Kur korumalı TL hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısından sonra ekonomiye yönelik açıkladığı dövize endeksli mevduat kararı hem piyasalarda hem de toplumda artan belirsizliği azaltmak için doğru bir adım atıldı ve toplumda
baya destek gördü.

Kısa ve orta vadede bu olumsuz havayı gidermek için isabetli bir çıkış oldu.
1.75 milyar dolar bir gecede satıldı. Türk lirası değer kazancı yüzde 40 yakın oldu.Uzun vadede etkileri neler olur bilemem tartışılır.
Siyasi olarak sevin veya sevmeyin, Erdoğan'ın ekonomi çıkışının herkes tarafından desteklenmesi gerektiği düşünüyorum.
Bir süredir sürekli döviz kuru yükseliyor diye psikolojiler altüst oldu.20 Aralık 2021 Pazartesi gecesi sayın Erdoğan'ın açıklamalarından sonra bu sefer Döviz kurun düşmesini takip etmeye başladık.kurun düşmesiyle beraber iktidarın elinde birçok argümanların olduğunu gösterdi.Yeter ki bu imkanı yeri ve zamanın da kullanmayı bilsin.
Bunu da Sayın Erdoğan  gösterdi ki ''ben bitti demeden bitmez'' dercesine.
Yapılan açıklamalara uygun düzenlemeleri hayata geçirip,oluşan güven ortamını kalıcı hale getirmektır. Bu tür adımların atılması çok önemli.

 Erdoğan’ın, “İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan *vatandaşımıza ödenecek” açıklaması kurlardaki belirsiz yükselişi tersine çevirmesini başardı.

kur'daki belirsizlik sorunu çözüldü

- En çok şikâyet edilen konuların başında gelen ekonominin önündeki belirsizlikler çözüldü.
- Dövizdeki belirsiz yükselişin aksine ,düşüş trendinin gerçekleşmesi
- Hükümetin yeni ekonomik modeline sahiplenmesi ve piyasaya güven vermesi
- Ekonomi yönetiminin de herşeye hakim, kararlı ve hazırlıklı olduğunu göstermesi,


Hükümettin attığı adımlarla güven iklimi oluşturulurken, piyasaların ve milletimizin de morale ihtiyacıları vardır.Bu aşamada en büyük diğer sorunların başında da büyük market zincirleri geliyor.Şimdi sıra zamanı marketlerde onlarda ellerini taşın altına koyması gerekiyor.Nasıl ki döviz kuru yükselirken, etiketleri saatler içerisinde değiştirdiklerinde döviz kuru inince de MİLLET'imizin morallerin yerine gelmesi için, fiyat indirimine gitmesinin tam zamanı büyük market zincirlerimizden biran önce fiyat indirimi konusunda adım atmalarını bekliyoruz.

Bu Aziz millet zor zamanlarda kimin elini taşın altına koyduğunu ve kimin koymadığını hiçbir zaman UNUTMAYACAK.

Rıdvan Aydemir

1990 tarihinde Mardin Kızıltepe ilçesinde doğmuştur. Kızıltepe lisesini bitirdikten sonra İstanbul da sağlık yönetimini alanında öğrenim gördü. İkinci üniversite olarakta işletme fakültesinden mezun

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle