Mardinli Sanatçıların isimleri ölümsüzleştirilsin talebi!

Mardinli sanatçıların yakınları, tarihi kentin kültür ve sanatında isim yapmış sanatçı isimlerinin ölümsüzleştirilmesini yerel yönetimlerden talep etti.

KÜLTÜR SANAT
Mardin Müzisyenlerinden Mehmet Ürün (EBU AZİZ)’in oğlu Selahattin Ürün, "Mardinli Sanatçılarımıza yaşarken sahip çıkmadık bari isimleri unutulmasın diye isimlerini yaşadıkları, sokaklara, caddelere, parklara verebiliriz. Komşu illerin sanatçılarına nasıl sahip çıktıklarını nasıl değer verdiklerini vefat ettikten sonra her proğramda nasıl yad edildiklerini isimlerini bir kültür merkezine bir parka veya bir eğitim kuruluşuna , cadde veya yaşadıkları sokağa isimleri unutturmamak babında verdiklerini gıpta ile seyretmekteyiz. Mardin bu konuda da sahipsiz kalmış."dedi.
 
Ürün, Mardin'deki düğün kültürü ve mahalli sanatcılar hakkında şu paylaşımı yaptı:
"Mardin’de düğünler 1980 yıllarına kadar üç gün üç gece yapılırdı. En kötüsü yüzlerce misafire çıplak sesle müzik ziyafeti vermek her baba yiğidin harcı değildir.
Akşam başlayıp sabah güneş doğuncaya kadar süren ilk kına gecesinde durmadan nefes almadan makam müziği icra etmek bir ustalık ve bir o kadarda sanat ister.
Mardin’de 1980 yıllarından sonra düğünler Düğün salonlarına taşındıktan sonra maalesef tadı tuzu kalmadı, akşam saat 19'da başlar, saat 23'te biten bir eğlenceye dönüşmesi ile ne düğün sahipleri ve ne düğün misafirleri tad ve zevk almadan düğün bir iki saat içinde bir bakmışsın bitivermiş.
Mardin Müzisyenlerinin ses cihazı mikrofonu yoktu ses Cihazları olmamasına rağmen düğünler bir açık hava konseri gibi icra edilir ve ses her yere ulaşırdı.
Yazın damlarda yapılan düğünlerin ise ayrı bir özelliği vardı, Müzisyenlerin sesi bir mahalleden diğer bir mahalleye yankılanarak bir eko gibi dağılırdı.
Mardin Müzisyenlerinden hayatta olan İsmail İçen (Tayre) bir düğün anısını üzülerek şöyle anlatıyor.
Mardin’de 1970 yıllarında bir ailenin düğününe Ben, Necat Elveren, İsmail Bilgiçoğlu ve Ebu Aziz Mehmet Ürün ile birlikte ilk gün büyük kına gecesini, ertesi gün Celeb gelin getirme gecesini bitirdikten sonra ertesi gün bayanlar için yapılacak SABAHİYYE için öğleden sonra düğün evine gittiğimizde düğün sahibi bize dediki bu kadar bayanın arasında yalnız siz varsınız bu nedenle yüzünüzü duvara dönüm o şekilde çalacaksınız dedi o an Mardin’de bir sanatçıya verilen değerin ancak bu kadar kötü ve acı olduğunu anladığını ve takım taklavat toplayıp ordan ayrılmak üzere karar verirken Aileden başka bir kişinin ricası ile Sabahiyeye sanatçılar ile bayanların arasına bir perde çekildikten sonra kaldığı yerden devam ettiklerini bu ve bunun gibi Sanatçılarla bayanların arasına berde çekmeleri gibi hiç hoş olmayan olaylarla karşılaştıklarını içini çeke çeke anlattı. Halen hayatta olan İsmail İçen ve Necat Elveren sanatçılarımıza Allah’tan sağlık ve afiyet diliyorum.
Yıllardır Mardin’de müzisyenlik yapmış çok sanatçımızın ne sosyal güvencesi ve onlara sahip çıkacak bir kuruluş olmadı.
Komşu illerin sanatçılarına nasıl sahip çıktıklarını nasıl değer verdiklerini vefat ettikten sonra her proğramda nasıl yad edildiklerini isimlerini bir kültür merkezine bir parka veya bir eğitim kuruluşuna , cadde veya yaşadıkları sokağa isimleri unutturmamak babında verdiklerini gıpta ile seyretmekteyiz.
Mardin hiç bu kadar sahipsiz kalmamıştır.
Kültürümüze ve bu kültüre hizmet etmiş Mardin Müzisyenlerine vefa borcumuz bu olmamalıdır. Şu an bu yazımı okuyan siz değerli Mardin’in değerli insanları babalarınızın, amcalarınızın veya sizin düğünlerini bu Mümtaz insanlar icra etmiş ve düğün merasiminizi bu sanatçılar yapmıştır.
Bir daha Kermo Izzeyid, Hafız Abde, Ebu Aziz, Ahmed Il Beg, İsmail Mellerefik, Edip Isseci Gürdal. Tüme ve kardeşleri Miksi Rezzuk, kardeşler Cemil, Zeki, Hile, İsmail Tayre, Necat Velo, Zeki Ilkekkeci, Corç, Mihail, Çerçis Xaço, Fehmi Şuha, Aziz Iccimbişçi, Imhemmed Iccimbişçi, Zeyni Talo, Sılah Çeluko, Imhemmed Leyloke, Ammo Tal'o, Bedri Orcan, Yusuf Bıhne ve adını yazamadığım çok sanatçı bu dünyaya bir daha gelmezler yaşarken sahip çıkmadık bari isimleri unutulmasın diye Mardin Bükşehir Belediye Başkanı, Artuklu Belediye Başkanı, Sayın Abdülkadir Tutaşı, Kültür Müdürü ve diğer sivil toplum kuruluşlarını bu feryadımıza bir kulak verip kültürümüze ve örf ve adetlerimize sahip çıkmalarını talep ediyoruz. Saygı ve hürmetlerimle."
 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle