tatlidede

hafta sonu yerli ve yabancı turist yoğunluğu

Güneydoğuda turizmin gözdesi haline gelen Mardin'de turizm yoğunluğu yaşanıyor. Tarih, inanç ve kültür turizmi bağlamında her geçen ilginin arttığı tarihi şehir Mardin'de yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor.
  • 07.11.2021 15:37
hafta sonu yerli ve yabancı turist yoğunluğu

İstanbul'dan İzmir'den ve çeşitli batı şehirlerinden diziler ve filmlerden izledikleri Mardin'in otontik ve mistik yaşamını yerinde görmek, tarihi şehrin doğal havasını teneffüs etmek üzere gelen yerli turistlerin oluşturduğu yoğunluk şehrin sokaklarında dikkat çekiyor.

Özellikle haftasonu artan yoğunluğun dikkat çekici şehirde otellerdeki doluluk oranı da tuzim yatırımcılarının yüzünü güldürüyor.

Mardin'e gezmeye gelen Erdal Gür, 5 dilde söylenen Mardin türküsünü dinledikten sonra Mardin'e gezmeye geldiğini belirtti. Mardin'i çok sevdiğini söyleyen Erdal Gür, "İstanbul'dan geliyorum. Mardin'i gezmek için geldim. Bir arkadaşımın önerisiyle 4-5 dilde Mardin türküsünü dinledim. Çok sevdim çünkü Mardin Türk toplumu ve toprakları içerisinde din ve dil ayrımı aratmayan çok güzel kadim bir şehir. Mardinller, çok nazik ve güzler yüzlü pırlanta gibi insanlar. Yani kapıyı çaldığın zaman kimsin, nesin, nereden geldi diye sorgulamadan hos geldinizle birlikte çay ikram edip, yemek ısmarlayan insanlar" dedi.

Rus turistler Mardin'de sezonu açtı - Son Dakika Flaş Haberler


En güzel yanının da burada dinle ilgili bir şey olmadığını ifade eden Gür, "Türk, Kürt, Süryani ne bilim diğer ırklardandır hiç bir alakası yok. En güzel yanı Mezopotamya'nın ortasında gül gibi açmış bir memleket. Kahvesi, yemekleri, peyniriyle ve en güzeli de insanlığıyla harika bir yer. Yani çok tavsiye ederim. Buraya gelen kişide sadece kendi diniyle ilgili değil diğer dinleri ve kültürleri görmesini gönülden isterim. Iyi ki Türkiye'de doğmuşum ve iyi ki de Mardin'i görmüşüm" diye konuştu.

Şehirde haftasonunu geçirmek üzere gelen misafirlerin ilk geldiği nokta olan havalimanındaki yoğunluk Mardinlileri de sevindiriyor. Gelen misafirleri güleryüzlü bir şekilde karşılayan Mardinli vatandaşlar, kimi zaman gelen misafirleri kendi araçlarına alarak, şehre gezdirmeleri ise gelen misafirleri için ayrı bir farkındalık ve mutluluğa vesile oluyor. 

Mardin'e özgü şal bağlaması turistlerin ilgi odağı oldu - Mardin Haberleri

Filistin’den gelen Hala Abu Sharar, “Biz Türkiye'nin güneyini ziyaret etmek istedik. Bir tatil planı yaptım. Biz Hatay, Antep ve Urfa'ya gittik. Sonra Mardin'e geldim. Burayı çok beğendim. Stili çok güzel. Dükkan, kafe, çok merdiven var. Ama güzel şehir. Biz aslen Filistinliyiz. Ama 2 yıl önce Türkiye'ye geldim” dedi.“Mardin'in sokakları, bina ve taşları Kudüs'e çok benziyor”
Mardin’i beğendiğini söyleyen Abu Sharar, “Mardin'in çok eski bir tarihi var. Müslüman, Hristiyan, Süryani var. Ürdün ve Filistin gibi" diye konuştu.2 yıldır Türkiye'de olduğunu kaydeden Halid Abdurrahman, “Mardin'in insanları ve yemekleri çok güzel. Tarihi çok eski” şeklinde konuştu.

Mardin'de turizm rekoru kırıldı! - Son Haberler - Milliyet

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz