

Köy Korucusu (Güvenlik Korucusu) Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Emniyet Mensuplarına , Silahlı Kuvvetlere birinci derece yardımda bulunan birimdir. Güvenlik (Köy) korucusu olmanın belirli şartları var. Silahlı olarak görev yapan köy korucuları ikamet ettikleri bölgelerden seçiliyor. Daha önce geçici köy korucusu olarak adlandırılan korucular yapılan düzenleme ile güvenlik korucusu olarak isimlendirilmeye başladı.

Köy halkının canına, ırzına, malına ve tasarruf emniyetine yönelik saldırıları önlemek, saldırıda bulunanları yakalamak ve suç delillerinin kaybolmamasını sağlayacak tedbirleri almak, görev alanında bulunan kamu ve özel kurumlara ait tesislere yönelik her türlü saldırıları önleyecek tedbirleri almak ve bu gibi tesislerin korunmasında, genel ve özel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak, tabii afetlerde verilecek görevleri yapmak, bağlı olduğu mülki amirce verilecek ve önleyici kolluk kapsamında olan diğer görevleri yapmak güvenlik korucularının görevleridir.

Korucu alımı için ilanlar belirli periyotlarla İçişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden yayınlanabiliyor.

Köy Korucuları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Güvenlik Korucuları 2019'da 2020 TL maaş alıyordu. 2020 yılında Güvenlik Korucularının maaşı tazminatla birlikte 2 bin 243 TL oldu.

Güvenlik Korucuların Seçimi ve Görevlendirilmesi:

Güvenlik Korucusu olarak görevlendirilmek isteyenlerce yapılan müracaatlar, valilik veya kaymakamlıklar tarafından Geçici Köy Korucuları Yönetmeliği ve Yönergesi esaslarına göre incelenmekte, Güvenlik Korucusu olarak görevlendirilmesi uygun değerlendirilenler İl Valisinin onayı ile ikamet ettikleri köy veya yerleşimlerde görevlendirilmektedir.

Gönüllü Güvenlik Korucularına (GGK), Güvenlik Korucularından terörle mücadelede şehit veya çalışamayacak derecede malul olanların, eceliyle vefat edenlerin ve hizmet süresini tamamlayarak görevlerinden ayrılanların çocuklarından birine veya çocukları yoksa kardeşlerinden birine Güvenlik Korucusu alımında öncelik verilebilmektedir.

Göreve yeni alınan Güvenlik Korucularına, başlangıçta iki haftalık temel eğitim, her altı ayda bir en az iki günlük hizmet içi eğitim yaptırılmaktadır.

Köy Korucusu Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

- T.C. vatandaşı olmak

- Türkçe okur-yazar olmak

- Askerliğini yapmış olmak 22 yaşından küçük 60 yaşından büyük olmamak

- Kamu haklarından mahrum bulunmamak

- Bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak

- Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karışmamış olmak İyi huylu tanınmış bulunmak ve herkesle kavga çıkarmamak

- Sarhoşluk gibi huysuzluklara sahip olmamak

- Görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmak

- Görevini yapmasına engel olacak vücut veya akıl hastalığı veyahut vücut sakatlığı ile özürlü bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.

- Güvenlik Korucuları açılacak eğitim programlarına katılmak zorundadır.

YORUMLAR

 • 5 yıldır gönüllü koruyucuyum yeter bizide görün sayın bakanım Erzurum Şenkaya

  Gonullu

  Ben Derik Mardin subasi köyünden bende güvenlik koy korucusu olmak istiyorum babam ve amcam koy kuruculugundan emekli oldu bende yapmak istiyorum

  Koruyucu alımlar yok olsada seçime yakın olur arkadaşlar 4 yıldır gönüllü koruyucu tüm beni bile almadinlar

  Ben güvenlik kurucusu olamak istiyorum 5 seferdir yaptığıM başvurular hiç birI onay lanmadı

  Bu korucu maaşlarıyla ilgili yayınladığınız proramı kaldırın lütfen. Korucu maaşi 2825 tl deyil 2610tldir
  Ve evli bekar çoluk çocuklu aynı maaşı alıyor böyle çocuk farkı falan verilmiyor malesef

  • Boyle yalan olmaz maaşımız 2617 tldır nerde 3000 nerde 4000 boyle olmaz

   • Yapmayın gözünü seveyim. Burada günde 12 saat çalışan gariban 4.250 TL alıyor. Siz PKK li terörist mi kovalıyorsunuz? Her gün PKK ile mi çatışıyorsunuz ki 3-4 binlere burun kıvırıyorsunuz. Hemen hemen hepiniz yattiginiz yerden bu maaşlari alıyorsunuz.

  Korucu alımları nezaman başlayacak yeter beklediğimiz Elazığ iline alım bekliyoruz

  Malatya Battalgazi ye alım ne zaman baçlıyacak lütfen sesimizi duyun sayın bakanım

  Kilis için korucu alımı bekliyoruz gelmedi 3yili geçti neden alım yapilmoyor acaba. Sinirsa sınıra sıfır roket saldırılarına maruz kalan biz Suriyelilerin yükünü taşıyan biz işsizlik sıkıntısı en çok çeken biz neden Kilis,e önem verilmiyor.

  Ben sabah ötünç mardin derik pirinçli malesinde olmak istiyoru

  Hakkâri yuksekova

  Sur sapanca köyü d.bakır kurucu alımı köy gençleri kurucu olmak istiyor

Yorum Ekle