Sadece Güney Amerika’da üretildiği sanılan Mardin’in Kara Nohutu Coğrafi İşaret Tescili

Güney Amerika'dan ithal edilen ancak ülkemizde Mardin'in yüksek kesimlerinde dağlarda keşfedilen vitamin deposu olan Kara Nohut Coğrafi İşaret Tescili aldı. Yüksek protein ve lif içeren kara nohut aynı zaman Potasyum, E, C ve K vitaminlerini barındırıyor.
  • 18.09.2023 18:46
Sadece Güney Amerika’da üretildiği sanılan Mardin’in Kara Nohutu Coğrafi İşaret Tescili

Mardin'in tarihi Anıtlı köyünde yetişen 1100 yıllık tarihi bulunan Kara nohut Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretli ürünü olarak tescillendi.
2 bin yıllık tarihi geçmişi olan Anıtlı köyünde yetişen Kara nohut için yapılan başvuru sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaret belgesiyle tescillenmesi ardından Anıtlı köyü bir kez daha dünya gündemine geldi.
Anıtlı Kara Nohutu da (Cicer arietinum var. Kala chana) türünün yerel olarak bölgeye uyum sağlamış, bölge yaşayanlarının belirttiğine göre yaklaşık 1100 yıllık geçmişi olan ata tohumlarından elde edildiği ifade edildi.

Kara nohut M.Ö 4. ve 5. yüzyıllara kadar uzanıyor

Dünyada ilk nohut 7500 yıl önce evcilleştirildiği (kültüre edildiği) bölgenin Güneydoğu Anadolu olduğu biliniyor. Bu nedenle birçok araştırıcı nohuttan bahsederken, Anadolu Nohutu diye söyleniyor. Dünya nohut üretiminde 2022 yılı verilerine göre Türkiye 482 bin hada ürettiği 475 bin ton ile 2. sırada yer aldı. Anıtlının da yer aldığı Mardin ili Türkiye nohut üretiminde önemli bir tarım bölgesidir. Anıtlı Kara Nohutun en önemli özelliği bulunduğu bölgenin kadim tarihinden geliyor. Kadim geçmiş M.Ö 4. ve 5. yüzyıllara kadar uzanıyor. Bölgenin Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği yer olması ve yörenin inançlarının birleştiği kutsal bir yer olması da insanlık için önemini bir o kadar artırdı. Aynı zamanda geçmişte İpek Yolu üzerindeki önemli ticaret merkezlerinden biri olması coğrafyanın önemini ortaya koymaktadır. Bugün halen bu etki devam etmekte olup, Süryanicede Hah olarak alan Anıtlı Köyü, Süryani Ortodoksların, Müslümanların, Yezidilerin ve Hıristiyan topluluklarının bir arada yaşadığı bir kültür beşiğidir. İlk Hıristiyan toplumlarının yaşadığı ve erken Bizans döneminden kalan Tur Abdin Kiliseleri ve Manastırları, bölgesinde yer alan Mor Sobo Katedrali, Meryem Ana Kilisesi, Deyrüzzaferân Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Abai Manastırı, Mor Loozor Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Kuryakos Kilisesi ve Mor İzozoel Kilisesi bu inanç merkezlerine güzel örneklerdir. Bu tarihi bölge 2021 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dâhil edilmiştir. 

 
 
Güney Amerika'dan ithal ediliyordu Mardin'de keşfedildi!
 

Omega 3 zengini bir ürün

Yabani bir nohut çeşidi olan siyah nohut ilk kez Mardin'in yüksek kesimlerinde keşfedildi.

Zengin antioksidan içeriğiyle vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor.

Yüksek protein ve lif barındıran bu bitkide insan vücudunun ihtiyacı olan demire de sahiptir.

Omega-3 ve Omega-6 kaynağı olan siyah nohutun kilosu 40 liradan ilk olarak ülkemizde satılıyor.

Çok iyi bir enerji kaynağı olan siyah nohuta aktarlardan da ulaşılabiliyor.

Yurt dışında da alıcı bulan siyah nohut daha fazla suda bekletilip daha fazla pişirilmesi gerekiyor.

Siyah Nohut

Siyah Nohut, dünya genelinde besin değerleri ve insan sağlığı açısından önemi fark edilmiş, genetiği korunmuş bir çeşit olup ve yaygın olarak tarımı yapılarak insan tüketimine sunulmuştur.

Siyah Nohut; Zengin Antioksidan içeriği ile beyaz nohutlardan tamamen farklıdır.

  • Yüksek protein,
  • Yüksek lif,
  • Yüksek demir,
  • B grubu vitaminler,
  • Potasyum, E, C ve K vitaminleri içerir.

İyi bir Omega-3, Omega-6 kaynağıdır.

Çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Siyah nohut zengin mineral ve vitaminler sayesinde insan beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Editör: Nezir Güneş

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
20.09.2023 / 14:38

Mardinin savur ilçesine bağlı tüm köylerinin dağlarında çok bol kendiliğinden yetişir .

Yorum Yaz