Mavera ne demek? Mavera TDK Sözlükte ne anlama gelir? Mavera kelime anlamı nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan mavera ne anlama gelir? Mavera Türkçe sözlükte anlamı nedir? Maveranın farklı anlamları var mıdır? İşte mavera TDK sözlük anlamı, kısaca açıklaması...

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Büyük Türk mutasavvıfı Ahmed Yesevi’nin ve tarihteki ilk Alperenlerin destansı hikayesinin anlatıldığı Mavera: Hace Ahmet Yesevi dizisi Ramazan’ın her günü, saat 23:45'te TRT 1'de yayınlanıyor. Dizi izleyicileri “Mavera ne demek, Mavera dizisi nerede çekiliyor?” gibi sorulara yanıt arıyor. İşte Mavera oyuncuları ve konusu hakkında tüm detaylar!

Mavera dizisi çekimlerine 2020 yılının Ekim ayında başlanmış, ancak koronavirüs sebebiyle ara verilmişti. Ramazan ayı için özel olarak çekilen dizi Ahmed Yesevi'nin hayat hikayesini işliyor. Diziyi izleyen birçok kişi "mavera ne demek, mavera anlamı nedir?" sorusuna yanıt ararken dizinin çekildiği mekanları merak eden vatandaşlar da "Mavera dizisi nerede çekiliyor?" sorgusunu aratıyor. İşte dizinin oyuncuları ve konusu hakkında tüm detaylar!

MAVERA NE DEMEK?

Arapça dilinden Türkçe’ye geçen Mavera kelimesi dilimizde oldukça kullanılan eski kelimelerden birisidir. Bir şeyin ötesinde, arkasında, gerisinde bulunan yer, zaman anlamında kullanılmaktadır.

MAVERA DİZİSİ NEREDE ÇEKİLDİ?

Mavera dizisinin çekimlerinin birçoğu Konya'nın Meram ilçesinde Karahüyük Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

MAVERA DİZİSİ NE ZAMAN?

Ramazan için çekilen Mavera dizisi Ramazan ayı boyunca her gün saat 23:45'te TRT 1'de yayınlanıyor.

MAVERA DİZİSİ KONUSU NEDİR?

Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca'nın üstlendiği, tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat'a gönderilen Hace Ahmed Yesevi'nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat'ta verdiği dirlik ve beraberliğin mücadelesini konu alıyor. Hâce'nin hikmetli nefesi; insanların ruhuna dokundukça, saflar belirginleşiyor. Bir tarafta onu Bağdat'tan göndermek isteyenlerin kurduğu fitne mahfili; diğer tarafta ise Hâce Ahmed'in "Alp" bileğiyle koruyup, "Eren" yüreğiyle kucaklayacağı insanlar…

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle