matesis
dedas

Süryaniler Uluslararası Sempozyumda masaya yatırılıyor

Mardin'in Midyat İlçesinde, Süryanilerin en önemli yerleşim yeri olan Turabdin'e ilişkin Şırnak Üniversitesi ev sahipliğinde bir sempozyum düzenlendi.
  • 05.05.2023 11:01
Süryaniler Uluslararası Sempozyumda masaya yatırılıyor
Sempozyumun açılışına, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Süryani Turabdin ve Mor Gabriel Metropoliti Samuel Aktaş, akademisyenler, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

TRT KURDİ

Açılış konuşmalarının ardından, Süryani müziği kısa bir dinleti sunarken, 5 bin yıllık Aramice yazısının yakma sanatı ile tahtalara yazılması gösterildi.

Ayrıca yöresel yiyecekler üzüm ürünleri sergilendi ve misafirlere ikram edildi. Sempozyumda 49 yerli ve yurt dışından akademisyen sunum yapacak. oturumlarda Turabdin bölgesinde Süryani Kimliği ve Nusaybin, Süryani Kültürü ve Günümüz, Süryaniler ve Bölgede yaşamış olan dini ve etnik gruplar, Hıristiyanlık öncesi Turabdin bölgesi, Müslümanlarla Süryani ilişkileri ve inanç turizmi, Avrupalı akademisyenler açısından Süryaniler, Süryanilerde felsefe, ve sosoyo kültürel hayat, Organize edilen ilk sempozyum olan 1. Uluslararası Turabdin Sempozyumu, 1-6 Mayıs 2023 tarihlerinde Midyat ve Şırnak’ta düzenlenecek.

Yurtdışından birçok akademisyen ve bilim insanının katılacağı ve Şırnak Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen sempozyumun partnerleri arasında Freie Universität Berlin, Universidad de Salamanca ve Landeszentrale für politische Bildung Hamburg gibi saygın üniversiteler ve kurumlar bulunuyor.

SEMPOZYUMUN AMACI

1. Uluslararası Turabdin Sempozyumu ile bilim insanlarının çalışmalarına, sempozyumda oluşacak etkileşimlerle üst düzeyde katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Geniş bir yelpazede Turabdin Bölgesi’nin tarihi, kültürü, dilleri, arkeolojisi, sosyal yaşamı ve dinleri gibi birçok bilimsel konuyu kapsayan uluslararası bir sempozyum düzenleyerek üniversiteler ve ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak; yabancı akademisyenlerin dikkatini bu coğrafyaya çekmek suretiyle yeni çalışmaların yapılmasına katkıda bulunmak nihai amacı teşkil etmektedir.

HALİS NAYIFOĞLU

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz