Mardin'den Muş'a talandan kaçtılar; 11 Köyün sahibi oldular

Kızıltepe’nin Xirbêbelek’ten (Sarıca) 150 yıl önce Muş’un Varto ilçesine koçer olarak gidip oraya yerleşen ‘Mala Haci Cevher’ler, 11 köyün sahibi oldular.
  • 15.11.2022 12:46
Mardin'den Muş'a talandan kaçtılar; 11 Köyün sahibi oldular

Bir koçer hikayesi… Xirbêlek’ten, Hebîba’ya...

Kızıltepe’nin Xirbêbelek’ten (Sarıca) 150 yıl önce Muş’un varto ilçesine koçer olarak gidip oraya yerleşen ‘Mala Haci Cevher’ler, TRT Kurdi’nin Çiya u Şivan (Dağ ve Çoban) programına konu oldular.. Varto’nın Hebîba köyünde çekilen program, Xirbêlek’te de büyük ilgi gördü. Çiya u Şivan’in 7. Bölüm TRT Kurdi’nin Youtube kanalında binlerce izleme aldı.

Xirbêbelek köyünden ‘Mala Haci Cevher’ ailesinden işadamı Şükrü Cevheroğlu, köyün yaşlılarının bildiği bir gerçeği program sayesinde herkesin öğrenmeye vesile olduğu için kıymetli bir çalışma olduğunu söyledi.
Ailenin kanaat önderi olan Hüseyin Urtekin, ailelerinin aslen seyyid olduğunu, Mardin bölgesinde Kikan aşiretini talanlardan koruduklarını, koçer olarak gittikleri Varto bölgesinde kahramanlıkları sayesinde orada da 11 köye sahip olduklarını söyledi.

TRT Kurdi’den, Çiya u Şivan belgesel programının yönetmeni Abdullah Öztürk, çobanların hayatını konu eden bütün programların ilgi gördüğünü ifade ederek şunları söyledi:
“Şerefdin dağı bitki örtüsü ve yaylaları ile muhteşem bir coğrafyadır. Özellikle fotoğrafçıların oraya yapacakları fotoğraf turları ile iyi malzeme çıkaracağını düşünüyorum. Yüzlerce yıl süren atlı ‘berivan’ların süt sağma yolculuğu görülmeye değer.”

Belgesel programın linki

Yorum Yaz