matesis
dedas

Kadın girişimciden Mardinli gençlere istihdam kapısı

Adıyamanlı kadın girişimci Emine Kardeş, Mardin'de kurduğu 'Ülkem İMG Çağrı Merkezi'nde 85'i kadın 100 gence iş imkanı sundu. Kardeş, yeni hizmete açılan işletmede yakın gelecekte istihdam edilecek genç sayısının 5 bine ulaştırılmasının hedeflendiğini söyledi.
  • 16.04.2024 14:59
Kadın girişimciden Mardinli gençlere istihdam kapısı

3 çocuk annesi 55 yaşındaki İş İnsanı Emine Kardeş, uzun yıllar Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tarım ve enerji üzerine yürüttüğü başarılı projelerle tanınıyor. 

Gençleri düzenli gelir elde edecekleri bir işe kavuşturmak isteyen Kardeş, Kızıltepe ilçesindeki Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 bin kişilik altyapıya sahip "Ülkem İMG" adıyla çağrı merkezi kurdu.

Yurt içinden ve yurt dışından farklı alanlarda faaliyet sunun prestijli markalara hizmet sunan İMG Çağrı Merkezinde, aldıkları eğitimin ardından istihdam edilen 85'i genç bayan 100 genç, özel şirketlerin yanı sıra bazı kurum ve kuruluşların çağrılarını karşılıyor.

Emine Kardeş, Güneydoğu'nun birçok şehrinde sivil toplum kuruluşlarıyla uyguladığı projelerle bölgeye hizmet sunduğunu, daha sonra kendi hazırladığı projeleri hayata geçirdiğini söyledi.

Image description

5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK!

"Bilişim geleceğin mesleği ve bunun için çağrı merkezi, yazılım ve enerji üzerine yoğunlaştım. Şırnak'ta kadınlarla bunun üzerine çalışırken, projeler üretirken bir çağrı merkezi kurmaya karar verdik. Hem kendime bir kadın olarak söz verdim hem de 1500 kadını toplantıya çağırdım ve onlara da bir söz verdim. Burada tamamen çağrı merkezi olarak dizayn edilmiş bir yer kurduk." diyen Kardeş, ilk etapta 85'i kadın 100 genci istihdam ettiğini, bu gençler arasında şehit yakını, gazi ve özel gereksinimli bireylerin de olduğunu aktardı.

Henüz yolun başında olduklarını anlatan Kardeş, "İstihdamı günden güne artırmayı planlıyoruz. Şu anda 100 kişi istihdam ediliyor. Ağustos ayına kadar hedef 1000 istihdama ulaşmak. Yine kadın istihdamına ağırlık vereceğim. Çünkü toplumun temel taşı kadın, anne... Gençlerin önünü açmak, onları ileriye taşımak, hayallerini gerçekleştirmek için kadınlara daha çok öncelik tanıyorum." ifadesini kullandı.

Kardeş, özel sektör ya da kurumlardan talep olması halinde Mardin merkezde 3 bin, diğer ilçelerde de 5 bin kişiyi istihdam edecek altyapıya sahip olduklarını dile getirdi.

Image description

Çağrı merkezinde istihdam edilen gençlerden 21 yaşındaki Dilara Aslan, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümünden mezun olduktan sonra iş arayışına girdiğini kaydetti.

Aslan, çağrı merkezinde çalışmaya başladıktan sonra geleceğe dönük hedefinin de değiştiğine işaret ederek, "Emine hanım gibi biz de kendi işimizi kurmak istiyoruz. Emine hanım gibi başarılı kadınları idol olarak görüyoruz." dedi.

Hilal Kaçar da ev hanımı iken aile bütçesine katkı sunmak için çalışmak istediğini, bu iş fırsatını duyunca hemen başvurduğunu ve çalışmaya başladığını söyledi.

Merve Işıkhan ise kadınlara öncelik tanınan bir işte çalıştığı için çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "Buna katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Burası, kadınların rahat çalışabileceği, kendisini ifade edebileceği ve ayakları üzerinde durabileceği bir ortam. Çok mutluyuz burada olmaktan." diye konuştu.

Abdulkadir Bilgin de kadın istihdamının yoğun olduğu bu iş ortamında kendilerinin de ihmal edilmediğine değinerek, kentte bu tür istihdam alanlarının artmasını arzu ettiklerini belirtti.

Image description

Image description

Editör: Beşir Şavur

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
17.04.2024 / 10:14

Erkeklere iş kalmadı gerçekten özellikle mardinde evli ve çocuklu olan erkekler eve bakmakla yükümlü ama gel görki mardinde erkekler ailesine bakamıyorlar.genç kızlar kimseye bakmakla yükümlü değiller. Ben evli ve 3 çocuk babasıyım yaşım 43 iş bulamıyorum mardinde onun için eşimi ve çocuklarımı bırakıp gurpet ellerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Çocuklarımın en küçüğü 18 aylık . Öncelik bence evli ve çocuklu olan erkeklere verilmeli iş çünkü erkek ailesine bakıyor. Bakıyorumda anne ve baba maaşlı çocukları derken kızları işkurdan typ işine girmiş. Ben bütün işkurun bütün typ işlerine başvurdum hiç biri çıkmadı. Bunun torpille olduğunu çok iyi biliyorum özellikle ak partili olan kişiler alınıyor. Ne şekilde alındığını kura veya sıra yönetimi kimse bilmiyor. Ben mardindeyim işsizim iş bulamıyorum. Artık çereyi gurbette iş aramak zorundayım .3 çocuğum var evim kira çalışmasam açız çalışırsak aç kalmayız hiç bir gelirim yok. Çocuklarım küçük 2 tanesi ilkokula gidiyor. Burda asgari ücret bile vermiyorlar. Açın halinde kimse anlamıyor. Öyle bir uçurum olmuşki zengin daha zengin fakir daha fakir olmuş.bu hayattan bir beklentim yok. Sesimi nasıl duyurayım. Paylaşırsanız sevinirim

Image
Ziyaretçi
16.04.2024 / 18:57

Allah yolunuzu açık etsin inşallah

Yorum Yaz